GazeteBilkent Spor Yazarları Ergin Ataman’ı Değerlendirdi

[box_dark]Mert Özateş[/box_dark]

[box_light]

Sabır Gerekli

73462_4715757125112_1120125506_nÖncelikle Türk basketbolunun en kariyerli isimlerinden birinin milli takımın başına geçtiğini söylemeliyim. 2000’li yılların başlarında Siena ile İtalya’da büyük başarılar kazanan, Türkiye’ye döndüğünde ise Ülkerspor’u çalıştırırken Oktay Mahmuti’nin Efes Pilsen’ine finallerde kaybetmesiyle aklımda kalan Ataman, Türkiye’ye 2.dönüşünde ise Efes Pilsen, Beşiktaş Milangaz gibi takımlarla çalıştı ve şuanda da Galatasaray Cafe Crown ile başarıdan başarıya koşmakta. Sert ve otoriter yapısıyla dikkat çeken Ergin Ataman’ın, şu an oldukça karışık durumda bulunan 12 Dev Adam’ı kısa sürede düzene sokacağını ve 2014 Dünya Basketbol Şampiyonası’nda olmasa bile, önümüzdeki sene düzenlenecek Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda başarılı olacağını düşünüyorum. Bunu başarmak için ilk ve belki de en önemli nokta, Hidayet gibi artık ne fiziksel ne de mental olarak takıma hiçbir katkı veremeyen oyuncuların kadroya alınmaması ve Kenan gibi gençlere şans verilerek 1987-95 jenerasyonu karışımı çekirdek bir kadro oluşturulması olmalı. Özetlemek gerekirse, ilk etapta başarı gelmese bile Ergin Ataman’a güvenilmesi ve milli takımdaki görevinin uzun sürmesi gerektiğini düşünüyorum.

[/box_light]

 

[box_dark]Can Tüysüz[/box_dark]

[box_light]

Gecikmeli De Olsa Doğru Tercih

canErgin Ataman son iki sezondur Beşiktaş ve Galatasaray’da yaptıkları ile bu görevi sonuna kadar hak ettiğini kanıtlamıştı. Bu iki sezon içerisinde yaşadığı sıkıntılara her zaman çözüm bulması ve yolun sonunda başarıya uzanması, bu görevi hak ettiğinin en büyük kanıtı. İyi bir takım mühendisi olması, yardımcıları ile olan iyi uyumu Ataman’ın en etkili yanları. Öte yandan Milli Takımlar; kısa süre içerisinde elinizdeki mevcut kadrodan en iyi performansı almanın zorunlu olduğu ortamlardır. Ergin Ataman’ın da bu konuda Türkiye’nin en iyisi olduğu bir gerçek. Aynı zamanda Ataman’ın yardımcılığını yapacak olan Ufuk Sarıca da Milli Takım için bir başka doğru seçim. Çünkü Ataman’ın takımları yardımcılarının bir uzantısıdır. Bu ikilinin birlikteliği de ilk olarak 2007-08 yılında Beşiktaş’ta kesişmişti. Bu noktadan yola çıkarak ikisi arasında iyi bir uyum olduğunu düşünmek zor değil. Umarım Ergin Ataman’ın düşündüklerini rahatça yansıtabileceği bir ortam olur ve istediği, güvendiği oyuncuları kadroya ekleyebilir. Çünkü Ergin Ataman’ın başarılı olması için parke dışındaki işlerden uzak durması gerekiyor.

cantuysuz

[/box_light]

 

[box_dark]Dilay Özcan[/box_dark][box_light]

Milli Takım Artık Ona Emanet

1907959_10202746384614103_1365425496_nBir takımda koçtan daha büyük bir otorite olmadığına göre koçlara büyük iş düştüğünü inkâr edemeyiz. 187 gündür bir koça sahip olmayan 12 Dev Adam için “Obradovic mi?- Ergin Ataman mı?” sorusu sonunda cevabını buldu ve milli takım Ergin Ataman’a teslim edildi. Avrupa profesyonel liglerinde takım çalıştıran ilk antrenördür Ergin Ataman. 2001-2002 sezonunda İtalyan ekibi Siena’yı çalıştırdı ve takımına ilk sezonunda Avrupa Raimundo Saporta Kupası’nı kazandırdı. 2012’den beri de Galatasaray Liv Hospital’a koçluk yapan Ataman, Sarı-Kırmızılı ekibe uzun yıllar sonra şampiyonluk yaşattı. Galatasaray Liv Hospital, Euroleague’de de mücadele verdiği için Ergin Ataman’ın Avrupa’da pek çok ismi tanıdığını takımların nasıl oyun yapısına sahip olduklarını bildiğini düşünüyorum. Bu yüzden Bogdan Tanjević’den sonra “ 12 Dev Adam”ı başarıya taşıyacağına eminim. Tabii ki oyuncularımıza da büyük görevler düştüğünü söylemeden geçemeyeceğim. Kendisine yeni görevinde başarılar diliyorum.

dilayyozcan

[/box_light]

 

Leave a Reply