Acil Durum Raporu: Galatasaray – İkinci Bölüm

Bilenler bilir, senelerdir gazetede devre arası geldiğinde Galatasaray’ın artılarını ve eksilerini kaleme aldığım bir “Devre Arası Raporu” yayınlanır tarafımca. Ancak bu sefer daha ilk yarının ortasına geldiğimizde sene başından daha kötü bir vaziyette olan bir Galatasaray görüyoruz. Peki sorun ne, yanlışlıklar neler, Terim nerede hata yapıyor? En önemlisi, başarıya giden reçete ne olabilir? İkinci bölümde ilk yazıdan değinmediğimiz kısmı ayrıntılı bir şekilde değerlendirecek, kalan sorulara yanıtlar arayacağız. (Yazı dizisinin aşağıdaki ikinci parçası da Ekim ayında kaleme alınmıştır, ilk kısmı için linki takip edebilirsiniz: https://www.gazetebilkent.com/2019/10/29/acil-durum-raporu-galatasaray-ilk-bolum/ )

Başarıya giden yolda Cimbom özellikle topu daha çok rakip sahaya yıkmalı.

Galatasaray’ın en önemli sorunlarından biri kimi zaman rakibin hücumda kat ederken orta saha ve defans arasında hiçbir dirençle karşılaşmaması – bu sorunun çözümü ise orta saha dizilişinde yatıyor. Steven Nzonzi her ne kadar iyi oynasa kendisi nazaran yavaş bir oyuncu, dolayısıyla partneri de bariz derecede ısıran bir oyuncu olmalı. Tahmin ettiğiniz gibi bu oyuncu son zamanlarda süre almaya başlayan Mario Lemina. Kendisinin sakatlık sorunu olmasına rağmen sağlıklı olduğunda gösterdiği performans malum – ve bu performans Galatasaray’ın son zamanlarda en çok ihtiyaç duyduğu şey. Her ne kadar partner olarak belirtmiş olsam da formasyonda ileriye daha dönük oynaması gereken ve orta sahada rakibe basarak geçişleri engellemeye çalışan bir isim olarak Lemina hem ofansta, hem de defansta sorunları çözebilecek bir oyuncu adayı. Nasıl Nzonzi iki stoperin arasına girip Luyindama’nın topla çıkması ve kimi zaman olgun atak başlatmasına yardım ediyor, Lemina da kaptığı topları ofanstaki arkadaşlarıyla basit bir ver-kaç yoluyla ceza sahası önüne kadar getirebilme potansiyeline sahip (Örn. Fenerbahçe derbisi). Orta sahanın ortasındaki bu ikilinin oturmasıyla beraber işlerin oyunun iki yönünde Sarı-Kırmızılılar için daha iyiye döneceği kanımca aşikâr – Seri’nin ve Feghouli’nin de bu kötü performansıyla yedekte, Jimmy ve Taylan’ın yanında oturması daha mantıklı gözüküyor. Dikkatinizi çekerim Belhanda’dan bahsetmeden diğer kısma geçiyoruz.

Luyindama’nın önünde Nzonzi-Lemina ikilisinin oynaması daha makul olacaktır.

