Beko Basketbol Ligi’nde İlk Yarının Ardından

Beko Basketbol Ligi’nin ilk yarısını geride bıraktık. Kıran kırana geçen ilk yarıda bazı takımlar istediğini elde ederken, bazılarıysa beklenilenin altında kaldı. Koç değişiklikleri yaşandı, yaşanan sakatlıklar birçoğumuzu korkuttu. Bu sezon ligdeki üst düzey mücadele dikkat çekti. Karşınızda Beko Basketbol Ligi takımları ve ilk yarı performansları:

Banvit 1.Banvit

Dimitrios Itoudis koçluğundaki Banvit bu sezon şampiyonluğun en ciddi adaylarından olduğunu herkese gösterdi. Bana göre kusursuza yakın olan oyun düzenleri, konsantrasyon ve disiplinin üst düzeyde olması, hücum başarıları ve savunmadaki sertlikleriyle adeta kimseye geçit vermeyen Banvit, ilk yarının tek mağlubiyetini İzmir’de Pınar Karşıyaka deplasmanında aldı. Galibiyet skorlarını da üst düzeyde tutan Bandırma ekibi ilk yarıyı lider olarak kapattı. Zirveyi oldukça seven ve harika maçlar çıkaran Banvit, bu sezon rakiplerini oldukça zorlayacağa benziyor.

Galatasaray Liv Hospital2.Galatasaray Liv Hospital

2012-2013 sezonu şampiyonu, Ergin Ataman’lı Galatasaray Liv Hospital lige hızlı başladı ancak beklenmedik 2 deplasman mağlubiyeti ve yaşanan sakatlıklar rüya takımını zirveden indirdi. Yaşanan tüm olumsuzluklar ve Euroleague’deki zorlu mücadelesine rağmen Beko Basketbol Ligi’ne ağırlığını koyan sarı kırmızılı ekip ilk yarıyı 12 galibiyet 3 mağlubiyetle ikinci sırada tamamladı ve şampiyonluğun taliplerinden olduğunu gösterdi.

1007_70 3.Fenerbahçe Ülker

Geçen sezon Pianigiani yönetiminde hepimize hayal kırıklığı yaşatan Fenerbahçe Ülker bu sezon takımın   başına Zeljko Obradovic’i getirerek adeta devleşti. Geçmişi başarılarla dolu bir koç, doğru transferler ve takım içindeki iyi ilişkilerin birleşimiyle Fenerbahçe Ülker de şampiyonluğa göz kırpan takımlar arasına girdi ve ilk yarıyı 11 galibiyet 4 mağlubiyet ile üçüncü sırada kapattı.

1006_704.Anadolu Efes

İlk yarı Anadolu Efes için oldukça zor geçti. Bütçede küçülmeye giden ve rotasyon sıkıntısı yaşayan lacivert beyazlı ekip hem Euroleague’de hem de Beko Basketbol Ligi’nde istediği seriyi bir türlü yakalayamadı. Büyük umutlarla alınan Planinic beklenilen performansı gösteremedi, kaptan Kerem Gönlüm sakatlandı. Bunların ardından kulüp çareyi Oktay Mahmudi ile yolları ayırmakta buldu ve yerine Vaggelis Aggelou ile anlaştı. Yeni koç ile birlikte Anadolu Efes toparlandı ve ilk yarıyı 11 galibiyet 4 mağlubiyet ile dördüncü sırada kapattı.

1011_705.Pınar Karşıyaka

Geçen sezon kalitelerini ve güçlerini ispatlayan Pınar Karşıyaka bu sezon da yoluna Ufuk Sarıca ile devam etti ve ligin en güçlü ekiplerinden olduğunu gösterdi. Ligin ilk yarısında oldukça zorlu rakiplerle oynayan Pınar Karşıyaka Euorocup nedeniyle de oldukça yoğun 15 hafta geçirdi. İlk yarıyı 10 galibiyet 5 mağlubiyetle beşinci sırada kapayan İzmir ekibi kadrolarına bir ya da iki takviye yapması durumunda liderliği oldukça zorlayacağa benziyor.

