Süper Toto Türkiye Kupası final maçında Pınar Karşıyaka Anadolu Efes’i 66-65’lik skorla yenerek kupayı evine götürdü. Tarihinde ilk kez Türkiye Kupası’nı kaldıran Pınar Karşıyaka coach Ufuk Sarıca yönetiminde tarihi bir başarıya imza attı.

Maç başından sonuna kadar büyük bir çekişmeye sahne oldu. İki ekip de varını yoğunu ortaya koyarak kupa için mücadele etti. İlk yarıda özellikle iki takımın da yaptığı güçlü savunmalar dikkat çekti. Pınar Karşıyaka adına skor üreten Lee Dixon ve Jon Diebler’ın sayılarıyla İzmir ekibi ilk periyodu 20-16 önde kapattı. İkinci periyotta hücum ribaundlarıyla rakibine üstünlük sağlayan Anadolu Efes, Vasileidais ve Planinic’le ard arda sayılar bulurken; Pınar Karşıyaka’dan Esteban Batista İstanbul ekibine cevap verdi. Özellikle pota altında çok etkili olan Batista takımına büyük katkı sağladı ve ikinci periyot 35-35 eşitlikle sonuçlandı.

sttk-final-2014-erkekler-3

 

Üçüncü periyotta sahada konuşma sırası Lee Dixon ve Barış Hersek’e geldi. Fakat İstanbul temsilcisi Anadolu Efes bir an olsun geri çekilmedi, özellikle Bjelica ile ard arda sayılar buldu ve üçüncü periyot 52-53 Anadolu Efes lehine bitti. Dördüncü periyotta sahada üst düzey bir mücadele vardı. İki takım da sürekli birbirlerine üstünlük kurmaya çalıştı. Oyun iyice sertleşti ve kupaya giden periyotta tüm oyuncular üst düzey performans gösterdi. Anadolu Efes’i sırtlayan Planinic ve Kerem Gönlüm muazzam bir basketbol oynarken tabii ki karşılarında yine durdurulamayan Lee Dixon vardı. Son saniyelere kadar başa baş devam eden maçta 1.4 saniye kala Lee Dixon serbest atış çizgisine geldi ve maç 66-65 Pınar Karşıyaka galibiyetiyle sonuçlandı. Bu sonuçla Spor Toto Türkiye Kupası tarihinde ilk kez İzmir ekibinin oldu.

ufuk_sarıca

Pınar Karşıyaka Ufuk Sarıca ile beraber 2 final ve 1 kupa gördü. Gözlerimizin önünde kaldırılan kupa, salonu dolduran taraftarın ve takımın yaşadığı coşku ayakta alkışlanacak cinstendi. Belki de favori olarak bile gösterilmeyen Pınar Karşıyaka’nın aldığı bu kupa hepimize “takım” olmanın ne demek olduğunu kanıtladı. Karşısındaki güçlü ekipleri, onlardan daha az bir rotasyonla bir bir yenen Pınar Karşıyaka’da tüm rakiplerinden farklı bir şey vardı. Onlar kupaya hasretti, birbirlerine sımsıkı kenetlenmişlerdi ve kupayı almak için Ankara’ya gelmişlerdi. 2 sezondur bizlere çok güzel bir basketbol seyrettiren Pınar Karşıyaka’nın bence şimdi yapması gereken şey ise Ufuk Sarıca ile uzun süreli bir kontrat imzalamak. Birbirlerine böylesine güçlü bir şekilde bağlanmış takım ve taraftarlar umarım bundan sonra da harika işler yapmaya devam ederler ve nice kupalar kaldırırlar. Belki de daha onları alkışlamamız gereken nice Euroleague maçları vardır, kim bilir?

sttk-final-2014-erkekler-kupa-1

İşte kıran kırana geçen final maçının istatistikleri:

photo-10

photo-11

Kaynak: TBF

Leave a Reply