BdzAaTYCYAAfxhYBasketbol’a Mersin’de başlayıp 15 yaşında Efes’te oynamak için tek başına İstanbul’a gider.“Braveheart” olmasını belki de bu olaya borçludur ve tüm basketbol serüveni böyle başlar.

Hırsın, azmin, mücadelenin, samimiyetin Türk basketbolunda vücut bulmuş isimlerinden biridir Ömer Onan. Gerek parkeler üzerinde en ufak bir sürtüşmede gerek taraftarın yatıştırılmasında hemen orada belirerek ortamı sakinleştirir. Gerektiğinde de takımına nefes aldıran ya da takımı ateşleyen üçlükleriyle tam bir kurtarıcıya dönüşür.

BfoCuJHCEAEWJImOyunu açısından ise yaptığı fast-breaklerle belki de TBL’ deki en hızlı isimlerden biridir; hatta basketbolseverler bu durum için bir de “Ferrari Ömer” lakabını basketbol literatürüne katmışlardır.Fast-break’lerdeki bu başarısına rağmen zaman zaman şut atışlarındaki başarısızlığı ile bizi üzdüğü zamanlar olmamış değildir; ama Anadolu Efes-Fenerbahçe Ülker maçında İsmet Badem’in de dediği gibi “Ömer Onan ne hata yaparsa yapsın vazgeçilmeyecek oyunculardan biri”dir.

Yine yaptığı savunmalar ile karşı takımın oyuncularına zor anlar yaşatmış isimdir.Milli formamızı terlettiği dönemde Avrupa basketbolunun zirve isimlerinden olan Navarro’yu bile havlu atacak duruma getirmesi bu durumun kanıtıdır.Şu anda da her ne kadar “Yaşlandı artık, kaç yaşına geldi, Ömer Onan basketbolu ne zaman bırakacak?” gibi basketbolseverler arasında fısıltılar dolaşsa da maç sonunda en skorer oyuncu olarak Fenerbahçe Ülker’de başı çekmesi daha birkaç yıl bize keyifle basketbolunu izleteceğinin göstergesidir. Uzun lafın kısası basketbolseverlere önerim şu olabilir: Açalım bir Fenerbahçe Ülker maçı, arkamıza yaslanalım ve bir kaptan nasıl olurmuş keyifle izleyelim! Bu işin yaşla mı yoksa yürekle, ruhla mı ilgili olduğuna hep birlikte karar verelim!

http://www.youtube.com/watch?v=eTqXwSofXHs

Leave a Reply

3 comments

  1. ADİL

    BU YAZI BİR SPOR YAZARININ DOĞUM MÜJDESİDİR.NEFİS OLMUŞ.İMKAN VERENLERİ VE DİLAY’IMI KUTLUYORUM .YOLU VE BAHTI AÇIK OLSUN.

  2. Ayşen

    çok güzel bir yazı olmuş Dilay’cım başarılarının devamını dilerim

  3. Bilal

    Ömer Onan bir sayfaya değil bir kitaba bile sığmaz ama 1 sayfada da ancak bu kadar güzel özetlenebilir. Maalesef hep 2. planda kalmış ve gerekli değeri görememiş bir yıldız. Ama sizin gibi yazarlar tarafından gözden kaçmaması çok güzel. Çok şampiyonluk gördü ama inşallah bu sene final fourda izleriz kendisini.