Bu yıl 101.’si düzenlenen ve 130 ülke milli takımını katılımıyla en büyük yıllık uluslararası spor organizasyonu olan Davis Cup tüm hızı ve heyecanıyla devam ediyor. Erkekler tenisinin takım karşılaşmalarında en büyük turnuvası olan Davis Cup’a, tenis çevrelerinde dünya kupası olarak bakılıyor. Turnuvada,  16 takımın yer aldığı dünya grubu tüm kıtaların en zorlu takımlarını ağırlarken, kalan takımlarsa bölgesel alt gruplarda kendi klasmanlarına uygun rekabet ortamında, dünya grubuna yükselme çabası gösteriyorlar.  Türk Milli Takımı da turnuvada Avrupa-Afrika İkinci grubunda birinci gruba yükselme mücadelesi veriyor.

Davis Cup’ta ilk turda herhangi bir sürpriz yaşanmadı ve İspanya, Avusturya, Fransa, ABD, Çek Cumhuriyeti, Sırbistan, Hırvatistan ve Arjantin çeyrek finale adlarını yazdırdılar. Çeyrek finalin dün oynanan ilk ayağındaysa ise rakibine üstünlük sağlayan tek takım Avusturya karşısında 2-0 öne geçen İspanya oldu. David Ferrer ve Nicolas Almagro net oyunlarla rakiplerini yendiler. Diğer tüm eşleşmelerde ise durum 1-1 ve sonuçlar yarınki ikinci ayak karşılaşmalarıyla ortaya çıkacak.

Finaller öncesiyse genel tabloya baktığımızda, turnuvaya gayet kuvvetli bir kadroyla giren Arjantin’in diğer muhtemel şampiyonluk adayları olan İspanya ve ABD ile yolları finale kadar kesişmiyor. David Nalbandian ve Juan Manuel Del Potro’yu turnuva kadrosunda bulunduran Arjantin final için ilk ve şampiyonluk için de en büyük adayım. Diğer final adayını ise muhtemel ABD-İspanya yarı finalinde geç raketlerin maç performansı belirler diye düşünüyorum.

14-16 eylüldeki yarı final ve 16-18 kasımda Tayland’ın başkenti Bangkok’daki final karşılaşmaları eminim ki tenis tutkunlarında şimdiden heyecan yaratmıştır, iyi seyirler.

Leave a Reply