GazeteBilkent Spor Biriminden Chelsea-Galatasaray Maç Önü Yorumları

[box_dark]Can Tüysüz[/box_dark]

Kilit Nokta: Orta Saha

[box_light]canİstanbul’da oynanan maçın ilk 30 dakikalık bölümünde ölü bir Galatasaray vardı. Bunun sebebi de Mancini’nin orta saha güvenliğini riske edip, Hajrovic hamlesi ile maça başlamasıydı. Tabii Chelsea’nin Ramires – Lampard – Willian üçlüsü Selçuk – Melo ikilisi karşısında çok ağır basması, Mancini’yi hatasından döndürüp, Yekta hamlesi ile orta saha üstünlüğünü ele almaya çalışması, Galatasaray’ı maçın içine sokan hamle olmuştu. Bana göre Londra’daki maç için de kilit nokta bu; orta saha üstünlüğü. O gün Yekta’nın savunma önüne geçip, Melo’nun hücum yönüne geçişi Galatasaray’ı ikinci yarıda çok etkin kılmıştı. Bu nedenle yarın Galatasaray’ın orta sahadaki oyun üstünlüğünü rakibe vermemek adına böyle bir oyun kurgusu ile sahaya çıkması muhtemel. Mourinho ise savunma odaklı futbolu ile ilk maçtan istediğini almıştı. Ancak yarın daha farklı bir Chelsea izleyeceğimizi düşünüyorum. İlk dakikalarda golü bularak Galatasaray’ın direncini kırmak isteyeceklerdir. Galatasaray’ın bu baskılı oyundan mental olarak sağlam çıkması gerekiyor. Eğer bunu başarırlar ve Drogba’nın önderliğinde yıldız oyuncularının iyi oyun sergilemesi durumunda küçük de olsa umut var.

@cantuysuz

[/box_light]

 

[box_dark]Kübra Akkoç[/box_dark]

Avrupa Aslanı

[box_light]1079502_10152254499250138_1158044231_nGeçen sezon… Şampiyonlar Ligi ikinci turu… Hatırlayacağımız üzere; Galatasaray, Schalke ile eşleşmiş ve Arena’da oynanan ilk karşılaşma 1-1 eşitlikle sonuçlanmıştı. Almanya’daki rövanşta ise Galatasaray, rakibini 3-2 yenerek adını çeyrek finale yazdırmıştı. Bu senaryonun benzeri Chelsea için de geçerli olur mu bilinmez ama Aslan’ın çeyrek finale çıkması bence imkansız değil. Çeyrek final hayalinin gerçek olması için Galatasaray’ın Süper Lig’deki puan kayıplarını unutması ve uzun süredir deplasmanlarda gol atamayan Burak – Drogba ikilisinin eski formalarına kavuşması şart. Drogba’yı, Drogba yapan Chelsea’ye karşı oynarken Drogba’nın zorlanmaması ve  bunun yanında; “Mourinho’nun takımına karşı oynama” nın getirdiği baskının sarı-kırmızı futbolcular üzerinde az hissedilmesi lazım. Aston Villa karşılaşmasında sahadan yenik ayrılan Chelsea hırsını Galatasaray’dan almak isteyebilir bu durumda Chealsea’nin agresifliği Galatasaray’a yansıyabilir. Eğer Galatasaray, Şampiyonlar Ligi maçlarında alıştığımız üzere ilk yarı tutuk, ikinci yarı kaliteli bir oyun sergilerse kaybeder. Hazard gibi Galatsaray için en büyük tehlikeleri oluşturabilecek bir futbolcuya ne kadar az şans verilirse, Aslan o kadar karlı çıkar. Ayrıca Chelsea’nın Şampiyonlar Ligi’nde böyle eşleşmeleri çok yaşamış Lampard, Terry, Torres, Eto’o ve Cech gibi oyunculara sahip olması, Galatasaray için büyük bir dezavantaj. Bu oyuncular karşılaşma boyunca dikkatle takip edilmeli. Mancini oyunu doğru okumalı ve değişiklikleri gerektiğinde, doğru şekilde yapmalı. Drogba’nın yerine Ceyhun alınmamalı mesela. Eğer Galatasaray, ligin moral bozukluğunu Şampiyonlar ligine asılarak yansıtır ve Arena’da oynanan karşılaşmanın ikinci yarısında sergilediği performansı, Stamford Bridge’de tüm maç boyunca sergilerse kazanır. Aksi takdirde, Karabük deplasmanında kaybedilen 2 puandan sonra sesini çıkarmayan Ünal Aysal’ın hışmının teknik heyet ve futbolculara nüfuz etmesi kaçınılmaz olur.

@kubrakkoc

[/box_light]

 

[box_dark]Ersin Sezer[/box_dark]

Cimbom’un En Önemli İmtihanı[box_light]

1374036_10201347784308888_586790701_n

Galatasaray taraftarlarının iple çektiği gün geldi çattı. Şampiyonlar Ligi rüyası uğruna Süper Lig’de puan kaybetmekten hiç çekinmeyen Galatasaray yolun sonuna mı geldi, yoksa hikaye tam bitti derken Londra’da yeniden mi yazılacak? Hep birlikte bekleyip göreceğiz. Galatasaray kanadında, maçın, Mancini – Drogba gerilimini bir kenara bırakıp hedefe kilitlenilmesi açısından çok önemli bir mücadele olduğunu düşünüyorum, aksi takdirde Galatasaray hem Avrupa’yı hem ligi hem de Drogba’yı kaybetme gerçeğiyle yüzleşmek zorunda kalacaktır.

 

@ErsinSezer_ 

[/box_light]

 

Leave a Reply