Bu Kez “Gangnam” Değil “Vettel” Style

Formula 1 Japonya’dan sonra hız kesmeden bir haftalık aranın ardından Kore Grand Prix’si ile sezonun bitişine doğru yaklaşıyor.  Japonya’da  yaşanan önemli gelişmeler Alonso’nun yarış dışı kalması ve Vettel’in birinci olarak şampiyona da puan farkını 4’e indirmesi olmuştu. Ayrıca Hamilton’ın McLaren’den ayrılıp, Mercedes’e geçmesi de haftanın önemli olaylarındandı.

Kore’de de gündemi bu üç isim oluşturmaya devam etti. Sıralama turları sonucunda Redbull’un hız üstünlüğü devam etti. Bu sefer Mark Webber polü alıp, gridin ilk cebine yerleşirken onu takip edenler Vettel, Hamilton ve Alonso oldu. Button ise araçtan istediği performansı alamadı ve Q2’de elenerek 11. sırayı elde etti.  Bu arada internet fenomeni haline gelip tüm dünyayı sarsan Koreli sanatçı PSY da haftasonu boyunca yarışı takip etti ve pilotlarla Gangnam Style dansı yaparak herkesi bir kez daha eğlendirdi.

Yeongam pistinde gerçekleşen yarış Japonya’da olduğu gibi olaylarla başladı. Starttan saniyeler sonra Kobayashi’nin kontrolü kaybedip Perez’e temas etmesi ortalığı karıştırdı. Perez kanadından kopan parçalara rağmen yarışa devam edebildi; fakat Button ve Rosberg bu olaydan nasibini alarak yarış dışı kalan isimler oldu. Button’ın yarış dışı kalması McLaren için kötü bir haftasonunun ilk sinyallerini verdi. Kobayashi ise pitten geçme cezası aldıktan sonra yarışa devam etti. Sarı bayrakların ortaya çıkması ve DRS’in engellenmesi yüzünden yarışın gerçek anlamda başlaması biraz uzun sürdü.

Arka sıralarda bunlar yaşanırken, önlerde startta yer kazanıp Hamilton’ı geçen Alonso, yavaş kalan aracına rağmen, Redbull’larla tempoyu tutturabildi.  İlk pit stoplara kadar yarışta görülen tek mücadele Torro Rosso ve Williams pilotlarının mücadelesi oldu.

Pit stoplar sırasında Hulkenberg ve Grosjean arasında ufak çaplı bir gerilim yaşandı.  Pit stopların bitişinden sonra Hulkenberg’in Grosjean’ın önüne çıkması, Grosjean’ı sinirlendirse de bu davranış pit stoplarda gördüğümüz olağan rekabetlerden biriydi.  Hulkenberg piste Perez’in önünde çıktı ve mücadele etmeye devam etti. Perez’in ise tek pit stop stratejisini denediği anlaşılmış oldu.  Pit stopu sonrasında Perez’in arkasına düşen Lewis Hamilton çok zorlanmadan eski lastiklerle yarışan Perez’i geçerek üst sıralara tırmanmaya başladı. Çok geçmeden Massa ve Raikkonen de Perez’i geçti ve Perez bu stratejisi ile 7. sıraya kadar gerilemek zorunda kaldı. Kobayashi ise aracını garaja çekerek yarışını noktaladı.

Pit stoptan sonra Hamilton’ın aracında bir değişim oldu ve tur zamanları gittikçe kötüleşen  Hamilton Massa’ya geçildi. Ayar sıkıntıları ile mücadele eden Hamilton bir de Raikkonen ile yer savaşına girdi. İki şampiyon pilotun atak ve karşı atakları seyircilere güzel anlar yaşattı. Yerini kaptırmayan Hamilton, kısa süre sonra ikinci kez pit stop yapmak için çağırıldı. Hamilton, erken pit stop sonucunda 8 sıra yer kaybetti.

Alonso, Webber’e yaklaşmaya devam ederken, Webber pite girdi ve Alonso’nun önü açıldı. Vettel ile arayı kapatamayan Alonso çok geçmeden ikinci pit stopunu yapmayı tercih etti ve pit stop sonrasında 5. sırada Webber’in arkasında yarışa devam etti.  Doğru zamanı kollamaya odaklanan Redbull  mühendisleri de Alonso’nun pitine karşılık vererek telsizden Vettel’i hemen pite çağırdı.

Alonso’nun arkasında 4. ve 5. sırada Massa ve Raikkonen yavaş yavaş öndekilere yaklaşmaya başladı. Massa Raikkonen’den koparak, en hızlı turları elde ederek, inanılmaz bir hızla Alonso’ya yaklaştı. Massa bu hızıyla kendini göstermeye çalışırken, Ferrari’den ufak bir telsiz mesajı geldi ve Alonso’yla aradaki farkı tutması söylendi. Bu uyarıyı dikkate alan Massa, arkadakilerin temposunu belirlemeye başladı. Raikkonen’in arkasında 6. olarak yarışa devam eden Hamilton bu sırada Grosjean ile mücadele etmeye başladı. Bu iki ismin arkasındaki Hulkenberg ise bu mücadeleden faydalanıp, hem Grosjean’ı hem de Hamilton’ı geçerek iki sıra birden yükseldi.  Hamilton yarışın bu bölümünde zorluk geçmeye başladı. 3 pit stop yapması gereken Hamilton’a, McLaren telsizden zorlaması yönünde mesajlar verdi.  Aracın performansının ilginç şekilde düştüğü ve Hamilton’ın oldukça zorlandığı yetmiyomuş gibi, Hamilton’ın aracına pistin kenarından kopan suni çim takıldı. Tekerlere dolanmaması için finish’e kadar çaba harcayan Hamilton, son iki virajda Perez’i arkasında tutmayı başardı ve kabus gibi giden yarışını 10. sırada bitirerek 1 puanla McLaren’le yarıştığı son Kore Grand Prix’sini noktaladı.

Vettel ise son 5 tur boyunca telsizden gelen uyarılara kulak asmayarak yarışını riske soktu. Lastikleri çok fazla aşınan Vettel’e, lastikleri koruması için yavaşlaması söylense de istenilen kadar yavaşlamayan Vettel büyük bir risk aldı. Telsizden “ bundan sonra ne zaman ne olabileceğini bilemiyoruz” gibi mesajlar da gelse, finish’e kadar risk alarak giden Vettel, zafere ulaştı. Kore’de birinciliği elde eden Vettel aynı zamanda, pilotlar şampiyonasının da lideri haline geldi. 215 puana ulaşan Vettel ve 209 puana ulaşan Alonso, 3. kez şampiyon olmak için ellerinden ne geliyorsa yapacaklar. Şampiyonluğa fazla alışan Vettel, bu işin yakasını hemen bırakmak istemiyor, Alonso ise 2010 senesindeki gibi şampiyonluğu son an da Vettel’e teslim etmek istemiyor. İki pilot da ne kadar temkinli konuşursa konuşsun, içlerinde kopan fırtına, ikisinin de gözlerinden okunuyor…

Leave a Reply