Bahreyn’de Tarih Tekrar Etti

Bahreyn'de halk Formula 1 yarışlarını bu sene de protesto etti.

Bahreyn’de halk Formula 1 yarışlarını bu sene de protesto etti.

Protestolarla dolu Bahreyn Grand Prix bir kez daha Formula 1 dünyasına ev sahipliği yaptı. Geçen sene olduğu gibi bu sene de halk Formula 1’i ülkelerinde istemediği açıkça belirtti ve duvarlara yapılan grafiti ve organize edilen protestolarla yarışlara 2 hafta kala sesini duyurmaya çalıştı. Bahreyn halkı Formula 1’in ülkede yaşanan sorunların üstünü örtmek için yapılmış bir organizasyon olduğunu düşünürken, Bahreyn kralı Al Khalifa ise halkın bu sözüne inanmayıp, Formula 1’i ülkesinde tutmaya devam ediyor. Bu karışıkların ortasında kalan takımlar da geçen sene Force India takımına yapılan saldırı gibi bir durumla karşılaşmamak ve yarışı bir an önce gerçekleştirip Bahreyn’den olaysız şekilde ayrılmak için gün saydılar.

İlk virajdan önce pilotlar çizgi avantajını elde etmeye çalıştı.

İlk virajdan önce pilotlar çizgi avantajını elde etmeye çalıştı.

Bu gerginlikler bir yana, Formula 1 Bahreyn’de de eğlenceli yüzünü unutturmadı yine. Cumartesi günü gerçekleşen sıralama turlarında pol pozisyonunun sürpriz sahibi Mercedes takımından Nico Rosberg oldu. Gridde onu takip eden isimler ise Vettel ve Alonso’ydu. Malezya ve Çin Grand Prix’sinden beri lastik konusunda Pirelli’yi sıkıştıran Redbull takımı, Bahreyn’de de lastiklerden istedikleri performansı elde etmede güçlük çekti. Pirelli ise bu durum karşısında Redbull’un sadece kendi araçlarına mükemmel uyum sağlayan lastikler istediğini ve bu konuda Pirelli’yi zorladığını; fakat böyle bir lastik yapamayacakları yorumu yaptı. Pirelli, lastiklerin hamurlarını değiştirip daha az aşınan lastikler yapmaya devam ettiklerini belirtti.

Her zamanki gibi nefeslerin kesildiği start anında Alonso, Vettel’i geçerken, arkalarında bulunan Force India pilotları Sutil ve Di Resta da çok iyi bir ivme yakaladı. Düzlük bitiminde Vettel Alonso’ya kaptırdığı yeri geri aldı. Force India’dan Sutil bir problem nedeniyle yavaş kalırken, Di Resta startta yakaladığı performansı sürdürerek Massa’yı geçti ve 4. sıraya çıktı.

Ferrari’nin yarışı kabusa döndü

Starttan sonra ön bölümde Vettel liderlik için Rosberg’i zorlamaya başlarken, Alonso bu ikiliyi 0.2 saniye farkla takip etmeye devam etti. Rosberg agresif şekilde savunma yaparken, Vettel 2 tur yakın takipten sonra DRS kullanmadan, aracın iyi bir çekiş yakalaması sayesinde liderliği Rosberg’ten almayı başardı. Vettel’in ardından Alonso da Rosberg’e iyice yaklaşarak zorlamaya başladı. Alonso start düzlüğüne gelirken Rosberg’i geçse de Rosberg yerini geri aldı. 1 tur sonra Alonso bir deneme daha yarak DRS’nin de yardımıyla Rosberg’i geçti ve ikinciliğe yükseldi. Rosberg’in performansındaki düşüş ona bir sıra daha kaybettirdi ve Di Resta’ya geçildi.

Arka kanadında, DRS'si açık kalan Alonso'nun  yarışı istediği gibi gitmedi.

Arka kanadında, DRS’si açık kalan Alonso’nun yarışı istediği gibi gitmedi.

8. turda ilk pit stop Alonso’dan geldi. Beklenenden bir hayli erken olan bu pit stopun nedeninin Alonso’nun açık kalan DRS’si olduğu anlaşıldı. Pitte durumu çözmeye çalışan Ferrari başarılı olmadı ve kısa bir süre sonra Alonso pite tekrar çağrıldı. Açık kalan DRS ile virajlarda kontrolü mümkün olduğunca sağlamaya çalışan Alonso pite geldi ve pit ekibi açık kalan arka kanadı elleriyle vurarak basit ve pek de teknik olmayan bir işlemle kapatmaya çalıştı. Alonso’ya ciddi sıra kaybettiren DRS hatası Bahreyn’i kabusa çevirmeye yetti. Bu olaydan sonra Alonso DRS olmadan yarışmaya ve üst sıralara mümkün olduğunca tırmanmaya odaklandı.

