NFL Tarihinin Büyük Draft Sürprizleri

Russell Wilson

Wisconsin Üniversitesi’nde geçirdiği başarılı kolej kariyerine rağmen, kısa boyu ve fiziğinin NFL için yeterli bulunmaması sebebiyle Russell Wilson 2012 draftında ancak üçüncü tur, 75. sıradan seçilebildi. Seattle Seahawks’ın oynadığı bu kumar müthiş bir biçimde tuttu ve Wilson daha çaylak sezonunda birçok NFL rekorunu eline geçirerek takımına playoff oynatmayı başardı. İkinci senesinde Seahawks’ı Super Bowl’a taşıdı ve MVP Peyton Manning’li Denver Broncos’u adeta sürklase ederek kupayı kazandı. Bir sonraki sene, New England Patriots’a kaybetseler de, yine Super Bowl gören yıldız isim, sezon bitiminde de 4 yıl, 88 milyon dolarlık bir sözleşmeye imza atarak ligin en çok kazanan oyuncuları arasına girdi. Yeni sözleşmesinden sonra istatistiksel olarak kariyerinin en iyi sezonlarını yaşayan Wilson, bir süredir Super Bowl’dan uzak kalsa da ligin en iyi QB’leri arasında gösteriliyor ve ilerleyen kariyerinde tekrar Super Bowl görmesi hiç de şaşırtıcı olmayacaktır.

Kurt Warner

Draftta geriye düşmek konusunda herhalde kimse Kurt Warner’dan daha şanssız olamaz. 1994 draftında 28 takımın hiçbiri tarafından seçilmeyen oyuncu, uzunca bir süre saati 5 dolara süpermarketlerde raf görevlisi olarak çalıştı. 1998’de St. Louis Rams ile sözleşme imzalamayı başaran ve 1999 sezonunda takımın yıldız QB’sinin sakatlanmasıyla yedeklikten terfi eden Warner, Amerikan futbolu dünyasını şok ederek ligin en değerli oyuncusu seçildi ve takımına Super Bowl kazandırdı, aynı zamanda da Super Bowl MVP’si oldu. 2001 yılında bir kere daha lig MVP’si olurken Rams’i tekrar Super Bowl’a taşıdı. İnişli çıkışlı geçen birkaç senenin ardından Arizona Cardinals ile sözleşme imzalayan yıldız isim, Cardinals’a tarihinin tek Super Bowl maçını oynattı. 2017 başında Hall of Fame’e seçilme onuruna erişen Warner, şüphesiz spor tarihinin en iyi Cinderella hikâyelerinden biri.

Antonio Brown

Central Michigan’da başarılı bir kolej kariyeri geçirmesine rağmen okuldan bir sene erken ayrılmak istemesi ve fiziğinin yeterli görülmemesi yüzünden 2010 draftında zar zor seçilmesi beklenen Brown, Pittsburgh Steelers tarafından altıncı tur, 195. sıradan draft edildi. Yaz kampı sonrası takıma girmeyi başarsa da, derin Steelers kadrosunda pek şans bulamadı. Yine de kendisini tüm gücüyle geliştirmeye devam eden oyuncu, aldığı süreleri arttırdı ve ikinci yılında 2012 Pro Bowl kadrosuna seçilmeyi başardı. O yaz 5 yıl, 43 milyon dolarlık bir sözleşmeye imza attı ve bu miktarı fazlasıyla hak ettiği su götürmez bir gerçek. Sözleşme süresi boyunca sayısız takım ve NFL rekoru kırarken birçok istatistikte lig lideri olan yıldız isim, dört Pro Bowl ve üç All – Pro seçimiyle wide receiver pozisyonunda ligin en iyisi olduğunu ispatladı. 2017 yılı başında imzaladığı 4 yıl, 68 milyon dolarlık yeni sözleşmesiyle NFL’de en çok kazanan wide receiver unvanını da alan Brown, artık gözünü bir Super Bowl kazanmaya dikmiş durumda.

Joe Montana

Birçok kişi tarafından NFL tarihinin en iyisi olduğu iddia edilen bir oyuncunun herhangi bir draftta ilk on dışından seçilmesi sürpriz olsa gerek. Joe Montana ise, hem de Notre Dame’de ulusal şampiyonluk kazanmasına rağmen, görece kısa boyu sebebiyle 1979 yılında San Francisco 49ers tarafından ancak üçüncü tur, 82. sıradan seçildi! Çok zaman geçirmeden takımın yıldızlığına yükselen efsane oyuncu, 49ers’ı sıradan bir takım olmaktan çıkararak ligin en başarılı takımı yapmayı başardı. Dört Super Bowl şampiyonluğu, üç Super Bowl MVP’si, iki normal sezon MVP’si, sekiz Pro Bowl ve beş All – Pro seçiminin yanı sıra kariyeri boyunca yaptığı sayısız geri dönüş üzerine kendisine “Joe Cool” ve “The Comeback Kid” lakapları takılan isim, 2000 yılında Hall of Fame’e seçildi. Montana, tarihin en iyi beş oyuncusu arasına tereddütsüz adı yazılan nadir isimlerden biri.

Tom Brady

Joe Montana eğer NFL tarihinin en iyisi olarak gösterilmiyorsa, sebebi büyük ihtimalle bu adam. Michigan’da kolej kariyerini bitirdikten sonra 1999 draft döneminde pek göze çarpmayan, yavaşlığının ve fiziksel zayıflığının sorun yaratacağı düşünülen Brady, New England Patriots tarafından altıncı tur, 199. sıradan seçildi. İlk yılını yedekte bekleyerek geçiren isim, takımın yıldızı Drew Bledsoe’nun 2001 sezonu başında sakatlanmasıyla Bledsoe’nun yerini devraldı ve gerisi malum. Daha ilk sezonunda Kurt Warner’lı Rams’i yenerek tarihin Super Bowl kazanan en genç QB’si olan yıldız oyuncu, dört tane daha Super Bowl kazanarak (ve toplamda yedi Super Bowl görerek) bu alanda rekor kırdı. Bunlara, yine bir rekor olan, dört Super Bowl MVP’si, iki normal sezon MVP’si, 12 Pro Bowl ve dört All – Pro seçimini eklersek Brady’nin niye tarihin en iyisi olarak gösterildiğini görmek zor değil. 15 yıllık kariyeri boyunca Patriots’a kazandırdığı 208 galibiyet ve 14 division şampiyonluğu, 2007 sezonunu namağlup bitirmesi, pas istatistiklerinin neredeyse hepsinde en üst seviyelerde bulunması, başardıklarının sadece bir kısmı. Gisele Bündchen ile evlenerek saha dışında da başarılarına devam eden Brady, NFL tarihinin en büyük draft sürprizi ve pek çoklarına göre de en iyi oyuncusu.

 

  • Kapak resmi NFL.com’dan, diğer resimler sırasıyla CBS Sports, USA Today, Bleacher Report, Alchetron ve Washington Post’tan alınmıştır.

Leave a Reply