Barcelona Testlerinin Ardından

Sebastian Vettel, aracı RB9 ile Barcelona testlerinde.

Sebastian Vettel, aracı RB9 ile Barcelona testlerinde.

Sezon öncesi son testler İspanya’nın Barcelona kentinde yapıldı. Avustralya’dan önce araçlarla ilgili veri toplamak için takımların son şansı olan bu testlerde Mercedes GP ön plandaydı.

3 gün süren testlerde ilk gün, Mark Webber Redbull ile günü lider tamamlamıştı; fakat Redbull’un durumu diğer günlerde devamlılığını koruyamadı. Testlerin ikinci ve üçüncü günü Mercedes liderliği domine etti. Hamilton araca oldukça uyum sağlarken, performans açısından Rosberg de Hamilton’dan geri kalmadı ve takım olarak 2013 sezonu öncesinde sağlam bir duruş sergilediler. Testlerin son gününde Rosberg’e en yakın isim Ferrari’den Alonso oldu. Vettel ise son testlerin kendisi için hayal kırıklığı olduğunu ifade etti. Lastiklerdeki hızı aşınma bütün takımlar gibi Redbull için de büyük bir sorun oldu. Lastiklerdeki bu kararsızlığın Redbull’daki asıl problemi bulmayı zorlaştırdığını belirten Vettel, şu an için kendilerine odaklanacaklarını ve aracın gerçek durumunu ancak yarışlar başlayınca görebileceklerini söyledi. Buna rağmen, Barcelona’dan sonra RB9’un dengesinden çok memnun olduğunu da ekledi.

Ferrari'den Fernando Alonso, Barcelona testlerinde.

Ferrari’den Fernando Alonso, Barcelona testlerinde.

Ferrari Teknik Direktörü Pat Fry, testlerin ardından “Dürüst olmak gerekirse, bir çok insan Melbourne’de hala bir çok şey öğreniyor olacak. Barcelona’da lastikler müthiş derecede aşınıyor, ancak Melbourne’de de bu devam edecek diye bir şey yok” açıklamalarında bulundu. Avustralya GP’de bazı takımların şoke olabileceğini de ekledi. Ferrari pilotu Fernando Alonso da performanslarını değerlendirirken geçen seneden 200 kat daha iyi olduklarını ifade etti. Olumsuz hava koşullarına rağmen, araçtaki gelişmelerden memnun olan Alonso, yarışlar başlayınca her şeyin ortaya çıkacağını söyledi.

Mercedes'ten Hamilton, Barcelona testlerinde.

Mercedes’ten Hamilton, Barcelona testlerinde.

 

Hamilton ve Rosberg temkini elden bırakmadı

Testlerin yıldızları Rosberg ve Hamilton testlerin ardından temkinli konuştu. Hamilton, 2013 sezonunun bir bölümünde kesinlikle yarış kazanabileceklerini düşündüğünü ifade ederken, testlerde ilk sırada yer almalarının yanlış beklentilere yol açmaması gerektiğini söyledi. Testlerin ardından, “Herkesin ayaklarının yere basması ve daha yapacak çok işimiz olduğunu anlaması çok önemli. Öte yandan Mercedes, hem motor bölümü hem de tasarım departmanıyla harika iş çıkarıyor. Otomobil geçen sezondan kesinlikle çok daha iyi.” şeklinde açıklama yaparak Mercedes’in durumunu belirtti.

Nico Rosberg de 2012’ye göre çok daha iyi bir konumda olduklarını belirttikten sonra, “Gerek iletişim, gerek yapı itibariyle herşey çok iyi gidiyor; fakat hız konusunda gerçekten dikkatli olmamız gerekiyor. Diğerlerinin henüz neler yapabileceklerini göstermediklerini biliyorum, Melbourne’de çok daha fazlasını öğreneceğiz.” şeklinde konuştu. Rakiplerin gerçek güçlerini tam anlamıyla göstermediklerinin altını çizen Rosberg, Redbull’un durumunun da hala büyük bir muamma olduğu belirtti ve diğer pilotlar gibi, yarışlar başlayınca her şeyin ortaya çıkacağını söyledi.

Testlerin nihayet sona ermesinin ardından, büyük bir belirsizlikle beraber Melbourne’de gerçekleşecek olan Avustralya Grand Prix’sine gözler çevrilmiş durumda. 2012 gibi heyecanlı bir sezon mu olacak, 2011’deki gibi 201

3 sezonu da tek pilot dominesi altında mı tamamlanacak, yoksa apayrı bir isim mi ön plana çıkacak… Bu sorularla ilgili cevapları 17 Mart Pazar gününden itibaren yavaş yavaş bulmaya başlayacağız.