Futbol Dünyasının Sabırsız Bekleyişi: FIFA 12

Yaz ayının ortalarına geldiğimiz şu günlerde futbol dünyası transfer döneminin heyecanını en üst seviyede yaşıyor. Her hafta, her gün hatta her saat bir yeni transfer haberiyle heyecanlanıyor, hop oturup hop kalkıyoruz. Futbol dünyası transferlerle uğraşadursun, kuşkusuz birileri de bu transferleri en ince detayına kadar takip edip onları uygulamalarına geçirmek zorunda.

Kimden mi bahsediyorum? Tabi ki oyun dünyasının devi EA Sports. Oyun dünyası önümüzdeki eylül ve ekim aylarında yeni sezonu açacak ve bu sebepten dolayı bu yaz döneminde de hummalı bir çalışma içerisindeler. Her yıl giderek büyüyen oyun sektörü bu yıl da yeni üyelerini bekliyor. Bunlardan bir tanesi de FIFA 12 olacak. Geçtiğimiz yıllarda özellikle Avrupa ve Amerika kıtasında 1.liği kimseye kaptırmayan FIFA serisi bu yıl da gayet iddialı. 1993 yılında hayatımıza giren FIFA serisinin bu 19.yılı olacak. Her yıl daha yenilikçi ve daha gerçekçi oyunlar hazırlamaya çalışan EA Sports bu yıl da oyun severlerin karşısına iddialı bir oyun sürmeyi planlıyor. Şöyle bir göz atacak olursak bu yıl FIFA’da eski yılların aksine çok daha sert savunma taktikleri mevcut olacak. Özellikle rakip oyuncu topla ilerlerken daha gerçekçi ve daha kıvrak hamlelerle topu çalabileceğiniz öngörülmüş. İkili ve omuz omuza mücadelelerde itme ve çekmeler son derece gerçekçi görünmekte. Bu da gelecek sezon gol yollarında daha çok sıkıntı çekileceğinin bir göstergesi aslında. Defansif açıdan yeniliklerin yanı sıra ofansif açıdan da işinizi kolaylaştıracak şeyler yok değil aslında. Özellikle top sürme ve kontrolde hassasiyet biraz daha artırılmış gibi görünüyor. Bu da siz topu kontrol ettiğiniz sırada rakibin topa müdahale etmesini zorlaştıran bir etken olacak gibi. Oyuncuların mücadele ve müdahaleler sırasında etkilenme durumları da artırılmış. Artık topa müdahale etmek için kaydığınızda eğer rakip oyuncunun kıvraklığı fazla ise topu kurtarabilir fakat rakibe ufak tefek dokunuşlar yapabilirsiniz.

Bir diğer geliştirilen özellikse sakatlıklar. Artık müdahaleler sırasında çok daha gerçekçi sakatlıklar meydana gelebiliyor. Eski oyunlarda arkadan veya yandan yapılan çok sert bir müdahalede bile oyuncu aynı kondisyon ve sağlamlıkla oyuna devam edebilirken bu sene sakatlanma ihtimalini de göz önünde bulundurmanız gerekebilir. Tabi bu sakatlık durumları da oyuncuların bireysel ve fiziksel özelliklerine göre değişim gösterecek. Örneğin; Manchester United’la maç yaptığınız sırada Rooney’e yapacağınız bir müdahale ile Bayern Münih’le yaptığınız maçtaki Robben’e yapılan aynı müdahale farklı sonuçlar doğurabilecek. Eğer bir sorun çıkmazsa planlanan FIFA 12 çıkış tarihi ise 30 Eylül. Görünüşe göre bizleri yine heyecan verici ve kaliteli bir oyun bekliyor. Sabırsızlanmakta haklısınız.
FIFA 12 Resmi Oyun Fragmanı’na:
http://www.youtube.com/watch?v=An-0GOKwvA&feature=player_embedded linkinden ulaşabilirsiniz.

Oyundan birkaç kare:Leave a Reply