Buradan da kanat oyuncularına geçtik. Galatasaray’a geldiğinden beri performansı tartışma konusu olan sol kanat oyuncusu Ryan Babel özellikle son maçlarda hücum dinamizmini tek top tutuşuyla darmadağın etmekte. Bununla beraber, lig maçlarında da bolca gördüğümüz üzere Fernando Muslera’nın attığı uzun topların büyük kısmı Babel’i hedefleyen toplar – çoğunlukla da kendisi ileride top tutmamızı ve statik de olsa atak geliştirmemizi sağlamakta. Dolayısıyla Galatasaray’ın son maçlardaki golsüzlük problemini bu pas istasyonundan vazgeçerek, iyi bitiricilerinden birini yedeğe çekerek çözeceğini düşünmek doğru değil. Yapılması gereken aslında Babel’i forvet arkası olarak oynatmak, o kadar. Kendisi sol kanat mevkisine de gitmek istediği zaman yürümesi yasaklanmalı, açık konuşmak gerekirse. Ligimizde kaydettiği gollere bakan biri de bitiricilik bakımından 10 numara mevkisinden kaydettiği golleri hatırlamakta zorlanmayacaktır (Örn. Beşiktaş-Fenerbahçe maçı). Sınıflandırma bakımından 4-4-2’nin geri forveti mi, yoksa 4-4-1-1’in 10 numarası olarak mı yazarsınız Babel’i, orası size kalmış. Sol kanatta Babel’in yerine bu sene Galatasaray taraftarını iyi yönde şaşırtan, Milli Takım seviyesi gören Ömer Bayram’ı yazmak en mantıklı seçenek. Pas oyununa uyum sağladığı ve top kayıplarını minimal seviyeye çektikçe sol bekteki durumundan eser taşımayan Ömer daha iyi performans gösterecektir. İlk 11 çıktıkça adaptasyonunu artıracak isimlerden biri de Emre Mor – Sofiane Feghouli’nin sağ kanattaki performansından daha hareketli bir oyun sergileyeceği aşikar. Her ne kadar skor üstünlüğü alındığı zaman top çevirmek ve oyunu tutmak için yerini Cezayirli oyuncuya bırakacak olsa da ikinci yarının ortasına kadar rakip defansları tehdit eden bir isim olması Cimbom’un genel oyununa da rahatlık getirecektir, özellikle topsuz alan koşularıyla. Dolayısıyla kanat oyuncuları için hem Feghouli gibi tecrübeli, hem de Yunus Akgün gibi genç alternatifler (hatta gerekirse yedekteki Mariano gibi bekler) olduğunu da belirtip forvet tercihleri hakkında kısa bir değerlendirme ile yazıyı tamamlayalım.

Bu ikilinin soldan, Emre Mor’un da sağdan atakları önemli hücum opsiyonları olabilir.

Galatasaray Eren Derdiyok’u kadro dışı bıraktığı zaman taraftarın “Sonunda pozisyonları harcamayan bir-iki forvet alacağız” ümidi devre arasında Mbaye Diagne ve Kostas Mitroglou ile gerçek olmuştu. Mitroglou’nun kritik Akhisar maçındaki şampiyonluğa katkı verdiği, Diagne’nin gol krallığını tescillediği sezon sonundan sonra 3 aylık Radamel Falcao transferi mutlu sonla neticelenirken, yanında Florin Andone gibi bir golcü daha geldi. Falcao’nun sakatlığı atlattığı anda forvetteki yeri tartışılmaz. 9 numara tribünde olduğu sürece de ilk 11’de tek alternatif Florin Andone. Her ne kadar Adem Büyük’ün sonradan girdiği maçlarda dikkat çekici olsa da, Rumen golcünün aşırı bir formsuzluk hali hariç formayı kaptırması zor görünüyor. Gerek koşularıyla alan açan, gerekse top sürüp defansı sürükleyen Andone’nin Ryan Babel’i arkasında bulmasıyla daha verimli bir performans sergileyeceğini düşünüyorum. Bununla beraber, kilidin açılmadığı veya yorgunluk emareleri beliren maçlarda Adem Büyük son yarım saati ilerideki iki forvetten biri olarak geçirerek baskıyı rakip yarı sahaya yığmakta etkili olabilir. En ileri uçta bu oyunculara -zorlamayla- sahte 9 olarak oynayabilecek Emre Mor ve altyapı oyuncuları dışında alternatif bulmak mümkün değil, en azından devre arasına kadar.

Galatasaray’ın gol yollarındaki bitiricileri.

Yazıyı tamamlarken hatırlayalım: Galatasaray’ın şu anki en büyük sorunu defans disiplini ve ofanstaki kurgu(suzluğu). Oyuncu kalibresi olarak lig üstü olsa da gerek sakatlık, gerek mental, gerekse uyumsuzluk sorunları yüzünden performans olarak an itibarıyla ligin bile altına inmiş durumda. Sakatlık harici sorunları devre arasına kadar kimi zaman kadro dışı, kimi zaman da taktiksel değişikliklerle çözmek mümkün – ve Galatasaray’ın buna yetecek bir kadro derinliği de yok değil. Bakalım Fatih Terim bu sorunları çözmek için neler yapacak?

Galatasaray için önerdiğim yeni dizilim – devre arasına kadar.

*Kapak fotoğrafı trhaberler.com (cdn-amk.sozcu.com.tr) sitesinden, diğer fotoğraflar sırasıyla whoscored.com, sozcu.com.tr, hurriyet.com.tr (hurimg.com), gunes.com ve buildlineup.com adreslerinden elde edilmiştir.

Leave a Reply