Bradley Wiggins, Team GB

Spor dünyasına baktığımızda özellikle de futbolda “Sir” ünvanına layık görülmüş bir çok sporcuyla karşılaşabiliriz. Fakat bisiklet ve Sir ikilisini yan yana düşündüğümüzde aklımıza gelen ilk isim Bradley Wiggins olur. 2012’de Tour de France’ı kazanan ilk Britanyalı olması sebebiyle Sir ünvanını almaya layık görülen Wiggins, bisiklet dünyasının gördüğü en renkli ve orijinal karakterlerden de biridir aynı zamanda.

Profesyonel bisiklete track yani salon bisikleti ile başlayan Sir Wiggins, 2003-2008 yılları arasında Track Dünya Şampiyonası’nda 6 altın madalya kazanmıştır. Yol bisikletine olan arzusunu dile getirerek 2005-2007 yılları arasında yol bisikletine geçiş yapmış fakat 2008’de dünya şampiyonası için track’e dönüş yapmıştır. 2009 yılından sonra ise tekrar yol bisikletine ağırlık vermiştir. Tour de France’ı kazanma hedefinin ilk adımını 2010’da Team Sky’a transfer olarak atan Britanyalı, iki yıl sonrasında ulaştığı bu hedefin yanına aynı yaz Londra’da düzenlenen Olimpik Oyunlarda aldığı zamana karşı altınını da eklemeyi başarmıştır.

Tarihin en başarılı Britanyalısı sayılabilmesinin yanında Wiggo lakaplı Sir, benim canlı izleme şansı yakaladığım en iyi all-round bisikletçilerden biri. Muazzam bir zamana karşıcı, çok iyi bir tırmanışçı ve düz yolda da bir genel klasmancıya göre oldukça iyi. Tüm bunların yanında çok mütevazi bir isim. Sırtında sarı mayo ile Paris’te Mark Cavendish’e domestiklik yapması bunun en güzel göstergelerinden biri.

Sir Bradley Wiggins

Wiggins aynı zamanda sakal stilinden de görebileceğimiz gibi tam bir 60’lar hayranıdır. O döneme ait motorlu scooterlardan ve gitarlardan oluşan bir koleksiyonu vardır. Paul Weller’ın bir konserine konuk gitarist olarak katılmış ve Fred Perry ile birlikte “Bradley Wiggins X Fred Perry Collabration” isimli bir kreasyon çıkarmıştır. Ayrıca kendisi koyu bir Liverpool taraftarıdır.

Birkaç gün önce geride bıraktığımız 2014 ise Bradley Wiggins kariyerindeki belki de son büyük kararlara sahne oldu. Daha önce trackte 4 olimpiyat altını bulunan Wiggo, 2016 Rio Olimpiyatlarında 5. altın madalyasını çok istediğini açıklamış ve verdiği demeçlerde bunu başarabilme yolunda Team Sky’ın yoğun UCI WorldTour takviminden uzak kalabilmek için kendine ait bir geliştirme takımına ihtiyaç duyduğunu belirtmişti. Önceleri sadece bir dedikodu, bu demeçlerden sonra ise bir proje olan “Team Wiggins” artık resmi bir takım ve Wiggins önderliğinde Olimpiyat’a hazırlanan 8 genç Britanyalıdan oluşuyor. Bu isimler sırayla: Steven Burke (26), Mark Christian (24), Jon Dibben (20), Owain Doull (21), Daniel Patten (28), Iain Patton (19), Andy Tennant (27), Michael Thompson (19). Bunun yanında Wiggins’in 2015 Paris-Roubaix’de Team Sky kadrosunda yer alacağı ve bunun onun son yol yarışı olacağı yönünde dedikodular var. Wiggins’in de 2014’te 9. bitirdiği efsane klasiği kazanmak istediği yönündeki demeçlerinden sonra bu olasılık oldukça yüksek görünüyor. Ayrıca Wiggo her şeyiyle 2016 Olimpiyatlarına odaklanmadan önce haziran ya da temmuz ayında bir hız rekoru demesi yapmayı düşündüğünü de açıkladı geride bıraktığımız yıl.

Team Wiggins sayesinde hem Bradley Wiggins 5. Olimpiyat altınına hazırlanıyor olacak hem de Britanya bisikletinin gelecek 10 yılında baş aktör olması beklenen genç isimlere eğitim veriyor ve tecrübeleriyle yol gösteriyor olacak. Böylesine bir iş içinde Sir Bradley Wiggins’ten daha uygun bir isim düşünülemezdi herhalde. Henüz daha profesyonel yarış kariyerine devam ederken bunları yapan bir ismin profesyonel kariyerini noktaladıktan sonra antrenör ya da takım direktörü olarak yapabileceklerini düşünmek ise beni asıl heyecanlandıran şey.

Leave a Reply