JamaicanBobsled2014 Soçi Kış Olimpiyatları geçtiğimiz günlerde sona erdi. Son derece heyecanlı rekabetlerin yanı sıra oldukça renkli takımlara da ev sahipliği yaptı Soçi. Burada bahsettiğim renkli takım Jamaika Bobsled Takımı. Jamaika gibi ekvatora yakın bir ada ülkesinin Kış Olimpiyatları’nda yer alması oldukça şaşırtıcı olsa bile bu ülkenin uzun bir Kış Olimpiyatı geçmişi var.

Jamaika Bobsled Takımının antrenmalarından bir fotoğraf.

İlk Jamaika Bobsled Takımının antrenmalarından bir fotoğraf.

Jamaika Kış Olimpiyatlarına ilk defa 1988 Kanada Olimpiyatlarında katılmış. İki Amerikalı iş adamının, George Fitch ve William Maloney, bölgedeki el arabası yarışlarını bobslede benzetip bir bobsled takımı çıkartmaya girişmeleri ile başlıyor hikaye. Ülkede olimpiyatlara gösterilen büyük ilgiye rağmen konu kış olimpiyatları olunca hiç bir atleti yarışmaya ikna edemeyen ikili çareyi orduyla görüşüp takımı askerlerden oluşturmakta buluyor. Ellerinde olan imkanların azlığına rağmen olimpiyatlara katılma hakkı elde eden takım kısa süre içerisinde büyük bir fenomene dönüşüyor. Olimpiyatlardaki diğer takımlardan, seyircilerden ve medyadan büyük ilgi gören takım yarışlarda kullandıkları kızakları bile diğer ülkelerin yedek kızaklarından ödünç alıyorlar. Bütün tecrübesizliklerine rağmen ikili yarışları 30. sırayla bitiren takım dörtlü yarışlarda geçirdikleri oldukça ciddi bir kaza sonucu yarış dışı kalıyorlar. Bu kazaya rağmen yarışı kızakları yanında yürüyerek bitiren takım sonraki yıllarda hatırlanmak üzere bir efsaneye dönüşüyor.

Geçirdikleri kaza sonrası takım bitiş çizgisine yürürken.

Daha sonraki yıllarda tekrar olimpiyatlara katılan takım 1994 Norveç Olimpiyatları’nda ilk başarısını elde ediyor. Amerika ve Rusya gibi takımları geçerek 14. sırada bitiren takım ayrıca 2002 Olimpiyatlarında en hızlı başlangıç rekorunu kırıyor. Daha sonra 2006 ve 2010 Olimpiyatlarına katılamayan takım 12 yılın ardından 2014 Soçi Olimpiyatlarına katılma hakkı kazanıyor. Olimpiyata katılmak için finansman bulamayan takımın yardımına internet komünitesi yetişiyor. İki gün gibi kısa bir sürede 120.000 $ toplanarak takımın Soçi yolu açılmış oluyor. Soçi’de ikili yarışlarda 29. olan takım kayda değer bir başarı elde edemese de katıldıkları her yarışta ünlerine ün katmaya devam ediyorlar.

Bu takım bize açıkça gösteriyor ki bırakın kış sporlarını, ömrünüzde dondurmadan başka buz bile görmediyseniz, her ne kadar rakiplerinizden teknik ve deneyim olarak geri de olsanız ve madalya alma imkanınız sıfıra yakın bile olsa, Olimpiyatlarda kendinize yer bulabiliyorsunuz ve bu cesaretiniz sayesinde dünyanın en sevilen takımlarından biri haline gelebiliyorsunuz.

Leave a Reply