ATP Dünya Turu’nda Sezon Sonuna Doğru

Paris’te oynanan sezonun son Masters turnuvası ile birlikte artık tüm gözler Grand Slam’lerden sonra en fazla ilgi çeken, oyuncuların performansını en üst seviyeye taşıdığı Sezon Sonu Şampiyonası’na çevrildi. Kei Nishikori’nin de sakatlığına rağmen oynayabileceğini bildirmesiyle, katılım hakkı kazanan turun en iyi 8 oyuncusunun tamamı turnuvada yer alabilecek.

Oyuncuların durumuna bakacak olursak; Paris’te bu sezon altıncı Masters turnuvasını kazanan Djokovic, bunu başaran ilk oyuncu olmasıyla birlikte, olağanüstü performansını sürdürmeye devam ederek, Londra’da bir numaralı favori olacağını göstermiş oldu. Turnuva boyunca rahat bir performans ortaya koyan Djokovic’i zorlayabilen tek rakibi, Stanislas Wawrinka oldu. Masters turnuvalarında Wawrinka’ya karşı daha üstün bir performans ortaya koyan Djokovic, gelecek senelerde aynı performansı Grand Slam’lere de yansıtabilirse, durdurulamaz oyununun karşılığını daha fazla alabilir. Paris’e erken veda ederek hayranlarını büyük hayal kırıklığına uğratan Federer ise daha fazla dinlenmesiyle birlikte hem fiziksel hem de zihinsel anlamda daha güçlü gelerek turnuvada sürprize imza atabilir. Özellikle backhand tarafında topu oyun içinde tutarak, etkili servis-vole ve forehandini oyununa istikrarlı bir şekilde aktarabilirse, Federer’in bu sezon yenmiş olduğu, önündeki en büyük engel olan Djokovic’i bir kez daha geçerek 6. kez şampiyonluğa ulaşabilmesi mümkün. Turnuvanın bir diğer favorisi olan Andy Murray’nin, katıldığı son iki Masters turnuvasında da final oynaması, aynı şekilde Djokovic’i bu sene Rogers Cup’ta yenmiş olması da şampiyonluğa ulaşma yolunda şansını artırmakta.

Wawrinka (left) shakes hands across the net with Rafael Nadal at 1.12am local time in ParisWawrinka ve Nadal’a baktığımızda ikisinin de oyun istikrarı konusunda yaşayabileceği problemler turnuva boyunca sıkıntı yaratabilecek olsa da, iyi bir kurayla ve turnuvanın atmosferinin etkisiyle ikisinin de finale ulaşma şanslarının yüksek olduğu söylenebilir. Wawrinka ve Nadal’ın son dönemde olumlu performanslar sergilemeleriyle birlikte kazandıkları özgüven, sezonu daha mutlu bir şekilde bitirmelerine yardımcı olabilir. Sakatlığı sebebiyle sıkıntılı bir süreç geçirmekte olan Kei Nishikori’nin de iyi sonuçlar elde edemediği Asya Turu’ndan sonra sezonu nasıl bir şekilde sonlandıracağı bir diğer merak konusu olmakta; zira dizinden geçirdiği sakatlığın Paris Masters’ta nüksetmesi, yakın çevresi tarafından son büyük turnuvaya katılmaması gerektiği yönünde yorumlanmış olsa da, Nishikori turnuvaya katılacağını ve elinden geleni yapacağını belirtmişti. Sezonun büyük bir kısmını sakatlığı sebebiyle kaçırmasına rağmen, yaşına aldırmadan, eski performansını aratmayacak seviyede oynayan Ferrer ve istikrarlı performansını sürdürerek rakiplerini zorlamaya devam eden Berdych’in favorilere karşı yapabileceği sürprizler, hem kendileri hem de rakipleri açısından büyük önem taşıyacak.

Kuraların çekilmesiyle birlikte, Federer ve Djokovic’in aynı grupta yer almaları, olası bir Federer-Djokovic finalini beraberinde getirebilir. Diğer taraftan, görece daha dengeli olan Wawrinka, Nadal ve Murray üçlüsünün bulunduğu grupta ise, her puanın ve her oyunun büyük önem taşıyacağı, dramatik anlara sahne olabilecek maçlar izlememiz olası. Nadal’ın gruptan çıkması durumunda, Federer ile eşleşmesi, final yolunda kendisine büyük bir avantaj sağlayabilir; fakat bu durum, çapraz eşleşmeyi, dolayısıyla ikisinden birisinin grup birincisi olmasını gerektirdiği için düşük bir ihtimal olarak görünüyor. Öte yandan Wawrinka ve Murray’nin de gruptan çıkmaları halinde finale yükselme yolunda şanslarının en az Nadal’ınki kadar olduğunu söylemek mümkün.

Harika atmosferiyle bu sene de O2 Arena’nın ev sahipliği yapacağı yılın son büyük tenis şöleninde, her ne kadar sezonun sona eriyor olmasıyla birlikte 3 aylık aranın getireceği bir burukluk olsa da, coşkulu ve rekabetin üst düzeyde seyredeceği, efsane olmaya aday maçların oynanacağı bir hafta tenisseverleri bekliyor. Turnuvanın Pazar günü başlayacağını hatırlatıyor; sportmenliğin her anına yansıyacağı, izleyicisinden oyuncusuna herkesin keyif alacağı, tenisin güzelliklerinin eksiksiz bir şekilde sergileneceği bir turnuva temenni ediyorum.

Leave a Reply