Geçtiğimiz aylarda hem 2020 Olimpiyat oyunlarına hem de 2020 Avrupa Futbol Şampiyonasına ev sahipliği yapmak için başvuruda bulunmuştuk. İkisine birden başvuru yapılması futbol otoriteleri tarafından birinden birini seçin şeklinde yorumlanmıştı. İlk olarak 2020 Olimpiyat oyunlarına İstanbul’un ev sahipliği yapması için yapılan adaylık başvurusu değerlendirmeye alındı. Diğer başvuruları yapan şehirler ise Tokyo, Madrid, Bakü ve Doha’ydı. 24 Mayıs günü gece sabaha karşı açıklanan sonuçla beraber Tokyo, Madrid ve İstanbul’un adaylık başvuruları kabul edildi ve 2013 Eylül ayına kadar aday ülke ve şehirler Olimpiyatlara ev sahipliği yapmak için kıyasıya bir yarışa girecekler. Doha ve Bakü’nün ise adaylık başvuruları yetersiz bulunduğu için reddedildi. Dünyanın en büyük spor organizasyonu olarak kabul edilen Olimpiyatlar, hem ekonomik anlamda yapacağı katkıyla hem de ülke tanıtımı açısından yapacağı katkıyla alındığı takdirde ülkemizi kalkındırabilecek bir proje.

İstanbul 2020 için en şanslı kent olarak görünüyor. Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) üyeleri için tek sıkıntılı nokta aynı zamanda 2020 Avrupa Şampiyonasını da düzenlemeye aday olmamız.

Türkiye’nin en büyük rakibi ise Tokyo olarak görünüyor. Ancak IOC hala deprem ve tsunami felaketlerinden dolayı toparlanmaya çalışan Japonya’ya ve aynı zamanda 2018 Kış Olimpiyatlarını da düzenleyecekleri için mesafeli yaklaşıyor.

Diğer bir aday Madrid ise İspanya’daki ekonomik kriz sebebiyle ağır bir yara almış durumda. Roma’nın bu sebepten ötürü adaylığını çekmesi Madrid’inde aynı şeyi yapmasını konusunda bir beklenti oluşturmuştu fakat ısrarla adaylık konusunda isteklerini belirtmeye devam ettiler.

Kanada’daki Quebec’te açıklanan adaylıklar için giden komiteye Milli Basketbolcumuz Hidayet Türkoğlu ve Milli Voleybolcu Neslihan Darnel’de davet edildi. Onlar da kırmayarak eşlik ettiler ve ülkemizin adaylığı konusunda yararlanabileceğimiz en büyük alanın dünya da isim yapmış ve kariyerinde çok iyi yerlere gelmiş sporcularımız olduğunu bir kez daha gösterdiler.

Toplantının ardından Tokyo ve Madrid’le olan yarışımızda böylece başlamış oldu. 2020  Olimpiyatlarını kimin düzenleyeceği Eylül 2013’de Arjantin’in Buenos Aires kentinde açıklanacak.

Leave a Reply