Teniste geçen hafta Davis Cup heyecanı yaşandı. Davis Kupası her yıl düzenlenen ve ülkelerin erkek milli takımlarının mücadele ettiği bir turnuva. Kupayı en çok kazanan ülke 32 kezle Amerika Birleşik Devletleri. Son 5 senede İspanya 3 şampiyonluk yaşadı. Geçen yılsa finalde Çek Cumhuriyeti’ne 3-2 mağlup olarak finalle yetindiler. Dünya Sıralamasında Çek Cumhuriyeti şu an 1. iken Sırbistan 2. İspanya ise 3..sırada.  Türkiye’nin ise durumu vahim. Erkek milli takım sıralamasında 105.sıradayız. Format olarak tüm yıla yayılan maçları olan kupanın bu yıl ilk tur maçları 1-3 Şubat arası, çeyrek final maçları 5-7 Nisan arası oynanmıştı. Geçen hafta ise yarı final maçları tamamlandı ve finale yükselen ülkeler belirlendi. Yarı finalde Kanada, Sırbistan’la karşılaşırken diğer mücadele Arjantin ve Çek Cumhuriyeti arasında oynandı.

Tipsarevic ve ekibi finale yükselmeyi böyle kutladı.

Tipsarevic ve ekibi finale yükselmeyi böyle kutladı.

3’e ulaşanın kazandığı seride Amerika Açık finalini oynayalı daha 3 gün olmadan Djokovic ilk maçta Kanadalı Pospisil ile karşılaştı. Yorgun olmasına rağmen Sırp raket rahat bir maç çıkardı ve rakibini 3-0’la geçti. Serinin 2.maçı ise Sırp raket Tipsarevic ve Kanada’nın 1 numarası Raonic arasında oynandı. Raonic çekişmeli geçen maçı 3-2 kazanarak seriye 1-1 eşitlik getirdi. 3.maçta çiftlerde Bozoljac-Zimonjic ikilisi Nestor-Pospisil çiftiyle karşılaştı. Karşılaşmayı favori olan Nestor-Pospisil çifti zor da olsa kazandı ve Kanada seride 2-1 öne geçti. Bu maçtan sonra gaza basan Sırplar önce Djokovic’le Raonic’i, ardından da Tipsarevic ile Pospisil’i 3-0 geçerek seriyi 3-2 kazandı ve finale yükselen ilk ekip oldu. Djokovic yaptığı açıklamada: “Birçok Grand Slam şampiyonluğum var ama hiçbiri takım arkadaşlarınızla ve arkanızda ülkenizin taraftar desteğiyle kazanılan şampiyonluktan değerli değil.” dedi. Tipsarevic ise seriyi 2-2’den 3-2’ye taşıyan son galibiyeti için “hayatımın en güzel galibiyetlerinden biriydi” açıklamasını yaptı.

Diğer eşleşmenin ise daha az çekişmeye sahne olduğunu söylesek yanlış olmaz. Geçen yılın şampiyonu ve Dünya 1 numarası Çek Cumhuriyeti, Arjantin karşısında fazla zorlanmadan finale yükseldi. Önce tecrübeli  ismi Stepanek ile Arjantin’in en iyi ismi diyebileceğimiz Juan Monaco’yu 3-0 deviren Çekler, ardından Tomas Berdych ile Mayer’i geçerek seride durumu 2-0’a getirdi. Çiftler maçı olan 3.maçta ise ilk 2 maçın moralli isimleri Berdych ve Stepanek ikilisi Berlocq ve Zeballos ikilisiyle karşılaştı ve maçı 3-0 Çek ikili kazandı. Bu sonuçla seride 3-0’ı bulan Çek Cumhuriyeti finali garantiledi ve Sırbistan’ın rakibi oldu. Son 2 maç ise formalite olarak oynandı ve Arjantin Çeklerin rehavetinden de yararlanarak bu maçlarda hanesine 2 puan yazdırdı ve seri 3-2 sonuçlandı. Çeklerin kaptanı Jaroslav Navratil “Sırp ekibi çok zorlu bir rakip ve çok güçlü isimleri var. Onlara karşı deplasmanda oynamak çok zorlu olacak çünkü çok da ateşli bir izleyici kitleleri var” dedi.

Final serisi  15-17 Kasım arası Sırbistan’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek. Sırbistan ve Çek Cumhuriyeti Davis Cup 2013’ün şampiyonu olmak için kozlarını paylaşacaklar. Bu iki ülke daha önce 11 kez karşılaştı ve Çekler’in 6-5 üstünlüğü var.  En son 2012 çeyrek finalinde karşılaştılar ve kazanan taraf Çekler olmuştu.

Çekler geçen yıl yaşadıkları şampiyonluğu bu yıl da yinelemek istiyor.

Çekler geçen yıl yaşadıkları şampiyonluğu bu yıl da yinelemek istiyor.

Leave a Reply