1234_706.Uşak Sportif

İlk sıralarda yer alan ekiplere göre oldukça düşük bütçeli bir takım olan Uşak Sportif, ilk yarıda hepimizi oldukça şaşırttı. Seyir zevki yüksek maçlar çıkararak kalitelerini belli eden Uşak Sportif, ilk yarıyı 9 galibiyet 6 mağlubiyet ile altıncı sırada kapattı. Hücum konusunda gerekli çalışmaları yapıp, sertliklerini bir adım daha ileriye taşıdıkları takdirde ligin ikinci yarısında da çok sayıda galibiyet alabileceklerini düşünüyorum. Bu sezon ligin belki de ayakta alkışlanması gereken takımlarından biri oldu Uşak Sportif.

1013_707.Aykon TED Ankara Kolejliler

Sezonun ilk haftalarında bir türlü galibiyet serisi yakalayamayan Aykon TED Ankara Kolejliler Eurocup’ta da istediği sonuçları alamıyordu. Bu durum birçok insanın kafasında soru işaretlerine neden oldu. Neyse ki Ankara ekibi kısa zaman içinde kafalardaki tüm soru işaretlerini giderdi. Hem Avrupa’da başarı elde etmeye başladı hem de Beko Basketbol Ligi’ne daha çok konsantre oldu. Bence bu sezon Aykon TED Ankara Kolejliler’in kaderini Avrupa ve burdaki lig arasında kurdukları denge belirleyecek. İlk yarıyı 8 galibiyet 7 mağlubiyetle yedinci sırada tamamlayan Ankara ekibinin ikinci yarıda daha iyi maçlar çıkaracağına inanıyorum.

1049_708.Tofaş

Yaptığı transferlerle aslında iyi bir kadroya sahip olan Tofaş, ligin ilk yarısında beklenmedik mağlubiyetler aldı. Ülkemizi Eurochallenge’da da temsil eden Bursa ekibinin ilk yarıda göze çarpan eksikliği ise boyalı alan savunması oldu. Hücumda gösterdiği birlikteliği savunmada gösteremeyen Tofaş 7 galibiyet 8 mağlubiyetle ligin ilk yarısını sekizinci sırada kapattı.

1003_709.Beşiktaş İntegral Forex

Yeni bir koç, yeni oyuncular, yeni bir sponsor. Beşiktaş bu sezon adeta baştan yaratıldı. Ergin Ataman koçluğundaki kupalarla dolu sezondan sonra Beşiktaş istediği ritmi bir türlü yakalayamadı. Kulüpte yaşanan maddi sıkıntılar, yanlış tercihler, yersiz sakatlıklar bu sezon Beşiktaş’ı hedefinden oldukça saptırdı. Yeni transferlerden verim alındı ancak yine de bunca maddi sıkıntıya rağmen bu takım çok da düşük bir bütçeyle kurulmadı. Akıllara gelen soruysa kendinden daha dar rotasyonlu ve düşük bütçeli takımların performansları ortadayken Beşiktaş’ın neden buralarda olduğuydu. Siyah beyazlı ekip ligin ilk yarısını 6 galibiyet 9 mağlubiyetle dokuzuncu sırada tamamladı. Beşiktaş bir an önce bu gidişata dur demeli ve özüne dönmeli çünkü ikinci yarıda kendilerini oldukça güçlü rakipler bekliyor.

1258_7010.Olin Edirne

Olin Edirne sayı yüzdeleri iyi olan bir takım. Sonuçlara baktığımızda ise sezonun güçlü ekiplerinin karşısında ciddi fark yemediklerini söyleyebiliriz. Cem Akdağ yönetimindeki takımın ikinci yarı fikstürü onları daha yükseğe taşıyabilecek nitelikte. Takım şu an 6 galibiyet 9 mağlubiyetle onuncu sırada yer alıyor.

