Dünya Kupasında Final Zamanı

20.Dünya Kupasında en heyecanlı ve merakla beklenen kısım olan final zamanı geldi çattı. Hemen hemen bütün 2.tur maçlarının ve çeyrek final maçlarının denk oynandığı kupada yarı final maçlarındaki skorlar ve oyunlar ise tüm dünyayı şoka uğrattı. Almanya’nın Brezilya karşısında aldığı 7-1’lik galibiyetten sonra Arjantin-Hollanda maçında da bol gol bekleyenler yanıldı ve 120 dakikası 0-0 biten maçta sessizliği ve eşitliği penaltılar bozdu. Arjantin penaltı atışları sonunda 4-2 kazanarak finalde Almanya’nın rakibi oldu. Final maçı öncesi takımların son durumunu kısaca inceleyelim.

[box_dark]ALMANYA[/box_dark]

Almanya ilk 11 ve taktik diziliş

Brezilya maçında aldığı 7-1’lik skorla tüm dünyayı şoka uğratan ve finale neredeyse açık ara favori olarak çıkan Almanya, Brezilya maçında çok yönlü futboluyla ön plana çıktı. Özellikle Klose hariç ofanstaki her oyuncunun her yere dağılabildiği bir sistem benimseyen Almanya’da, kilit oyuncular Müller, Kroos ve Khedira olmuştu. Müller-Mesut-Kroos üçlüsünün sürekli yer değiştiren yapısında Müller sık sık yaptığı yalancı forvet koşularıyla rakip defansın dengesini fazlasıyla bozdu. Khedira bir kanat oyuncusu gibi sık sık sağ kanada yönelerek ortalar açtı ve içeriye doğru girmeye çalıştı. Lahm tüm kanadı son derece etkin kullandı ve sürekli git gel yapıp rakip ceza sahası içinde bile takımına destek verdi.

Arjantin maçında da benzer bir diziliş ve oyun anlayışı benimsemesi beklenen Almanya’da, özellikle Klose ve Müller maç içinde yapacaklarıyla çok önem taşıyan iki oyuncu konumunda. Sert Arjantin savunmasının arasında 36 yaşında olmasının da verdiği fiziki bir düşüş olan Klose inanılmaz zorlanacaktır. Özellikle hava toplarına çok hâkim olan Arjantin defansının arasında indirebileceği her top savunma dengesini bozup Almanya için pozisyon yaratabilir. Ayrıca Müller’in de ceza sahası içine yapacağı koşular yine nispeten ağır olan Arjantin savunmasının dengesini bozup pozisyon yaratılmasını sağlayabilir. Almanya’da bir diğer önemli nokta ise dönen topların toplanabilmesi olacaktır. Özellikle Arjantin kalesine baskı kurmaya çalıştıkları sıralarda dönen topları toplayabilmeleri halinde baskıyı devam ettirip gol bulma şanslarını artırabilirler. Bu konuda da en çok iş Khedira, Schweinsteiger ve Kroos’a düşüyor.

Almanya’nın en önemli eksikleri ise, ortasahadan itibaren basan ve sert oynayan bir rakip geldiğinde rahat oynayamadıkları için hata yapma şanslarının artması olarak göze çarpıyor. Ayrıca defanslarının arkasına ve arasına atılabilecek uzun toplarda da Almanya sıkıntılar yaşayacaktır diye düşünüyorum.

[box_dark]ARJANTİN[/box_dark]

Arjantin ilk 11 ve taktik dizilişAlmanya’ya göre defansı çok daha sağlam tutan ve önceliği gol yememek olarak seçen Arjantin’de Hollanda karşısında hemen hemen hiç pozisyon vermeyen bir takım savunması izledik. Kornerler ve baskılı ataklar dışında çok fazla ileri çıkmayan beklerin yanında defansın arasına bir süpürücü gibi giren Mascherano, Arjantin takım savunmasının anahtarı konumunda. Özellikle Mascherano’nun kestiği kritik paslar ve şutlar Arjantin’i finale çıkaran önemli etkenlerden birisiydi. Ofansif olarak en uçta Higuain’i bırakan Arjantin’de ortasaha bölgesinde top almayı bekleyen Messi topu aldığında hızlı bir şekilde ileri çıkmaya çalışırken sağ kanattan da Lavezzi sık sık ona destek vermişti. Defans yaparken bir ortasaha gibi oynayan Perez’de, ofans sırasında kanatlara yönelip arkadaşlarına destek verebiliyor.

Almanya karşısında da Hollanda maçına benzer şekilde oynamasını beklediğim Arjantin’de en önemli eksik şüphesiz oynaması zor olan Di Maria olacaktır. Almanya maçında öncelikle sağlam savunma yapıp rakibini durdurmasını beklediğim Arjantin, gol yemeden 60. dakikalara kadar gelebilirse bu dakikadan sonra yavaş yavaş yorulacak olan Almanya’yı kısa süreli baskınlar yaparak sıkıştırıp gol bulabilir. Ayrıca kesici görevi gören Mascherano’nun performansı da takım savunması için çok önemli.  Eğer Mascherano defans arasına fazla gömülüp bir stoper gibi oynamaya kalkarsa ortasahada yalnız kalacak olan Biglia ve Perez Almanya’nın yapacağı atakları önlemekte zorlanacak ve dönen topları da alamayacaklardır.  Messi, şüphesiz Arjantin’in en önemli kozu. Almanya baskılarından dönen topları alabilecek Arjantinli oyuncular topu Messi’ye ulaştırabilirlerse eksik ve dengesiz yakalanabilecek Almanya savunması Messi karşısında çaresiz kalabilir. Bu tip ataklarda Lavezzi’nin vereceği destek de yine çok önemli. Lavezzi’nin özellikle sol kanatta oynaması halinde sağ koridoru tamamen kullanan Lahm’ın çıkışlarından geride kalan boşluklarda çok daha etkili olacağını düşünüyorum.

Bu maçta iki takım sık sık birbirlerini tartıp ortada bir maç geçireceklerdir. İki takımdan birinin ilk yarıda bulabileceği gol ya da goller maçın seyrini ve taktiklerini son derece değiştirecektir.Özellikle Almanya yiyeceği 1 gol ile takım disiplininde kopabilir. Aynı şekilde Arjantin’de erken bir gol yerse gol atmak için ödün vereceği savunmasında açıklar vererek maçın farka gitmesini engelleyemeyebilir. Almanya kupa için 1 adım önde görünse de Arjantin’in de Messi’ye ve çok iyi takım savunmasına sahip olduğunu unutmamak gerek. Arjantin’in en çok gol bulabileceği pozisyonlar duran toplar ve kontra ataklar olacaktır. Almanya ise daha çok uzaktan şutlar ve organize ataklar deneyecektir diye düşünüyorum. Fakat Almanya’da yine duran toplarda etkili olabilecek oyunculara sahip.

Umarım keyifli bir maç olur ve bol gollü olmasa bile bol pozisyonlu, keyifli ve adına yakışır bir final izleriz.

Leave a Reply