Deadlift vücut gelişimine büyük katkı sağlayan bir harekettir, sadece vücut geliştirme sporunun yanı sıra Amerikan futbolu, basketbol gibi branşlardaki sporcular için de en verimli egzersizlerin başında gelmektedir. Faydası fazla olmasına rağmen birçok sporcu bu hareketi programlarına eklememekte veya ekleyenlerin çoğu egzersizi doğru formda gerçekleştirmemektedir; bunun başlıca sebeplerinden biri hareketin temel hareket kategorisinde bulunmasına rağmen profesyonel bir hareket olmasıdır.

Sumo Deadlift - Hamstrings

Sumo Deadlift – Hamstrings

Adından da anlaşılabildiği gibi esasında bu hareket yerdeki ölü ağırlığı kaldırmaktır, sporcular arasında kaç kilo deadlift yaptıkları konusunda birbirleriyle yarışıyor olsa da önemli olan sadece ağırlığı yerden kesmek değil bunu doğru şekilde yapmaktır. Bu egzersiz yanlış yapılırsa özellikle bel bölgesinde ciddi sakatlıklara sebebiyet verir. Diğer yandan hareket yapılırken neredeyse vücuttaki tüm kas grupları aktif veya pasif bir şekilde çalışır, böylece yüksek verim sağlanmış olur. Nerdeyse tüm kasların çalışmasını sağlayan bu hareket esas olarak bir sırt hareketidir diyebiliriz. Hareketi doğru formda yapabilmek için hafif kilolarla çok kez pratik yapmak gerekir, kilo artışı daha sonra yapılmalıdır. Ağırlığın elden kaymaması için bir el içe diğer el dışa dönük şekilde bar kavranabilir ayrıca hareketin doğru formda yapılabilmesinin püf noktası beldeki kavisi hareket esnasında bozmamak, sırtın kambur olmasına engel olmaktır.

Stiff-Legged Dumbell Deadlift - Hamstrings

Stiff-Legged Dumbell Deadlift – Hamstrings

Romanian Deadlift - Hamstrings

Romanian Deadlift – Hamstrings

Barbell Deadlift - Bel

Barbell Deadlift – Bel

Hareketin yukarı doğru yükselme aşamasında kol ve kalça kasları kasılır böylelikle bu kas grupları çalışmış olur. Deadlift hareketi esnasında asıl gerilim sırt kaslarında olduğu için kısa bir sürede bu kasların geliştiği gözlemlenir, özellikle alt sırt yani bel kaslarını düzgün ve verimli bir şekilde çalıştıran en önemli hareketin bu olduğunu söyleyebiliriz. Her ne kadar bacak kaslarının gelişimi için squat hareketinin deadlift hareketinden daha iyi olduğunu kabul etmek gerekirse de yine bu hareket tüm bacak kaslarının çalışmasını sağlamaktadır. Son olarak hareketin tepe noktasında ise omuzlar trapezlerle beraber geriye doğru çekilir, bu sıkıştırma ile omuz kaslarının da çalışması sağlanır. Bu hareket ile bel şekillenebileceği gibi, kalça kasları da daha düzgün bir görünüşe kavuşacaktır. Potansiyel güç artışı ile beraber vücudun denge yeteneği de artacaktır. Hareketin nasıl yapılacağı ile ilgili daha görsel bir anlatım için:

 

 

Leave a Reply