Pit stopların yavaş yavaş başlamasıyla Vettel 11. turda ilk pit stopunu gerçekleştirdi ve 5. sırada piste geri döndü. Vettel’in pite girmesiyle Di Resta 1., Raikkonen ise 2. sıraya yükseldi. Massa da beklenenden erken şekilde pite çağrıldı ve ön kanadından bir parça koptuğu anlaşıldı. Kanadı düzeltilen Massa’nın pit sonrası turlarında ön kanadı yine hasar aldı. 6-7-8. sıralarda mücadele eden Rosberg, Button ve Massa verdikleri mücadele ile izleyenlere heyecanlı anlar yaşattı.

Rosberg bütün yarış boyunca arka lastiklerin çabuk aşınmasından dolayı sıkıntılar yaşadı. Button ve Grosjean’ın onu geçmesiyle arkalara düştü, yine de agresif savunma stratejisiyle pilotları zorlamaya devam etti. Mercedes’in diğer pilotu Hamilton da arka lastikler ile birlikte, aracın dengesinden de şikayet etti. Telsizden gelen “Tempo iyi” mesajına “Aslında pek de öyle hissettirmiyor” diyerek yaşadığı problemi belirtti. Bahreyn, Mercedes’in aracına uygun bir pist olmasa da çıkarılabilecek maksimum sonuç için iki pilot da sonuna kadar mücadele etti.

Eleştirilerin merkezindeki isim olan Perez’den cesur hareketler…

Yarışta ön planda olan bir başka isim de McLaren pilotu Perez oldu. Sezonun başından beri düşük performansı nedeniyle eleştirilen ve McLaren’in kendisine fazla geldiği söylenen Perez, üstünde oluşan baskının da etkisiyle kendisini göstermek için elinden geleni yaptı. DRS kullanmadan Rosberg’i geçen Perez aldığı yeri uzun süre koruyamadı ve Rosberg’e geçildi. Ön sırada Vettel ilk, Grosjean ikinci ve Di Resta üçüncü sırada yarışına devam ederken, yarışı hareketlendiren isimler orta sıradaki pilotlar oldu.

Button ve Perez birbirleriyle kıyasıya mücadele etti.

Button ve Perez birbirleriyle kıyasıya mücadele etti.

Perez, Button ve Rosberg’in birbirleriyle olan kıyasıya mücadelesi belki de Bahreyn’de yaşanan en heyecanlı yarışı izletti seyircilere. İki McLaren de art arda Mercedes’i geçerek yükseldi. Ön kısımda Di Resta Grosjean’ı geçerek ikinciliğe tırmanırken, Button önünde yarışan Perez’i zorlamaya başlayınca gözler bu iki pilotun üstüne çevrildi. Button Perez’i geçti ama Perez yakın takipte kalmaya devam etti ve Button’a ufak bir temasla birlikte bir atak yaparak yerini geri aldı. Eleştiri oklarının merkezinde olan Perez’in bu cesur davranışları ona karşı olan sesleri yükseltmeye devam etti. Button Perez’i geçip yerini geri almasına rağmen  telsizden McLaren pit duvarına “Onu sakinleştirin, tekerlek tekerleğe çarpışıyoruz” çağrısında bulundu.

Vettel zafere doğru emin adımlarla giderken, pite girdikten sonra arkalara düşen Grosjean önce Perez’e sonra Button’a atak yaparak yükselmeye devam etti. Bu sırada pite alınan Raikkonen takımına “Neden beni bu kadar erken pite aldınız, lastikler iyi durumdaydı” diyerek ufak bir serzenişte bulundu.

Önlere tırmanmaya gayret eden Hamilton, Perez’le mücadele ederken agresif şekilde çizgi avantajı elde etmek için Perez’in içerisine daldı ve bu atağı ona bir sıra kazandırdı. Bu sırada Ferrari’nin kabusu Massa’nın sağ arka lastiğinin yarış esnasında kendi kendine patlamasıyla devam etti.

