Şampiyon Serena, İstanbul’a Veda!

WTA sezon sonu şampiyonasına 3. ve son kez ev  sahipliği yapan İstanbul’da zafere uzanan isim Serena Williams oldu. Bu sonuç birçok tenis severi yanıltmadı çünkü Williams, bu senenin en formda raketi olmakla beraber açık ara ile dünya 1 numarasıydı ve en büyük rakiplerinden biri denebilecek Sharapova da turnuvadan çekilmişti. Dolayısıyla turnuvayı Amerikalı raketten başka bir ismin kazanması büyük sürpriz olarak lanse edilecekti. Ancak Serena turnuva içinde beklenenden fazla zorlandı. Tabi format olarak bu turnuvada üst üste  maçlar oynadığınız için bir maçınızın 3 set ve yorucu geçmesi ertesi maça büyük oranda yansıyor. Serena grupta yaptığı ve 2-0 kazandığı 3 maç sonrasında yorgun düştü. Bu  da yarı final ve final maçlarında ara ara onu çok yıprattı. Maçların bir kısmında onu tanıyamadık. Ancak o bildiğimiz maçları kolay bırakmayan havasıyla ve tecrübesiyle bunların üstesinden gelerek, yarı final ve maçını 2-1 ile alarak geçen yıl olduğu gibi bu yıl da İstanbul’un kraliçesi olmayı başardı. Serena gerçekten inanılmaz bir sezon geçirdi. Bu sezonu tarihe altın harflerle yazılacaktır. 32 yaşındaki tenisçi bu sezon oynadığı 82 maçın tam 78’ini kazandı. 1997’den beri bir senede 11 şampiyonluk yaşayan ilk raket oldu. Williams ayrıca bu turnuvayı toplamda 4.kez kazanarak bu başarıya ulaşmış tarihteki 4 bayan raketten biri oldu.

Azarenka, gruptaki 3.maçında bel sakatlığından çok etkilendi ve maçı kaybederek erken elenmenin üzüntüsünü yaşadı.

Azarenka, gruptaki 3.maçında bel sakatlığından çok etkilendi ve maçı kaybederek erken elenmenin üzüntüsünü yaşadı.

Turnuvada beklenilenden üstün performans veren raketlerin de hakkını teslim etmemiz gerek. Özellikle Jelena Jankovic ve Na Li turnuva boyunca üstün bir performans ortaya koydular. Hayal kırıklığının ise Azarenka olduğunu söyleyebiliriz. Belaruslu raketin Serena ile final oynaması beklenirken gruptan çıkamaması hayranlarını epey üzdü. Turnuvaya iyi başlayan Azarenka, Errani’yi 2-0 yenmesine rağmen 2.maçında Jankovic’e, 3.maçında sakatlığının da baş göstermesiyle Li’ye 2-0 ile yenilerek turnuvaya erken veda etti.  Ciddi işler yapması beklenen 4 numara Radwanska da oldukça kötü bir turnuva geçirdi ve set dahi alamadan gruptaki 3 maçından da mağlubiyetle ayrıldı.

Turnuvanın kötülerinden olması beklenen Jankovic mükemmele yakın bir tenis oynayarak şaşırttı.

Turnuvanın kötülerinden olması beklenen Jankovic mükemmele yakın bir tenis oynayarak herkesi şaşırttı.

Çiftlerde şampiyonluğu kazanan ise Peng/Hsieh çifti oldu. İkili oynadıkları iki maçı da 2-0 ile kazanarak set vermeden bu başarıya ulaştılar.

Turnuvayla ilgili kayda geçen notlar ise;

-Bu sene turnuvayı toplam 69,983 kişi izlerken turnuvanın düzenlendiği 3 yılda toplam 213,879 seyirci karşılaşmaları izledi. Oyuncuların ve turnuva direktörlerinin yaptıkları açıklamalarda İstanbul’un 3 yıllık organizasyonundan son derece memnun kaldıklarını gördük.

-Turnuva yaklaşık 170 ülkeden canlı olarak yayınlandı.

-Serena Williams bu sezon tam $12,385,572 para ödülü kazanarak tenis tarihinde bir sezonda en fazla para ödülü kazanan 3.isim oldu.

-Na Li bu turnuvadaki final başarısıyla dünya sıralamasında 3 numaraya çıktı ve 31 yaşındaki Çinli raket için bu derece kariyerinin en iyisi.

-Hsieh ve Peng çifti kariyerlerinde ilk kez bu başarıya ulaşırken aynı zamanda Asya’dan ilk defa bir çift bu turnuvayı kazanmış oldu.

-Dünya sıralamasında 9. ve 10.sırada bulunan Wozniacki ve Stephens de yedek olarak haftayı İstanbul’da geçirdiler ancak sakatlanan herhangi bir isim olmayınca maç yapma fırsatı yakalayamadılar.

-Önümüzdeki 5 yıl turnuvaya Singapur ev sahipliği yapacak.

Tekler ve çiftlerde turnuvanın tüm finalist ve şampiyonları ödülleriyle.

Tekler ve çiftlerde turnuvanın tüm finalist ve şampiyonları ödülleriyle.

Leave a Reply