29 Mart 2014 tarihi artık Türkiye spor tarihi için çok özel bir gün oldu. 1 Türk takımı, 1 branşta, 2 farklı Avrupa Şampiyonluğu kazandı. Amatör branşlardan biri olarak görülen ama başarıları itibariyle hiç amatör olmayan voleybolda hem erkekler hem de bayanlarda alınan başarılar her yıl gitgide artıyor. Geçen yıl Halkbank’ın kazandığı Erkekler CEV Kupası, daha önce Vakıfbank ve Fenerbahçe’nin kazandığı Bayanlar Şampiyonlar Ligi kupalarından sonra bugün 2 Avrupa kupası daha Türk takımlarının müzesine geldi.

1En çok yatırım yapılan spor olmasa da, son yıllarda yapılan ufak yatırımlarla Türk Voleybolu inanılmaz bir çıkışa geçmişti. Devletin tesisleşme anlamında yaptığı 3-4 yatırım, kulüplerin altyapılarına verdiği önemle birleşti ve son 4-5 yılda Türk voleybol takımları Avrupa’dan tam 5 kupayla döndü. Bu kupaların yanı sıra her yıl bütün kupalarda en azından çeyrek finale kadar gelebilen takımlarımız da ortaya çıktı.  Bu kadar kısa sürede yatırımın karşılığını almayı belki kimse beklemiyordu ama artık şu rahatlıkla söylenebilir ki Türkiye bir voleybol ülkesidir ve Avrupa’nın en iyi, Dünyanın da en iyi 3-4 voleybol liginden birine sahiptir.

2Bazı spor branşlarına yıllarca yapılan yatırımlar, verilen emekler bir türlü karşılık bulamazken voleybolun bu kadar kısa sürede başarıya ulaşması ve istikrarla devam etmesi medya organlarımızın hala dikkatini çekememiş durumda.

Türk sporseverlere voleybolu sevdirmek için kurumların artık ekstra bir şey yapmasına da gerek yok bence. Kazanılan bu başarılar eminim yavaş yavaş da olsa voleybol bilincinin artırılmasına yardımcı olacaktır ve gerçek sporseverlerin bu branşa olan ilgisini de artıracaktır.

Kazanılan bu kupalar ne ilk ne de son kupalardır, siz sporseverler bu branşın üzerine daha çok düştükçe, bu ilgi medyanın da dikkatini çekecektir ve voleybol bilinci ülkemizde gitgide artacaktır.

Türk voleyboluna iki kupa birden kazandıran Fenerbahçe Bayan ve Erkek voleybol takımlarını yürekten kutluyor ve gerçek sporseverlerin bu kupaları sahiplenmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bu kupalar hepimizin!!!

Leave a Reply

2 comments

  1. Başak Demir

    Güzel yazı olmuş eline sağlık fakat voleybolun Türkiye’de amatör bir spor olarak görüldüğüne katılmıyorum zira Dünyadaki en iyi liglere sahibiz. Medyada sık yer bulmaması ya da gerektiği önemi görmemesi amatör olarak görüldüğü anlamına gelmez :)

  2. Merhaba,

    Öncelikle yorumun için teşekkür ederim.Ben voleybolu amatör olarak görmüyorum zaten. Yazıda da medyanın voleybolu amatör spor branşı olarak görmesini eleştirdim.

    “Amatör branşlardan biri olarak görülen ama başarıları itibariyle hiç amatör olmayan voleybolda” şeklinde kurduğum cümlede bunu anlatmak istemiştim