Beşiktaş-Napoli: B Grubu Yanıyor!

napoli-besiktas

Beşiktaş, 1 Kasım 2016 Salı günü TSİ 20.45’te Avrupa Şampiyonlar Ligi B Grubu mücadelesinde Napoli’yi evinde ağırlayacak.  Kuşkusuz maç içinde sahada ve maç sonucunda grupta ne gibi senaryolar olabileceğini, maçı hangi dinamiklerin etkileyeceğini belirlemek açısından Beşiktaş ve Napoli’yi ayrı ayrı ele almak en doğru seçim olacaktır.

BEŞİKTAŞ:

besiktas-sevinc

İSTİKRARSIZ SAHA İÇİ PERFORMANSI: İlk önce temsilcimiz Beşiktaş’tan ve Beşiktaş’ın dezavantajlarından başlamak gerekirse transfer döneminin son günlerine doğru ardı ardına flaş transferler yapan ve kadro derinliğini önemli ölçüde arttıran Beşiktaş saha içinde geçen seneki üstün futbolu ve üretkenliğinden uzak bir görüntü çiziyor. Bunun arkasındaki en temel faktör ise neredeyse geçen senenin iki katına çıkan oyuncu sayısı ve yeni transferlerin henüz uygun rollerde süre almamaları. Bunun yanında Gomez veya Gökhan Töre’nin yokluğundan ziyade Jose Sosa’nın Beşiktaş için üstlenmiş olduğu çift yönlü orta saha görevi o bölgeye transfer edilmiş olan Talisca tarafından karşılanamıyor. Oğuzhan-Atiba ikilisinin de uzun süredir aynı anda sahada görev alamamasının etkisini de unutmamak lazım tabii. Son Gençlerbirliği maçında da ilk ve ikinci yarılarda sergilenen bambaşka iki oyun kafalarda soru işareti yaratıyor.

SAKATLIKLAR:Beşiktaş için bir diğer büyük dezavantaj da kuşkusuz ilk önce Caner Erkin’i sonra da Talisca’yı uzun sakatlıklara kurban vermeleri. Caner ve Talisca haricinde son haftalarda istikrarlı bir görüntü çizen kaptan Necip de Napoli maçında sahada olamayacak. Talisca ve Caner gibi Şampiyonlar Ligi’ni bilen, Necip gibi büyük maçlarda önemli görevler üstlenebilen önemli ilk 11 oyuncularının yokluğu Şenol Güneş’i kadro seçimi konusunda bir hayli zorlayacak.

EV SAHİBİ VE NAMAĞLUP: Dezavantajlarının yanında Beşiktaş çok sayıda avantajlı ve umut verici durumu da içinde barındırıyor. İlk olarak 13 maçtır yenilmeyen Beşiktaş’ın Avrupa’nın altı büyük liginde namağlup konumda olan yedi takımdan biri olması Napoli için korkutucu unsurların başında geliyor. Bunun yanı sıra Vodafone Arena’da oynadığı hiçbir maçı kaybetmeyen Beşiktaş uzun zamandır harika bir iç saha form grafiği çiziyor.

KAZANMAK VE ÖZGÜVEN: Beşiktaş’ın dezavantajlarını sıralarken ilk bahsettiğim konu olan istikrarsız saha içi performansı aslında çok büyük bir sorun olarak da görülmeyebilir. Zira Beşiktaş, Şenol Güneş yönetimindeki ikinci senesinde geçmiş yıllara oranla kötü oynadığı ve istatistik olarak zayıf kaldığı maçlarda bile bir şekilde kazanmayı bilen “winner” bir takım olma kimliğini yakalamış görünüyor. Beşiktaş’ın en büyük avantajlarından biri olarak da Napoli’yi San Paolo’da 3-2 gibi bir skorla geçip Avrupa Kupalarındaki namağlupluk serisini sona erdirmesi ön plana çıkıyor. Kamuoyu ve bahis siteleri tarafından şans tanınmayan Beşiktaş, Napoli’yi kendi evinde devirip büyük bir sürprize imza atmıştı. Beşiktaş’ın bu başarısı kuşkusuz saha içindeki özgüvenini olumlu yönde etkileyecektir.

Napoli's Marek Hamsik celebrates after scoring during a Champions League, Group B soccer match between Napoli and Benfica, at the San Paolo stadium in Naples, Italy, Wednesday, Sept. 28, 2016. (Ciro Fusco/ANSA via AP)

NAPOLİ:

KÖTÜ PERFORMANS: Sarri yönetiminde geçen sene sağlam bir lig performansına imza atarak otoritelerin takdirin toplayan Napoli, yeni sezonda geçen seneki görüntüsüne oranla daha tutuk bir görüntü sergiliyor. On bir maçta altı galibiyetle ligin beşinci sırasında bulunan Napoli özellikle Roma mağlubiyetinden sonra uzun bir zamandır istikrarlı bir performans gösteremiyor. Roma’dan sonra Beşiktaş’a da kaybeden ve şok üstüne şok yaşayan Napoli her ne kadar zorlu bir fikstüre sahip olsa da ligdeki son maçında lider Juventus’a 2-1 kaybederek İstanbul’a da moralsiz geldi.

TAKIM İÇİ SORUNLAR: Yukarıda bahsettiğimiz istikrarsız performans neticesinde medya ve camia tarafından eleştiri oklarının hedefinde olan Maurizio Sarri bunun yanı sıra son maçta Napoli’nin yıldızı Lorenzo Insigne’nin oyundan çıktığı için kendisine verdiği tepkiye olan cevabıyla İtalyan medyasını uzun süre meşgul etti.

KADRO KALİTESİ VE SAKATLIK DURUMU: Kötü performansın aksine Higuain’den önemli bir para kazanarak kaliteli bir kadro kuran Napoli’de kadro kalitesi Beşiktaş cephesini bir hayli korkutuyor. Hamsik, Insigne, Gabbiadini, Callejon, Koulibaly, Mertens ve Allan gibi çok sayıda yetenekli ve önemli yıldızlara sahip olan Napoli’nin sahip olduğu kadro maç içindeki dinamikleri ve skoru her an değiştirebilecek seviyede.

besiktas-son

İki takımın da avantajları ve dezavantajlarının yanında, B grubunda mücadele son maça kadar devam edecek gibi görünüyor. Bu bağlamda Napoli maçı Beşiktaş için telafisi olmayan bir maç konumunda değil fakat işleri sağlama alıp son maçlara daha rahat girmek açısından iç sahada alınacak bir Napoli galibiyeti daha Beşiktaş’ın Avrupa Kupalarındaki özgüvenini bir hayli arttıracaktır. Napoli ise mevcut kötü gidişe dur demek ve  Benfica-Kiev maçındaki muhtemel Benfica galibiyeti sonrası tur şansından uzaklaşmak istemeyecektir. Beşiktaş’ın ilk maçtaki gibi doğru oynaması halinde Napoli’yi zor da olsa bir kez daha geçeceğini düşünüyorum. Başarılar Beşiktaşım!

Leave a Reply