Los Angeles Lakers, son 10 maçının 7’sini kazanarak yüzde 50 galibiyet yüzdesine ulaştı ve playofflara en arka sıradan bilet almak için Utah Jazz’le arasındaki farkı 1.5 maça indirdi. Russell Westbrook’un muazzam oyununa engel olamayıp kaybettiği 5 Mart’taki Thunder maçından önce 30-30 luk dereceyi yakalayan Lakers en son Kasım 2012’de yüzde 50’lik derecedeydi ve o zamandan beridir oldukça bocaladılar. Son dönemde Dwight Howard üzerindeki ölü toprağı atmış gözüküyor ; zira en son oynadıkları New Orleans Hornets maçında Lakers’ın ondan beklediği katkıları istatistik kağıdına yansıttı: 20 sayı, 15 ribaund ve 4 blokla. Maçın son çeyreğinin ortalarına kadar Lakers 25 sayı gerideydi, fakat Kobe sazı eline alarak 20-0 lık Lakers serisinin 13 sayısını attı ve maçı Lakers’a çevirdi. Kobe maçı saha içinden 14’te 21 isabetle 42 sayıyla tamamladı ve 12 asist 7 ribaunt ile triple double a yakın bir performans ortaya koydu.

Kobe, adeta flashback yaparak gençliğine döndü!

Kobe, adeta flashback yaparak gençliğine döndü!

En son 27 Ocak’ta Boston Celtics’e kaybeden Miami Heat , tam 16 maçlık bir galibiyet serisi yakalamış durumda ve haliyle şu an NBA’deki en formda takım durumunda. Her ne kadar son maçlarında Orlando Magic’i LeBron’un 3 saniye kala attığı basketle yenseler de, Heat organizasyonun maç kazanma rekorunu 16 maça çıkararak bu rekorun üstüne koyarak yola devam ettiler. Daha önce oynadıkları 2 maçta da 20’şer sayı farkla yenildikleri New York Knicks’e karşı 99-93 lük üstünlük kurarak,sonunda Knicks karşısında bir galibiyet alabildiler. O maçta Knicks’in 16 sayılık farkı heba ettiğinin altını çizmekte fayda var. Galibiyet serisini yakalarken fikstürlerinin oldukça yardımcı olduğunu da söyleyebiliriz, zira batının üst kademe takımları Memphis ve Clippers’la içerde oynadılar, Lakers’sa zor günler geçiriyordu. Mart ayının sonuna dek yine rahat bir fikstürleri var, Indiana ve Atlanta’yla içerde karşılaşacaklar. Boston maçının deplasmanda olması maçı onlar için biraz zorlaştıracaktır, ancak asıl sınav 31 Mart’ta Teksas’taki  Spurs maçı olacak onlar için. Spurs 48-14 derecesiyle Miami Heat’ten daha üstün olan tek takım. Alışılagelmiş şekilde normal sezonu oldukça başarılı ve istikrarlı geçiren San Antonio Spurs, NBA finaline çıkabilirse Miami’ye karşı şansı olan tek takım olarak gözüküyor kanımca. Knicks son 36 maçın yalnızca 20’sini kazandı ve  Konferans 1.liği için Miami Heat’le aralarındaki uzaklık kapanmayacak derecede açılmış durumda.  Indiana Pacers yalnızca yarım farkla 3. Sırada, daha da kötüsü Madison Square Garden’da Thunder ve Jazz gibi iki güçlü takımla karşılaştıktan sonra Batı’da 5 maçlık bir zorlu deplasman turuna çıkacaklar. Sırasıyla Golden State, Denver, Portland, Los Angeles Clippers ve  Utah’la oynayacak olan Knicks’in en azından önündeki 7 maçta 3 galibiyet çıkarması gerekmekte, aksi taktirde kısa süreli bir kriz yaşayacakları aşikar.

NBA’de artık son 20 maça giriliyor ve playofflara 1.5 aylık bir süre kaldı. Doğu Konferansı’da , Toronto Raptors büyük bir sürpriz sonucu Milwaukee’nin önüne geçmediği takdirde playoff biletini alacak takımlar şimdiden belli diyebiliriz. 4. Sıradan 7. Sıraya kadar sırasıyla yer alan Brooklyn, Atlanta, Chicago ve Boston kendi aralarında daha avantajlı bir playoff noktası için yarışacaklar gibi gözüküyor. Indiana ve New York’un 2. Ve 3. Sıralardan daha aşağı inmesi pek muhtemel gözükmüyor. Arkasına çok güçlü bir rüzgar alan Miami Heat bu dakikadan sonra Doğu’nun liderliğini kimseye kaptırmaz.Batı’da ise 10. Ve 11. Sıradaki Portland ve Dallas’ın az da olsa playoff umutları var. Lakers son zamanlarda çıkışa geçti ve bu yalnızca Utah’ı değil , Utah’ın yalnızca yarım maç üstünde yer alan, inişli çıkışlı bir grafik çizen Houston’ı da tehdit altında bırakıyor. Golden State’de 3-4 maçlık bir sendeleme yaşarsa playoff un dışında kalabilir. Spurs’un tutarlılığını sürdürüp Batı’yı zirvede bitirmesi bir hayli olası gözüküyor. Oklahoma, Clippers, Memphis ve Denver’sa playofflara en avantajlı şekilde girme hesaplarını yapıyorlar. Bu takımların 5. Sıradan aşağı düşmemesi bekleniyor.

Leave a Reply