Çin GP'de podyuma çıkan isimler Alonso, Raikkonen ve Hamilton oldu.

Çin GP’de podyuma çıkan isimler Alonso, Raikkonen ve Hamilton oldu.

Malezya’da patlak veren Redbull’un takım içi krizi Çin Grand Prix’sini de gölgelemeye devam etti. Vettel’in verdiği basın açıklamalarıyla bütün gözler Redbull’un üzerindeydi. Malezya’da yarışı tehlikeye atmaması yolunda takım arkadaşı Mark Webber’e atak yapmasına izin verilmeyen Vettel, takım emrine uymamış ve yarış sırasında Webber’le mücadeleye girmişti. Çin GP haftasonunun başında Alman basınına açıklamalarda bulunan Vettel, takımın verdiği “Multi 21” emrini anlamadığını söyledi.  Vettel’in gerçekte ne düşündüğü tartışılırken, Redbull’un takım olarak pilot krizlerini çözmede başarısız olduğu anlaşıldı. Pilotları ve Redbull’un içindeki diplomatik kriz devam ederken yepyeni bir yarış olan Çin Grand Prix’si için hazırlıklar başlamıştı.

Vettel lastik stratejisi ile ön sıralarda kalmayı hedefledi.

Vettel lastik stratejisi ile ön sıralarda kalmayı hedefledi.

Lastik stratejileri sıralama turlarında önemli rol oynadı

Sıralama turlarında Vettel Q3’te zaman turu atmamayı tercih etti. Bu kararın başlıca nedeni lastikleri korumada yaşadığı sorunlar olarak belirtildi. Yumuşak lastiklerin çok çabuk ufalanmaya başlaması ve hız anlamında bu lastiklerle Redbull’un rakiplerine göre yavaş kalması Redbull’un Sebastian Vettel üzerindeki stratejisini değiştirdi ve zaman turu atmadığı için yarış sırasında lastik seçiminde serbest kaldı. Webber ise aracında yakıt kalmadığı gerekçesi ile sıralama turlarından diskalifiye olarak sonuncu sıraya yerleşti. Redbull bu cezayı da fırsata dönüştürmeye çalışarak aracı start düzlüğünden alıp garaja çekerek Webber’in pit yolundan yarışa başlamasının onlara lastik seçiminde ve aracın ayar düzenlemelerinde avantaj kazandıracağını düşündü.

Sıralama turları sonucunda Hamilton Mercedes ile ilk pol pozisyonunu elde ederken onu takip eden isimler Raikkonen, Alonso, Rosberg ve Massa oldu. İlk 7 pilot yumuşak lastikle başlamak zorunda kaldı. Button ve Vettel ise zaman turu atmadıkları için serbest lastik seçimi avantajı ile birlikte 9. ve 10. sırayı aldılar. Lastiklerin çok çabuk ufalanması nedeniyle ilk pit stopların ilk 5 tur ilerisinde başlayacağı tahmin edilirken, Vettel ve Button sert lastikle başlamayı seçti ve yumuşak lastik seçimlerini mümkün olduğunca yarışın sonuna erteledi.

Start düzlüğünde Massa Hamilton'a atak denemesi yaparken...

Start düzlüğünde Massa Hamilton’a atak denemesi yaparken…

Startın kaybedeni Raikkonen oldu

Startta Raikonen’in yavaş kalkması ile Alonso ve Massa düzlükten çıkarken Raikkonen’i geçerek 2. ve 3. sırayı aldılar. İlk turun sonunda, pit yolundan başlayan Webber, ilk stopuna çağrıldı. Yarışta tahmin edildiği gibi yumuşak lastiklerdeki performans 4. turda düşmeye başladı. Pit stoptan önce Alonso ve hemen ardından Massa DRS farkı ile uzun düzlükte Hamiton’ı geçti. Arkalarından gelen Raikkonen de Hamiton’ı sıkıştırmaya başladı. Bu grubun arkasındaki Vettel ise Rosberg’i sıkıştırdıktan sonra zorlanmadan geçti ve bir sıra daha yükseldi. Sıra kaybetmelerinin ardından Hamilton ve Rosberg ardarda pite girdi.

Gutierrez’in frenlemede geç kalarak Sutil’e arkadan çarpmasının ardından arka kanadı kırılan Sutil, pite girdi. Pitte teknikerler Sutil’i bu durumdan kurtarmaya çalışırken aracın alev alması işleri değiştirdi ve Sutil yarış dışı kaldı.

Hamilton’dan sonra 7. turun bitişinde Alonso da pite girdi. Alonso’yı pitte takip eden isim Raikkonen oldu. Bu iki ismin pit çıkışında trafiğin ortasında kalmaları az da olsa rakiplerine göre zaman kaybettirdi. Yumuşak lastikleri değiştirmek üzere Massa da pite çağırılınca, orta hamur kullanan pilotlar üst sıralara çıkmış oldular. Alonso, Hamilton, Raikkonen, Webber ve Rosberg’ten oluşan grup 11-14. sıralarda yer alırken, Hulkenberg, Vettel ve Button ilk üçü oluşturdu. Ön grubun tur başına 2 saniyeye yakın zaman kaybetmesi ile Alonso ve Hamilton kısa sürede 6. ve 7. sıraya yükseldi. Di Resta’yı geçen Alonso, pit stop yapmayan Perez’in arkasına kadar geldi, Perez’i de dışarıdan geçerek 4. sıraya yükseldi. 14. turda Hulkenberg ile aynı anda pite giren Vettel, Hulkenberg’in yaşadığı sıkıntı sayesinde onu geçti.  Yarışı beklediği gibi gitmeyen Webber, Vettel’in önünde yarışırken, Torro Rosso pilotu Vergne ile çarpıştı. Vergne, geç frenleme yaparak kendisini geçmeye çalışan Webber’in hamlesini fark edemedi ve normal çizgiden dönmeye devam etti. Bu olay sonucunda ön kanadında hasar olan Webber pite çağrıldı. Kanadı değişen Webber, pit çıkışından sonra bir anda yavaşlamaya başladı. Telsizden “Yavaşça geri dön” uyarısı yapılan Webber, hızını oldukça düşürerek pite geri dönmeye çalıştı; fakat pite ulaşamadan sağ arka lastiğinin yerinden çıkması Webber’in yarışına pist üzerinde son noktayı koydu. Araçtan ayrılan lastiğin pistte gezinmesi kısa sürelik bir tehlike yaratsa da pilotlar bu durumdan hasar almadan kurtuldu.

