Monza’da Kazanan Lewis Hamilton

Sezonun 12.yarışı İtalya’nın efsanevi pisti Monza da koşuldu. Yarışa pole pozisyonundan başlayıp yarışı sonuna kadar kontrol altında tutan Lewis Hamilton ipi bu sezon 7.kez göğüsledi. Burada yeni motoru kullanan Mercedes, Nico Rosberg’in aracındaki motorda sorun yaşadı ve bu da sıralama turlarında Rosberg’in Ferrarilere geçilmesine sebep oldu. Aracın kötü performansı yarışta da devam etti ve bitime tur kala Rosberg’in aracından alevler çıkmaya başladı. 2.sıradaki Vettel’i kovalayan Alman pilot patlayan motoru ile beraber kenara çekip yarış dışı kaldı. Monza’da Hamilton, şampiyonadaki rakibi ile aradaki farkı 25 puan daha açarak 53 ‘e çıkardı. Bitime 7 yarış kala Rosberg’in şampiyon olması için kalan her yarışta Hamilton’ı geçmesi ona yetmeyecek. Dolayısıyla Hamilton, Rosberg dışında kimseye geçilmezse şampiyon olacak.

win

Monza’da kusursuz bir hafta sonu geçiren şampiyona lideri Hamilton cumartesi günü pole’ü alırken özellikle Q3’te iyi iş çıkaran Ferrariler Raikkonen ve Vettel ile ikinci ve üçüncü sıradan başlama hakkını elde ettiler. Rosberg ise bu ikilinin gerisinde Pazar günkü yarışa başlayacaktı. 2013 Çin’den beri ilk defa ilk çizgiden başlama hakkı kazanan Raikkonen bu şansı çok kötü kullandı ve aldığı korkunç startla ilk virajı son sırada döndü. Yaptığı hata ise kameralardan görüldüğü kadarıyla elini debriyajdan çekmemek. Işıklar söndükten sonraki 1 saniye otomobil kilitlenip kaldı. Daha sonrasında harekete geçse bile daha önce hızlanmaya başlayan araçların hepsi Fin pilotu geride bıraktı. İlk turun sonuna kadar birkaç sırayı geri kazandıktan sonra tırmanışına devam etti. Yarışın sonuna kadar iyi bir performans sergilese de beşincilikten öteye gidemedi.

image2.img.1536.medium

Diğer Ferrari pilotu Sebastian Vettel ise Hamilton’a hiç yaklaşamadı fakat arkasındaki Massa,Bottas ve Rosberg’i de yaklaştırmadı. Lastik ömrü avantajı ile son turlara doğru 7 saniyelik farkı 1.5 saniyeye kadar indiren Rosberg, motor arızası ile Vettel’in peşini bırakmak zorunda kaldı. Vettel de yarışı ikinci sırada tamamlarken Rosberg’in yarış dışı kalması Williams pilotu Felipe Massa’ya podyumu hediye etti. Bottas son tura kadar takım arkadaşını zorlasa da tecrübeli Massa iyi savunmasıyla podyumu korudu.

Raikkonen’in 2015 sezonundaki hikayesi

Lotus Finiş Göremedi

Lotus pilotları Pastor Maldonado ve geçen yarışta podyuma çıkan Romain Grosjean Monza’da daha ilk turdan yarış dışı kaldılar. İki pilotu ile beraber Q3’e kalan takım haftasonunu en erken bitiren takım oldu. Grosjean Nasr ile Maldonado da Hulkenberg ile ilk turda yaşadığı temastan ötürü süspansiyonlarına zarar verdiler ve turun sonunda ikisi de aracını garaja çekti.

McLaren Yine Sıfır Çekti

Maksimum hızın önemli olduğu Monza pistinde beklenildiği gibi düzlükteki hızı az olan McLaren-Honda araçları puan alamadan yarışı noktaladılar. Button 14.sırada finiş görürken, Alonso elektronik bir arıza nedeniyle yarışın son turlarında yarış dışı kaldı.

massa

Podyumu kutlayan Williams çalışanları ve çizgiyi geçen Massa

 Yarıştan sonra Mercedes’e İnceleme Geldi

Lastik basınçlarının izin verilen sınırın altında olduğu gerekçesiyle yarıştan sonra Mercedes’e inceleme geldi ve Hamilton yarıştan ihraç edilebilirdi. Bitime son 5 tur kala Vettel’in 22 saniye önünde rahat lider giden Hamilton’a telsizden hızlı turlar atıp farkı açması söylendi. Yarıştan sonra anlaşıldı ki Mercedes kampı olası bir zaman cezasına karşı temkinli olmak adına böyle bir önlem almış. Yarış bittiğinde Vettel, Hamilton ‘ın 25.042 saniye gerisinde tamamladı. Daha sonra yapılan incelemeler sonucu bir yaptırım uygulanmadı ve Hamilton yarışın galibi ilân edildi.

Sıradaki yarış Singapur’da Marina Bay Street’te koşulacak ve gece yarışı olacak.

Leave a Reply