Efsane Yarışlar: 1- Kanada GP 2011

Formula 1 tarihinde birçok aksiyona sahne olmuş yarışlar vardır. Geçişler, kazalar, rekor turlar… Bunlardan en sıradışı olanı belki de 2011 Kanada GP. Islak zeminde çok fazla geçişe ve olaya sahne olan bu yarış; Formula 1 izleyicilerine zevk dolu anlar yaşatmıştı. Piste sıkça giren güvenlik aracı ile sarı bayraklar olduğu gibi yarış esnasında bastıran yağmurdan ötürü kırmızı bayraklar da görüldü. Yarış 2 saate yakın bir süre için durduruldu. Toplam 4 saat süren yarışı gerçek anlamda finiş çizgisine kadar kimin kazanacağı belli olmadı. Sadece birincilik savaşı değil, arka sıradaki pilotlar arasındaki çekişme de izleyenlere unutulmaz anlar yaşattı.

Gün boyu süren yağmur sonucunda havuza dönen pist üzerinde yarışa başlamak tehlikeli olduğu için güvenlik aracı arkasında yarış başladı. Yarış başlamadan önce yağmur kesildiği için turlar atıldıkça pist kuruyordu fakat çukurda kalan yerlerde küçük havuzlar vardı ve bu kısımlar aracın yol tutuşunu önemli derecede etkiliyordu. Zeminin yarışa uygun hale geldiğine karar verildiğinde 4. turun sonunda güvenlik aracının içeri girmesiyle geçişlere izin verildi ve asıl yarış başladı…

Tur 5 – İlk virajda McLaren pilotu Lewis Hamilton ile Red Bull Renault pilotu Mark Webber teması sonucu Webber spin attı ve birçok sıra kaybetti. Sıralama: 1.Vettel 2.Alonso 3.Massa 4.Rosberg 5. M.Schumacher 6.Hamilton 7.Button 8. Heidfeld 9.Di Resta 10. Kobayashi

Tur 6 – Schumacher’e dışardan atak yapmaya çalışan Lewis Hamilton ıslak olan kaçış alanına taştı ve önemli bir süre kaybederek takım arkadaşı Button’ın arkasına düştü.

Tur 8 – Button’a start-finish düzlüğünde atak yapan Hamilton, Button ile pit duvarı arasına sıkışarak ön kanadını ve sol arka lastiğini kaybetti.  Pite kadar devam edemeyeceğini anlayan Hamilton, aracı 1. sektörün sonunda bırakıp  yarışa veda etti. Bunun üzerine güvenlik aracı piste dahil oldu. Button güvenlik aracı arkasında pite girerek lastik değiştirdi.

Button ve Hamilton'ın teması

Button ve Hamilton’ın teması

Tur 12 – Güvenlik aracı arkasında hız limitini aştığı gerekçesiyle Button’a inceleme geldi.

Tur 13 – Button’ın kuralı ihlal ettiğine karar veren komiserler kurulu pitten geçme cezası verdi. Cezasını çeken İngiliz pilot piste 12. Sırada döndü.

Tur 15 –  Button Maldonado’yu geçerek 1 sıra yükseldi.

Tur 18 – Hafif yağmura rağmen kuruyan piste daha uygun olan intermediate tipi lastiğe  geçişler başladı. Alonso, Rosberg , Buemi ve Maldonado pitte.

Tur 20 – Yağmur birden bastırdı ve görüş alanı oldukça azaldı. Intermediate lastiğe geçen pilotlar tekrar pite gelerek yoğun yağmur lastiği takmak zorunda kaldılar. Diğer pilotlar da eskiyen yoğun yağmur lastiklerini değiştirtirip yeni sete geçtiler.

Tur 25 – Devam eden sağanak yağış yarışın durdurulmasına neden oldu. Kırmızı bayraklar ile yarışa ara verildi. Pit stoplar arasında iyi zamanlama yapan Kobayashi 2.sıraya kadar yükseldi.

Yaklaşık 2 saat sonra yarışa tekrar güvenlik aracı arkasında başlandı.

Tur 35 – Pist üzerindeki suyun yarışılabilir düzeye gelmesiyle güvenlik aracı çekildi ve yarış bir kez daha başladı. Birçok pilot hafif yağmur lastiğine geçiş yaptı.

Tur 36 – Diğer pilotlar gibi Jenson Button da lastik tipini değiştirmek için pite geldi. Cezasını da sayarsak sadece yarışın yarısına kadar 4 pit stop yapmış oldu.

Tur 37 –  Trulli’yi içeriden geçmeye çalışan Sutil hafif dışarı kayınca arkasındaki Button için büyük bir boşluk yaratmış oldu ve Button bu iki pilotu da rahatça geçti.

Tur 38 – Button 1.sektörde Alonso ile temas ediyor ve Alonso pist dışında kalıp yarış dışı kalıyor. Aracı tehlikeli yerde kaldığı için güvenlik aracı tekrar pistte. Temastan ötürü Button’ın sol ön lastiği patladı ve pite geliyor. Bu kendisinin beşinci pit-stopu olacak. Sıralama şu şekilde:

1.Vettel 2.Kobayashi 3.Massa 4.Heidfeld 5.Di Resta 6.Webber 7.Schumacher 8.Petrov 9.Rosberg 10.Sutil 11.Barichello 12.Maldonado 13.Algersuari 14. Buemi 15.D’Ambrossio 16. Glock 17.De La Rosa 18.Trulli 19. Karthikeyan 20.Liuzzi 21. Button son sırada.