Lastiği patlayan Webber kenara çekerken, lastiği pistte turlamaya devam etti.

Lastiği patlayan Webber kenara çekerken, lastiği pistte turlamaya devam etti.

Bu olayın ardından Raikkonen Perez’i geçemeye çalışırken, Perez’in Raikkonen’i görmemesi yüzünden iki pilot birbirine temas etti. Perez, Raikkonen’i dışarı itmesi gerekçesiyle komiserler kurulu tarafından inceleme altına alındı. Bu olaylar yaşanırken Button liderliği ele geçirdi ve ikinci sırada Alonso onu takip eden isim oldu. Hiç pit stop yapmayan ve lastikleri eskimeye başlayan Button, Alonso’nun zorlamasına fazla dayanamadı ve liderliği Alonso’ya verdi.

Hamilton ve Raikkonen ikinci pitlerine girerken, Rosberg de aracındaki problemin pit stoplarla giderilememesi nedeniyle yarıştan çekildi ve bir yarışını daha istediği sonuçları almadan bitirmek zorunda kaldı.

Vettel’e telsizden “Tur zamanları kritik, Alonso ile savaşarak vakit kaybetme” denmesinin üzerine Vettel biraz daha temkinli gitmeye başladı. Bu sırada eski takım arkadaşları Button ve Hamilton’ın birbirine yaklaşması dikkat geçti. Button’ın telsizden “Mücadele edeyim mi?” diye sorması üzerine takımın olumlu cevap vermesi ile işler daha dikkat çekici olmaya başladı. Hamilton, 5 tur daha eski lastiklere sahip olmasına rağmen DRS yardımıyla Button’ı geçti.

Podyumu pit stoplar belirledi

Alonso, Vettel’e oldukça yakın şekilde yarışa devam ederken arayı iyice kapattı ve Vettel’i rahat şekilde geçti. Vettel  Alonso’yu zorlamak yerine lastik stratejilerine odaklanmayı tercih etti. Yarışın son turlarında yumuşak lastiğe geçiş yapmak zorunda olan Vettel, yarışın son bölümünde lastikler sayesinde hızlanmaya odaklandı.

Vettel 31. turda pite girerek bir kez daha orta hamur lastikleri tercih etti. Bu sırada Raikkonen uzun düzlükte Button’a atak yaparak öne geçti. Vettel pit çıkışında Massa’nın arkasında 8. olarak yarışa devam etti. Vakit kaybetmeden üst sıralara tırmanan Vettel, Massa’yı, Di Resta’yı ve Hulkenberg’i yeni lastiklerinin verdiği avantajla hemen geçti ve 5. sıraya kadar geldi. Button’ı da telsizden gelen mesajlar doğrultusunda zaman kaybetmeden geçen Vettel, kendisini bir anda ön sıralarda buldu.

Alonso 41. turda kritik bir pit stopa girdi. Stratejik açıdan Button’ın önünde pitten çıkmayı amaçlayan Alonso, pit çıkışında Button’ın önünde çıkmayı başardı ama Vettel’e geçilerek 2. sıraya düştü. Liderliği vermeye niyeti olmayan Alonso bir tur sonra Vettel’i geçerek yerini geri aldı. En hızlı zaman turlarını atarak lider durumda yoluna devam eden Alonso’ya telsizden “Zorlamana gerek yok” mesajının gelmesinin ardından Alonso’nun “Zorlamıyorum” diyerek cevap vermesi herkesin dikkatini çekti.

Alonso, Ferrari ile galibiyeti kutlarken.

Alonso, Ferrari ile galibiyeti kutlarken.

51. turda yumuşak lastikleri takmak için pite giren Vettel, yarışın sonuna heyecan kattı. Yumuşak lastiklerle ne kadar hızlanıp yukarı tırmanabileceği podyumu belirleme önemli rol oynayacağından, bütün gözler Vettel’e çevrildi. Tahmin edildiği üzere kısa sürede Hamilton’la arayı 12 saniyeden 2.8 saniyeye kadar kapatan Vettel, son turda atak denemek için hazırlandı. Arayı 0.2 saniyeye indiren Vettel, tur sayısının atak için yetmemesi nedeniyle 4.lükte kaldı ve podyumu Hamilton’a kaptırdı.

Temiz bir birincilik alan Alonso, Malezya’daki hatasından sonra kendini toparlarken, Raikkonen ikinci Hamilton ise üçüncü oldu. Redbull yine istediği sonucu elde edemese de rekabetçiliğini korumaya devam ediyor. Yarışın ardından performansı pek de iyi gitmeyen McLaren ise İspanya GP ile itibaren yeni değişiklikler yapacaklarını açıkladı. Güncellemelerin geleceği ve asıl performansların ortaya çıkmaya başlayacağı Avrupa yarışlarından önce sadece Bahreyn GP kaldı. Geçtiğimiz sene protestoların gölgesinde kalan yarışta bu sene nelerin olacağını oldukça merak ediyoruz…

Leave a Reply