Potada Derbi Heyecanı “Son Tango”

Geçtiğimiz 6 Haziran günü normal sezon lideri Fenerbahçe Ülker (FB) ile Galatasaray Cafe Crown (GS) arasında oynanan Türkiye Basketbol Ligi final serisi 2. Maçını geride bıraktık. Bu sezonun belki de en sevindirici görüntüsü yıllardır playofflarda üst turları zorlayamayan GS Cafe Crown’un bu sezonun flaş ekibi olmasıydı. Özellikle yönetimin artık basketbola daha çok önem verip yatırım yapması sevindirici bir görüntü oldu biz basketbol severler için. Diğer yanda FB Ülker de bu sezon farklı bir transfer politikası izleyerek yıllardır Bogdan Tanjevic’in kurduğu iskelete yeni kritik parçalar ekleyerek takıma güçlendirdi. Özellikle yapılan Roko Ukic, Marko Tomas ve Lavrinovic transferleri takımın özellikle Euroleauge’de de fırtınalar estirmesine katkı sağladı. Gerçi Euroleague bu sezon da acı bir deneyim olarak yaşandı fakat bu deneyim bana göre gelecek sene elde edilecek büyük başarıların bir habercisi olacağa benziyor. Özellikle sakatlıklar ve son dakikada giden maçlar FB Ülker için büyük bir ders olmuşa benziyor gelecek sezon için.

Final serisine gelirsek özellikle ilk maç FB Ülker’in hegemonyası altında geçti ve GS Cafe Crown’u 81-59 mağlup etti. Özellikle Ömer Onan ve Emir Preldzic’in müthiş oyunları takımı galibiyete taşıyan unsur olmuştu. Fenerbahçe Ülker hem kadro olarak hem de savunma olarak çok ağır bastı ilk maçta özellikle bench katkısını fazlaca hisseden FB Ülker gerçekten GS Cafe Crown’a iyi bir ültimatom verdi. İkinci maça gelince benim de canlı olarak izleme şansı bulduğum maç gerçekten taraftarın şovuna ve FB Ülker’in harika bir 3’ üncü ve 4’ üncü periyot performansına sahne oldu. Özellikle 3’üncü ve 4’üncü periyotta Tomas ve Ukic’in attığı üçlükler GS’nin canını çok yaktı. Maç boyunca taraftarın hiç susmaması gerek hakemleri gerek GS’li basketbolcuları baskı altına alan performansı takdire layıktı. Maçı genel olarak değerlendirmek gerekirse FB maça çok hızlı başladı ve maçın başından itibaren üstünlüğünü hissettirdi ama ikinci periyodun sonlarına doğru Jerry Johnson ve Tutku ile sayılar bulan Galatasaray Cafe Crown’un ilk yarı sonunda 2 sayı farkla 46-44 öne geçmesi Fenerbahçe Ülker’in pimini çeken nokta oldu. Spahija’nın devre arasında yaptığı taktik konuşma ve ateşli taraftar kitlesinin takımını inanarak sonuna kadar desteklemesi 3’üncü periyotta maçın net bir şekilde Fenerbahçe Ülker lehine dönmesine neden oldu. Özellikle yapılan sert savunma ve GS cephesinde girmeyen şutlar 3’üncü periyottaki üçlük yağmuruyla birleşince FB Ülker’in 83-63’lük skorla önde bitirmesine neden oldu. Son periyot başında da FB Ülker’in sert savunması GS Cafe Crown’un maça olan inancını iyice düşürdü ve fark 20’li sayılara doğru yol aldı. Özellikle içeriden uzun oyuncularla bulunan basketler maçın son periyodunda FB Ülker adına yapılan doğru işler arasında nitelendirilebilirdi.

Seride bir sonraki maç GS Cafe Crown’un sahası olan Abdi İpekçi’de oynanacak. Bu maçta GS Cafe Crown seyircisi de en az FB Ülker seyircisi kadar coşkulu ve baskılı bir şekilde takımını destekleyecektir. Bu maçta kadrosu daha güçlü olan FB yine favori olarak gösterilecektir fakat GS Cafe Crown’un kurt hocası Oktay Mahmuti de takımına en azından bir iki maç aldırmak isteyecektir. Bu nedenle seyirci desteğini de arkasına alacak olan GS Cafe Crown çok baskılı başlayıp maçı başlarda sonlandırmak isteyecektir. Fakat bu maç aynı zamanda FB Ülker’in gelecek sezon Euroleauge’de orta ölçekli fakat seyircisi ateşli takımlarla oynayacağı maçlar için önemli bir prova olacaktır. Özellikle Partizan, Lottomatica Roma, Valencia ve Unicaja Malaga gibi takımlarla oynanacak olası maçlar için çok iyi bir gösterge olacaktır. Gerçi playofflarda seri maçlarından başka bir şey düşünülemez ama FB Ülker taraftarı Euroleauge’e ısınmış ve Euroleauge’i hak eden bir taraftar kitlesi olarak bu turnuvayı her zaman düşünecektir. Ben de bu nedenle bu seri maçlarını prova olarak görüyorum. Şampiyonluk adayıma gelince FB Ülker ağır basan taraf olmakla beraber 2-0’ın avantajını da kullanacaktır diye düşünüyorum. Seri sonucuna gelince ya 4-0 ya da 4-1 biter diye düşünüyorum ama özellikle 6 Haziran’daki maçı görünce serinin 5 maça kalması ve Sinan Erdem’e taşınması müthiş bir atmosfere ve taraftarın şovuna neden olacaktır. Bu sezona renk kattığı için GS Cafe Crown takımı koçu Mahmuti ve oyuncularına basketbol severler olarak teşekkür etmeliyiz. Avrupa ve Türkiye basketbolunun yükselen devi FB Ülker’in müthiş performansının da gelecek sezon yapılacak olan doğru transferle devam etmesini umuyorum ve derbinin dostluk kardeşlik içinde iki taraf adına da kavgasız gürültüsüz bitmesini temenni ediyorum.

Leave a Reply