Pit stoptan sonra Perez’in arkasında kalan Raikkonen yeni lastikleriyle DRS’ye gerek kalmadan hem Perez’i hem de Hamilton’ı kısa sürede geçti ve 4. sıraya kadar yükseldi. Yarışın başında yaşadığı talihsizlikten sonra 5. sıraya kadar tırmanmayı başaran Alonso bir kez daha pite girdi ve 10. sırada Perez’in arkasında yarışa geri döndü. Rahat şekilde yarışına devam eden Vettel, ikinci pilotla arasında büyük fark olmasının avantajını kullanarak son pit stopunu da sorunsuz şekilde gerçekleştirdi ve damalı bayrağa kadar sessiz şekilde yarışına devam etti.

Button ve Perez'in arasındaki fark yarış boyunca açılmadı.

Button ve Perez’in arasındaki fark yarış boyunca açılmadı.

Bu sırada Perez Hamilton’ı kovalarken, Alonso DRS’si çalışmamasına rağmen en hızlı turları da atarak Perez’e iyice yaklaştı. Önlerinde Hamilton eski takım arkadaşı Button’a iyice yaklaşıp temiz bir atakla geçti ve 6. sıraya çıktı. Perez ve Alonso da hemen ardından Button’ı zorlamaya devam ederek atak yaptı ve iki pilot da Button’ı geçmeyi başardı. Üst üste sıra kaybeden Button pite girerken, Alonso Perez’e oldukça yaklaştı ve start düzlüğünde DRS olmadan Perez’i geçti ve DRS’nin ortaya çıkmasıyla şimdilerde özlediğimiz gerçek ataklardan birini yaptı. Karşı atak deneyen Perez, agresif tavrını sürdürdü ve Alonso’nun yanına kadar geldi; fakat Ferrari pilotu yerini korumayı başardı.

Orta sıralarda bunlar yaşanırken önde Grosjean Di Resta ile olan farkı 2.2 saniyeye kadar indirdi. Podyum için mücadele eden Grosjean, yeni lastik avantajı ve aracın yol tutuşunun daha iyi olmasıyla Di Resta’yı geçti ve podyuma çıkmaya hak kazandı. Arkalarından Webber’i geçerek gelen Hamilton, Di Resta’ya yaklaşmaya başladı; fakat Webber zorlayarak Hamilton’a verdiği beşinciliği geri aldı. Hamilton karşı atak denese de Webber yerini sağlamlaştırdı.

Yarışın son bölümünde Perez Alonso’ya atak denemesi yaptı. Alonso direnmesine rağmen Perez Alonso’nun yanına kadar geldi. Perez agresif şekilde yarış çizgisini elde etmeye çalışırken Alonso’ya yer bırakmadı ve Alonso pist dışına taştı. Perez’in bugünkü agresif tavrı, temaslara neden olması ve birçok pilotu pist dışına taşırması nedeniyle eleştirilmeye devam etti.

Bahreyn'de podyum 2012 senesini tekrar etti.

Bahreyn’de podyum 2012 senesini tekrar etti.

Yarış, pilotların agresif stratejileri altında son buldu

Yarışın son mücadelesi ise Hamilton ve Webber arasında yaşandı. Webber agresif bir savunma ile Hamilton’la yan yana gelmelerine rağmen çizgi avantajını bırakmadı. Hamilton pes etmedi ve zorlamaya devam etti. Son turun ilk virajında lastik lastiğe savaşan pilotlardan galip olan Hamilton oldu ve Webber’i geçmeyi başardı.

Pilotların oldukça agresif şekilde yarıştığı Bahreyn’de, Vettel- Raikkonen- Grosjean- Di Resta- Hamilton- Perez- Webber- Alonso- Button ilk 9’u oluşturan isimler oldu.  Vettel, Raikkonen ve Grosjean’ın podyuma çıkmasıyla sıralamalar farklı olsa da podyumda geçen senenin tekrarı yaşandı; Bahreyn’de podyum hem pilotlar hem de seyirciler için değişik anlara sahne oldu.

Avrupa yarışlarından önceki son yarış olan Bahreyn GP bu sene farklı bir yarışa sahne oldu. Şimdi Uzak Doğu yarışlarına uzun bir ara verip Avrupa yarışlarının ilki olan İspanya Grand Prix’inde yaşanacak olanlar merakla bekleniyor…

Bahreyn'de sevinen isimler Vettel- Horner- Newey üçlüsü oldu.

Bahreyn’de sevinen isimler Vettel- Horner- Newey üçlüsü oldu.

Leave a Reply