Tur 40 – Alonso’nun aracı çekildi ve güvenlik aracı pistten çıkıyor. Alonso-Button kazasına inceleme geliyor.

Tur 46 – Zemin yeterince kurudu ve DRS izni verildi. Bunu uzun düzlükte çok iyi kullanan Schumacher, Heidfeld’i geride bıraktı ve aynı zamanda en yarışın en hızlı turunu attı.

Tur 49 – Button son sıradan mükemmel tırmanıyor. McLaren Mercedes pilotu 11.sırada.

Tur 50 – Vettel yarışın başından beri liderliğini sürdürüyor.  İkinci Kobayashi ile 6 saniye fark açtı. Kobayashi’nin hemen arkasında Ferrari pilotu Felipe Massa geçiş şansı arıyor. Onu da 1 saniye geriden takip eden Michael Schumacher Kobayashi’nin yavaşlığından faydalanarak farkı kapatıyor.

Tur 51 – İkinci sektördeki şikanda ıslak kısma doğru kayan Kobayashi açık verirken Massa’ya geçme fırsatı doğdu. İkili yan yana gelirken hız kaybettiler ve Schumacher ikisini birden rahatça geride bırakarak ikinciliğe yükseldi. Lider Vettel ile arasında 11 saniye fark var.

Tur 53 – İdeal çizgi üzerindeki alanlar tamamen kurudu ve pilotlar kuru zemin lastiğine geçiş yapıyor.

2011-canadian-f1-gp-marshal-fall

Parçaları toplarken araçtan kaçmaya çalışırken düşen görevli

Tur 57 – Heidfeld’in ön kanadı kopuyor ve araç düşen kanadın üstünden geçince aracın kontrolünü kaybedip 1.sektördeki kaçış alanına sığınıyor. Kopan ön kanat parçaları Senna virajının çıkışındaki düzlüğe tehlike arz edecek şekilde dağılmış durumda. Parçaların toplanması için güvenlik aracı tekrar devrede. Button da üst üste en hızlı turu geliştirerek yükselişine devam ediyor. Son turda önündeki Webber’den 4 saniye daha hızlı. Kobayashi’nin önünde 4.sırada şu an için.

Tur 59 – Güvenlik aracına rağmen konvoy henüz oluşmadı. Araçlar belirli aralarla geçmeye devam ederken parçaları toplamak için piste giren bir görevli kayarak düştü ve hızla gelen bir otomobil tarafından ezilme tehlikesi geçirdi.

Tur 60- Güvenlik aracı içeriye giriyor. Sıralama: 1.Vettel 2.Schumacher 3.Webber 4.Button

Tur 63 – Bitime 7 tur kala Vettel 3 saniye fark açmış durumda. Bu turun sonunda DRS ile gelen Webber , Schumacher’i geride bırakıyor. Hemen ardından gelen Senna virajı çıkışı çekişte yavaş kalan Webber tekrar yerini kaptırdı.

Tur 64 – Turun sonundaki şikanı kaçıran Webber momentum kaybıyla Button’a da geçildi. 6 kez pite giren Button şu an podyumun son basamağında.

Tur 65 – DRS yardımıyla Button, Schumacher’i geçiyor ve öndeki Vettel ile arasında 3.5 saniye var. Son 5 tur.

Tur 66 – Button bu turda Vettel’den 1.5 saniye daha hızlı. Mclaren çok hızlı. Tur başına 1.18’ in altına düşen tek pilot.

Tur 67 – DRS ile gelen Webber , 7 kez dünya şampiyonu Michael Schumacher’i geçerek onu podyumun dışına itti.

Tur 68 – Vettel ile  Button farkı 1 saniye ve son 2 tur.

Tur 69 – Çizgi geçildiğinde Button 1.16.956 ile yarışın en hızlı turunu attı ve Vettel’e atak yapabilecek kadar yakın.

sunpic34

Damalı bayrağı yan yana geçen Massa 0.05 saniye farkla Kobayashi’nin önünde

 

Tur 70 (SON TUR) – İkinci sektörün ilk virajında Vettel ideal çizgiyi kaçırıp ıslak zemine basınca otomobili kaydırıyor ve arkadan gelen Button hızlı bir şekilde geçip 69 turun liderini son turda geçiyor. 6 kez pite giren, takım arkadaşıyla ve Alonso ile çarpışıp onların yarış dışı kalmasına sebep olan ve bu olaylardan fiziki hasar alıp sorun yaşayan, pitten geçme cezası alan, yanlış strateji ile de son sıraya kadar düşen Jenson Button tarihin belki de en iyi geri dönüşünü yaparak yarışı kazanıyor. Kamui Kobayashi ile Felipe Massa finişe yan yana gelirken burun farkıyla önde olan Massa altıncılığı elde etti.

article-2002448-0C87DD1C00000578-417_634x365

Vettel’in son turda yaptığı hata ve Button’ın geçiş anı

 

Son saniyeye kadar heyecanı doruklarda yaşatan yarıştan kesitler sunduğum bu yazıyı yazarken bile heyecanlandım. 2014’te gelen yeni kurallar ile Formula 1’in zevkinin azaldığını söyleyenler çoğunlukta. Eski zamanlarda, pilotların daha eşit koşullarda yarıştığı dönemlerin özlendiği bir gerçek. 2015 sezonu neler getirir bilinmez ama arada nostalji yapmak da Formula 1 izleyenlere iyi gelecektir.                                                                                                                                                                         Son olarak Vettel’in hata yapıp liderliği kaybettiği anın videosu da şu şekilde:

Leave a Reply