NBA’de playoff’a az bir zaman kalmışken yani ortalamada takımların 10 maçı kalmışken takımlar son kozlarını oynamaya başladı. Özellikle batıda son sıra için Houston Utah çekişmesi diğer yanda Milwakuee New York mücadelesi var ki playoff’lar öncesi rekabetin ne boyutlarda olacağını bize gösterir nitelikte.

Aslında doğuda iki takım da olduğu yerleri hak eder nitelikte değiller lakin sezon boyunca süregelen istikrarsız sonuçlar bu iki takımı da buralara iten en önemli sebep. Milwakuee cephesinde Monta Ellis, Ersan, Dunleavy Jr., Jennings ve Gooden takım olma yolunda ilerleme kaydettiler ve bence son dönemece New York’tan daha avantajlı giriyorlar. New York cephesi son kaybettiği Indiana maçıyla kırılgan yapısını gösterdi aslında bizlere. Buna ek olarak konferans liderlikleri el değiştirmeye aday gibi duruyor her ne kadar doğuda böyle bir ihtimale yer olmasa da benim gözümde, batıda Spurs liderliği ele geçirebilir üst üste elde ettiği seri galibiyetlerle. Ek olarak Orlando Magic çok keskin bir düşüş yaşıyor. Öyle ki son olarak iddiası olmayan Detroit’e kaybediş çok büyük bir düşüşün yaşandığının göstergesi. Performans olarak Hidayet’in ve Reddick’in düşüşü takımdaki bu genel düşüşe neden olarak gösterilebilir.

Genel olarak batıda ve doğuda bu tür değişimler yaşanırken, sezon öncesi batıda LA Clippers, LA Lakers, Dallas, San Antonio, OKC ve doğuda Chicago, Miami ve bir nebze Indiana ağır basan takımlar olarak göze çarpıyor. OKC cephesinde Rusell Westbrook ve Durant ipi ele almışken, San Antonio da Parker, Ginobili ve Dany Green etkili isimler olarak göze çarpıyorlar. LA Clippers’ı tehlikeli kılan elbette Paul ve Griffin ama takımı güçlü kılan isimler yılların tecrübesi Billups, Randy Foye, Caron Butler, Key Martin ve dev güç Deandre Jordan. Bu takım eğer ki 3’lük yüzdesini artırabilirse playoff’ta çok başarılı olmaya aday çünkü takımda Billups gibi çok önemli bir isim mevcut öyle ki o bu ünüyle Mr. Big Shot olarak adlandırılmış bir isim. Chicago cephesinde işler yine Rose, Deng, Boozer ve Korver’ın üzerinde gibi duruyor, açıkçası sürpriz bir isim çıkmazsa Chicago playoff üst turlarında zorlanacağa benziyor.

Hep birlikte göreceğiz bakalım bu playoff’ta şapkadan tavşanı kimler çıkaracak? Billups, Kobe, Pierce, Lebron ve Wade gibi tecrübeli tayfa mı yoksa Paul, Rose, Westbrook ve Durant gibi yetenekli ve başarıya aç bir tayfamı şapkadan tavşanı çıkaracak? Göstergeler ikinci seçeneği gösterse de ilk seçenek de ihtimaller arasında yer alıyor.

Leave a Reply