Devler Ligi Grup Değerlendirmeleri (Bölüm-I)

Şampiyonlar Ligi’nde 2 gün önce (30.08.2012) çekilen kuralarla gruplar belli oldu. Şampiyonlar Ligi’ndeki tek temsilcimiz Galatasaray, Braga, CFR Cluj, ve Manchester United’la beraber H grubunda yer aldı. Avrupa’nın en iyi 32 takımının katıldığı kurada, nispeten kolay bir kura çeken Galatasaray; Manchester United’ın favori görüldüğü grupta, ikincilik için en önemli aday. Gerçekten de Braga ve Cluj’u ele aldığımızda Galatasaray’ın bu rakipleri yenmek için kapasitesinin üstünde bir performans göstermesine gerek yok. Ayrıca Manchester United’ı ciddi manada zorlayarak, zirveye de oynayabilir. Nitekim, Ferguson da, İngiliz basını da Ali Sami Yen’i ve “Welcome to Hell” pankartlarını unutmadıklarını belirttiler. Bu da Galatasaray’ın Avrupa’da hala adının geçtiğini ve kupada iddialı bir takım olduğunu gösteriyor. Yine de ilk aşamada öncelikli hedef gruptan çıkmayı başarmak. Galatasaraylı oyunculara ve Fatih Terim liderliğindeki teknik heyete şimdiden başarılar diliyorum.

 

Gelelim diğer gruplara. Onları da kısaca ele alalım. A grubunda Porto(1), Dinamo Kiev(2), Paris Saint Germain(3), Dinamo Zagreb(4) yer aldı. Son yıllarda Avrupa kupalarında istikrarlı bir çizgi tutturan Porto’yla, bu sene flaş transferlere imza atarak dikkatleri üzerine çeken Paris Saint Germain grubun favorileri gibi gözüküyor. Herşeye rağmen Dinamo Kiev deplasmanları her takımı zorlayacaktır. Grubun zayıf halkası ise Dinamo Zagreb gibi gözükmesine karşın Şampiyonlar Ligi’nde Avrupa’nın en iyi 32 takımının olduğunu unutmamak lazım.


B grubunda yer alan takımlar ise şöyle: Arsenal(1), Schalke 04(2), Olympiakos(3), Montpellier(4). Arsenal bu sezon başlamadan yine yıldızlarını sattı. Robin van Persie, Alex Song gibi iki çok önemli yıldızını kaybeden Arsenal, orta sahanın ofansif kısmına Cazorla’yla takviye yaptı. Fakat takımın nasıl bir performans sergileyeceği şüpheli. Schalke ise Almanya’nın tecrübeli takımlarından. Son zamanlarda eski Schalke’yi aratmış olsa da, geçtiğimiz sezon iyi bir performans sergileyerek Bundesliga’yı 3. sırada bitirmeyi başardı. Bu iki takım bu grubun favorisi gibi gözükse de, Montpellier’i unutmamak lazım. Nitekim geçen sezon Fransa’da Ligue 1’i lider tamamladı. Bu seneki performansı da merak konusu. Olympiakos’un ise evindeki maçlarda seyirci kozu olsa da, üçüncülüğe oynayacak gibi gözüküyor.


C grubunda ise, Milan(1), Zenit(2), Anderlecht(3), ve Malaga(4) yer aldı. Milan grupta ilk bakışta favori olarak göze batıyor tabi ki. Ancak hücum hattında oynayan Cassano, ve İbrahimovic’i satan Milan, Pazzini ve Bojan Krkic’i kadrosuna katmış olsa da bu mevkide nasıl bir performans alacağından kimse emin değil. Zenit evinde oynadığı maçlarda her zaman tehlikeli tabi ki. Malaga da Avrupa liglerindeki “Arap baharı”nın ürünlerinden biri. Geçen sezon flaş bir çıkış yakalayan Malaga, bu sene Şampiyonlar Ligi’ne katılmaya hak kazandı. Aynı performansı bu sene de sürdürüp sürdüremeyeceği ise şüpheli. Anderlecht de geçtiğimiz sezon Belçika 1. Ligi’ni şampiyon bitirerek geldi Şampiyonlar Ligi’ne. Ancak ikincilik zor gibi gözüküyor. Herşeye rağmen üçüncülük için iyi bir aday.

Leave a Reply