Testosteron’un Östrojen’e Dönüşmesi

ensommemænd

Testosteronun Aromatize Olması ve Bazı Etkileri

Testosteron hormonunun erkeklerde fazla olması ile erkeklerin vücutlarındaki kas oranı, yağa göre daha fazla iken, östrojenin kadın bünyesinde fazla olması ile kadın vücutlarındaki kas oranı daha düşüktür. Kadın cinsellik hormonu olan östrojenin erkek vücudunda artması ile daha çok yağlanma, jinekomasti veya vücudun su tutması gibi etkiler meydana gelebilir.

Bu yan etkilerin yanı sıra bazen testosteronun östrojene dönüşmesi (aromatize olması) erkek vücut geliştiricilere avantaj sağlamaktadır. Yapılan çalışmalar ve gözlemlerden sonra anlaşılan şey şu olmuştur ki; östrojenin kütle artışına katkısı sadece vücutta su tutmak değil bunun yanında glukoz kullanımını etkilemesiyle ortaya çıkan anabolik (yeni doku oluşumu) etkiler, büyüme hormonu salınmasına yaptığı etki gibi etkilerdir.

Glukoz ve Östrojen

İlk olarak östrojenin glukoz kullanımına yaptığı etkiye bakacak olursak; aslında bizatihi glukoz kullanımına yaptığı etki vücutta pek de bir değişiklik yaratmamaktadır fakat glukoz kullanımına yapılan etki ile vücuttaki G6PD olarak kısaltılan enzimin artmasına sebep olmaktadır. Bu enzim, kas dokularının hızlı onarılmasına olanak sağlar ve kısacası bu enzimin artışı dolaylı olarak östrojen seviyesiyle alakalı olmaktadır.

Büyüme Hormonu, IGF-1 ve Östrojen

IGF-1, büyüme hormonunun etkisiyle karaciğer ve birçok dokuda üretilen bir anabolik (yeni doku oluşturan) hormondur. Vücutta bu hormonun seviyesine bağlı olarak protein sentezi ve hücre çoğalması da artacak veya azalacaktır. Bu oluşumların östrojen ile olan ilgisi ise şöyle açıklanabilir; östrojenin yan etkilerine maruz kalmamak için veya bu etkileri azaltmak için kullanılan Tamoxifen gibi anti-östrojen ürünlerin IGF-1 seviyesini düşürdüğü görülmektedir. Bir diğer deyişle östrojeni fazla baskılamaya çalışmak aynı zamanda IGF-1 hormonunun da baskılanmasını sağlayacak ve böylece anabolik işlev düşecektir.

Anti-östrojen kullanımı

Östrojen baskılaması iki farklı mantık çerçevesinde olmaktadır. Ya vücuttaki testosteronun östrojene dönüşmesi engellenir ya da testosteronun östrojene dönüşmesine izin verilir fakat reseptörlere bağlanması engellenir. Sonuç olarak her iki şekilde de östrojenin istenmeyen etkilerine engel olunabilmektedir. Bunu yapmak aslında kişinin amacıyla da ilgilidir. Kişi büyüklük ve güç artışı istiyor ise östrojenin yan etkileri kendini göstermedikçe seviyesinin biraz yükselmesi kas kazanımı ve enerji için olumlu etkiler yapacaktır.

Leave a Reply