İsmiyle de Onaylı; O, Doğma Büyüme Beşiktaşlı!

kartal29 Ağustos 1995’te doğan Kartal, basketbola 5 yaşındayken başladı. Babasını basketbol oynarken izleyen ve ondan etkilendiğini söyleyen Kartal, Tofaş seçmelerine katıldı, orada beğenildi. Birkaç kulüpten sonra 10 yaşında Beşiktaş alt yapısına alındı ve 2011-12 sezonunda Beşiktaş’ın A takıma yükseldi.

Kartal Özmızrak’ın küçüklüğünden beri madalya ve kupaların içinde büyüdüğünü söylemek sanırım yanlış bir ifade olmaz. İlk olarak henüz hiç şampiyonluk görmemiş Beşiktaş alt yapısının, ilk şampiyonluğunu kazanan takımının içindeydi. 16 yaşına geldiğinde ise Ergin Atamanlı Beşiktaş’ın 3 kupalı sezonunu gördü. Eurochallenge, Türkiye ve Lig kupalarını kaldıran takımın bir parçasıydı Kartal.kartal 706

Yıl 2014’ü gösterdiğinde Kartal için “kartal yuvasından” bir süreliğine ayrılık vaktiydi. Lige yeni yükselen NSK Eskişehir Basket’e kiralandı. Kiralanmasının ilk sebebi Ergin Ataman Beşiktaş’ı bıraktıktan sonra yerine gelen Erman Kunter, Kartal’a pek fazla şans tanımadı. Diğer sebep ise “kendi camialarının çocuğu” olduğunu belirten Beşiktaş Teknik Ekibi’nin, Kartal’ı tecrübe kazanmış bir şekilde Beşiktaş’ta görmek istemesiydi. Bana göre doğru bir hamle oldu. Şu ana kadar 25 lig maçında oynadı Özmızrak. Her ne kadar süre aldığı her maçta iyi bir performans göremesek de kendini geliştirdi. Kartal’ın top hakimiyeti, ayak hızı, saha görüşü gibi fundamental özellikleri çok iyi. Ayrıca cesur olması, lider oluşu ve sorumluluk almasıyla da mental yönden de tam not alıyor.

Olumlu özelliklerinin yanı sıra bazı eksik yönleri var. Kartal’ı, ilk 2011 yılında Antalya’da yaptıkları bir maçta izlemiştim. Doğruyu söylemek gerekirse basketbol şortu bile kendisine bir hayli büyüktü. Fiziksel açıdan çok eksikti. Şu an büyümenin de verdiği etkiyle daha yapılı ancak biraz daha geliştirmesi lazım çünkü savunmada direnci düşebiliyor. Diğer yazılarımda da olduğu gibi klasikleşen eksik ise tabii ki düşük şut yüzdesi. Kartal, şutunu belli bir istikrara kavuşturmalı. 2 ve 3 sayı atışlarını ilk olarak %50 seviyesine sabitleyip yükseltmeli, daha yüksek olan serbest atış yüzdesini ise %70 civarına taşımalı diye düşünüyorum.CCKOGNkW0AAQZrG

Ümit Milli takımımızın kaptanlığını da yapan Kartal Özmızrak, 2013’te Genç Milliler, 2014’te ise Ümit Millilerle Avrupa Şampiyonası’nda altın madalya kazandı.

Kartal, bu yıl izlediğimizden çok daha iyi bir oyun kurucu. Belki bu yıl tam potansiyelini sahaya koyamadığı düşünülebilir; ancak daha iyi olacaktır. Çünkü çalışmayı seven ve hırslı oyuncular mutlaka ya şampiyonluk kürsüsünde ya da MVP ödülünü kaldırırken görülür. Bu oyunculardan biri de Kartal. Çalıştığı sürece kürsüye çıkmak ya da MVP olmak artık daha yakın!

Leave a Reply