Alonso İspanyolları Sevindirdi

İspanya'da birinci Alonso, ikinci Raikkonen, üçüncü ise Massa oldu.

İspanya’da birinci Alonso, ikinci Raikkonen, üçüncü ise Massa oldu.

Geçtiğimiz haftalarda Avrupa yarışlarının ilk ayağı olan İspanya Grand Prix’de Alonso zaferi elde ederek İspanyol izleyicileri sevince boğdu. Raikonen ve Massa podyumda onu takip eden isimler oldu.

Cumartesi günü sıralama turları sonrasında griddeki dizilim Rosberg, Hamilton, Vettel, Raikonen ve Alonso olurken, McLaren sorunlarını İspanya’da da çözemedi. Mercedes de yaşadığı lastik problemleri yüzünden bekleneni gerçekleştiremedi. Startta Vettel,kirli taraftan kalkan Hamilton’i zorlanmadan geçerek 2. sıraya yükseldi. Kirli taraftan kalkan Raikonen ise sıra kaybeden bir diğer isim oldu. Alonso’nun Raikonen ve Hamilton geçmesini ardından Rosberg- Vettel- Alonso- Hamilton ve Raikkonen sıralamasıyla yarış devam etti. Massa ise Raikkonen’in hemen ardında ön grubu yakından takip ederek yarışını sürdürdü. Mercedes’in lastik aşınması problemi Hamilton’ın sıra kaybetmesine neden oldu. Massa Hamilton’ı geçerek ön gruba bir adım daha yaklaşırken, ilk pit stopunu gerçekleştirmek için pit alanına yöneldi.

Bu sırada Sutil de pite girerken, aracından çıkan dumanlar dikkat çekti. Grosjean’ın da yavaş şekilde pite gelmeye çalışması ile, ikilinin arasında temas olduğu anlaşıldı. Daha sonradan Grosjean’da arka süspansiyonun kırık olduğu bilgisi verildi.

Alonso imza seansında.

Alonso imza seansında.

Pitte olaylar yaşanırken, Hamilton gerilemeye devam etti ve Perez’in baskısına maruz kaldı. Bu sırada yarışın favori pilotlarından Alonso pite gelerek 10. turda sert lastiğe geçiş yaptı. Vettel ve Rosberg ise 11. turda aynı anda pite girdiler. Pitte bu ikiliyi Raikkonen takip etti. Pit stopların ardından Alonso Vettel’in önünde kalmayı başardı ve lider durumda giden Rosberg’i zorlamaya başladı.

İlk pit stopların ardından Rosberg, Alonso, Vettel ve Massa birbirilerine oldukça yakın şekilde giderken, Alonso’nun Rosberg üzerindeki baskısı izleyenlere heyecan yaşattı. Rosberg agresif savunma stratejisiyle direnmeye çalışmasına rağmen start düzlüğünde Alonso Rosberg’i dışarıdan geçti. Vettel de Rosberg’i DRS’ye gerek kalmadan kısa süre sonra geçti. Pit stoptan sonra yarışa asılamayan Rosberg Massa ve Raikkonen’e de geçilerek iki sıra daha kaybetti ve 5. sıraya düştü.

Alonso, yarış sonrası İspanyol bayrağıyla sevincini kutlarken.

Alonso, yarış sonrası İspanyol bayrağıyla sevincini kutlarken.

Massa ikinci pit stopunu da erken yapmaya karar verdi ve 21. turda pite girdi. Massa’nın ardından Ferrari Alonso için de pit hazırlıkları yapmaya başladı. Temposu düşen Alonso pite girdikten sonra 4. sırada Massa’nın önünde yarışa geri döndü. Raikkonen’in arkasında kalan Alonso, arayı kapatmak için zorlamaya başladı.

Raikkonen Vettel’le farkı kapatmaya başladı ve Lotus’un lastik koruma avantajı kendisini yarışın bu bölümünde gösterdi. Vettel 2. kez pite çağrılınca Raikkonen’in önü açıldı. Vette

’in pit stopu sonrasında sıralama Raikkonen- Alonso- Massa-  Rosberg- Vettel oldu. Yeni lastikleri ile birlikte Vettel Rosberg’i geçerek 4. sıraya yükseldi.  Bu sırada 2. pit stopunu yapmak için Raikkonen pite girdi.

Yarışa ilk çizgide başlayan Hamilton, 15. sıraya kadar düşmesi herkesi şaşırttı. Bu sırada Vettel’e telsizden “Son lastiğe iyi bak, o kritik” şeklinde bir uyarı geldi. Rosberg pite girdikten sonra yarışa 11. sırada devam etti. Bu sırada performansı iyice düşen Hamilton’a telsizden “Sol arka lastik aralığın dışına çıkıyor, onu koru” mesajı geldi. Hamilton ise “Bundan daha yavaş gidemem” şeklinde yanıt verdi ve Mercedes’in lastik sıkıntısını gözler önüne serdi.

Yükselmeye başlayan Raikkonen Vettel’e atak denedi, yanına kadar geldi fakat Vettel sert savunmasıyla direndi ve yerini kaptırmadı. Raikkonen kısa süre sonra bir kez daha atak denedi ve bu kez Vettel’i geçmeyi başardı. Vettel’e telsizden “Çok fazla sıkıntı çıkarma, kendi yarışına odaklan” dendi. Yarışta Alonso- Massa- Raikkonen- Vettel sıralaması oluşurken, Alonso 37. turda 3. pitine girdi. Ferrari, Alonso’nun hemen ardından Massa’yı da aynı turda pite aldı. Alonso yumuşak lastiğe geçiş yaptı.

Pit stop sonrasında Raikkonen ve Vettel arasında 2. sırada yer alan Alonso, vakit kaybetmeden rahat bir şekilde start düzlüğünde Raikkonen’i geçerek liderliği geri aldı.

2006 senesinden beri Barcelona’da galibiyet yaşamayan Alonso adım adım zafere doğru giderken, Raikkonen’e ön frenlerin çok sıcak, arka frenlerin ise soğuk olduu ve fren dengesini arkaya alması gerektiği söylendi. 40. turda Vettel’in pite girmesiyle sıralama Alonso- Raikkonen- Massa- Vettel olurken, Vettel’e lastikleri iyi kullanması söylendi.

Alonso, sevincini İspanyol izleyicilerle kutladı.

Alonso, sevincini İspanyol izleyicilerle kutladı.

3 pit stop stratejisi tercih eden Raikkonen 46. turda son pitine girdi ve sonrasında Vettel’in önünde, Massa’nın arkasında yer aldı. Yarışın son pit stopları ise 50. turda 4. pitine giren Alonso ve 52. turda son pitlerine giren Massa ve Vettel’den geldi. Pit stoplar sonrasında yarış Alonso’nun liderliğinde, Alonso- Raikkonen-

Massa- Vettel sıralamasıyla son buldu.

Galibiyetin coşkusunu İspanyol izleyicilerle birlikte kutlayan Alonso, kendi evinde uzun zamandır beklediği zaferi nihayet elde etti.

Lastik stratejileri ve pit stopların gölgesinde seyreden İspanya yarışından sonra sırada hem Formula 1 fanlarının hem de ünlülerin merakla beklediği, cadde pist yarışı olan Monaco Grand Prix’si var…

Leave a Reply