1014_70 11.Türk Telekom

Geçen sezon oldukça kötü geçmişti Türk Telekom açısından. Bu sezon Ankara ekibi iddialı bir ekip kurdu, bütçesini nerdeyse iki katına çıkardı, Kerem Tunçeri, Joshua Shipp, Luka Bogdanovic, Luksa Andric gibi tecrübeli isimleri kadrosuna kattı ve takımın başına da Josip Vrankovic’i getirdi. İnanılmaz reklam kampanyaları yaptı, salonları doldurdu, taraftarın gücünü arkasına aldı. Ancak yine olmadı. Bir iyi bir kötü gitti Telekom. Beklenmedik yenilgiler aldı ve benim için Türk Telekom bu sezon hayal kırıklığı oldu. Kulüp gidişatı Vrankovic ile yolları ayırarak değiştirmek istedi ve yerine Ertuğrul Erdoğan’ı getirdi. Erdoğan ise gelir gelmez 2’de 2 yaptı. Bana göre oldukça doğru olan bu değişikliğin sonuçlarını ikinci yarıda göreceğiz. Türk Telekom şu an 6 galibiyet 9 mağlubiyetle on birinci sırada bulunuyor. Çok güçlü bir ekibe sahip olan Ankara ekibi umarım potansiyellerini ortaya koyarlar ve ikinci yarı hakettikleri yere gelirler.

1260_7012.Royal Halı Gaziantep Basketbol

İyi yabancı transferleri yapan Gaziantep ekibi de istediği başarıyı elde edemeyenlerden. Bir şeyler ters gitti, taşlar yerine oturmadı ve istenilen sonuçlar alınamadı. İkinci yarıda oldukça güçlü rakiplerle oynayacak olan Royal Halı Gaziantep işleri yoluna koymazsa oldukça zorlanacak gibi görünüyor. Takım ilk yarıyı 5 galibiyet 10 mağlubiyet ile on ikinci sırada tamamladı.

1135_7013.Mersin BŞB.

İlk yarıda şampiyonluk yarışındaki takımların yarısıyla evinde diğer yarısıyla da deplasmanda karşılaşan Merşin BŞB. bir çoğunda skor farkıyla yenildi. İkinci yarıya Fenerbahçe Ülker ve Pınar Karşıyaka ile oynanacak zorlu maçlarla başlayacaklar. Devre arasını verimli geçirdikleri takdirde daha üst sıralara çıkabilmeleri için önlerinde pek de engel yok. Takım ilk yarıyı 5 galibiyet 10 mağlubiyetle on üçüncü sırada tamamladı.

1015_7014.Trabzonspor Medical Park

Kaya Peker, Tutku Açık, Can Maxim Mutaf gibi önemli yerli isimleri kadrosuna katan Trabzonspor, ligin ilk yarısında art arda gelen mağlubiyetleri engelleyemedi. İlk yarının son haftalarında yükselişe geçen Trabzonspor umarım ikinci yarıda daha iyi maçlar çıkararak üst sıralara tırmanır. Takım ilk yarıyı 4 galibiyet 11 mağlubiyetle on dördüncü sırada tamamladı.

1019_70 15.Torku Konya Selçuk Üniversitesi

Ligin tek üniversite takımı olan Torku Konya 8 maçlık mağlubiyet serisinden sonra ligin ilk yarısını Anadolu Efes’e karşı aldığı galibiyetle noktaladı. Bu maçta potansiyelini ortaya koyan Konya ekibi resmen biz de oyundayız dedi. Ligin ilk yarısını 4 galibiyet 11 mağlubiyetle on beşinci sırada tamamlayan Torku Konya, Efes maçındaki gücünü ve hırsını ikinci yarıya taşıyabilirse kendilerini daha üst sıralarda görebiliriz.

1184_7016.Aliağa Petkim

Son sırada olmayı haketmeyen bir ekip Aliağa Petkim. Kadrosu iyi, teknik ekip iyi ancak bu sezon ligde öylesine üst düzey bir mücadele var ki, Aliağa Petkim bu mücadeleye ayak uyduramadı bir türlü. İlk yarıdaki iki galibiyetini Galatasaray Liv Hospital ve Olin Edirne karşısında alan takım, ikinci yarıda son sıralardan kurtulmak istiyorsa üst düzey bir değişim ve hırsla başlamalı. Sezonun en güçlü ekipleriyle deplasmanda karşılaşacak olan Aliağa Petkim için ikinci yarı oldukça zor geçeceğe benziyor.

 

Puan durumu

Leave a Reply