Beko Basketbol Ligi’nin ilk haftası hızlı başladı. Geçen sezonun şampiyonu Galatasaray Liv Hospital Abdi İpekçi Arena’da Anadolu Efes’e konuk oldu. Hatırlarsanız geçen sezon bu takımlar üç kez karşılaşmış ve üçünden de Galatasaray Liv Hospital galip ayrılmıştı. Bu sefer de seri bozulmadı ve Galatasaray maçtan 67-85 galip ayrıldı.

Maça Ersin Dağlı ve Jamont Gordon’la hızlı başlayan Galatasaray Liv Hospital, hücumda ve savunmada adeta rakibine nefes aldırmadı. Anadolu Efes’te sakatlığı devam eden Kerem Gönlüm’ün eksikliği ve alan savunmasındaki yetersizlikleri iyi kullanan Galatasaray, daha ilk periyodun sonunda maça ağırlığını koydu ve ikinci periyoda 13-27 önde girdi. İkinci periyotta forma şansı bulan Efes’in genç yeteneği Cedi Osman’ın azmi, maça hareket getirip Oktay Mahmudi’nin yüzünü güldürse de takımdaki formsuzluk ve özellikle Savanovic’in başarısız şutları farkın iyice açılmasına neden oldu. İkinci periyotta da organize olamayan Anadolu Efes soyunma odasına 25-45 geride giderken oyunda çift haneli sayıya ulaşan ilk isim rakip takımdan Zoran Erceg oldu. Üçüncü periyoda maça başladığı gibi ilk beşiyle başlayan Galatasaray Liv Hospital karşısında Oktay Mahmudi bu sefer de Pertevniyal’den alınan bir diğer genç yetenek Burak Can Yıldızlı’yı denedi. Birkan Batuk ve Konstantinos Vasileiadis’in sayılarıyla maça tutunan Anadolu Efes bu periyotta da Carlos Arroyo’yu durduramadı ve son periyoda 40-68 geride girdi. Dördüncü periyodun başında Doğuş Balbay’ın smaç ve ribaundları maç sonu için bir umut doğursa da Galatasaray’dan cevap gecikmedi. Devreye giren Zoran Erceg ile Cenk Akyol farkın kapanmasına izin vermedi ve Galatasaray Liv Hospital ilk hafta derbisinden 67-85 galip ayrıldı.

Jamon Gordon Carlos Arroyo'yu savunurken

Jamon Gordon Carlos Arroyo’yu savunurken

Maçın geneline baktığımızda iki takımın da hala ciddi eksiklikleri olduğunu söylemek mümkün. Sarı Kırmızılı ekipte, Nathan Jawai, Ender Arslan ve Furkan Aldemir’in henüz gerçek potansiyellerine ulaşamadığı dikkat çekti. Anadolu Efes’ten bu sezon transfer edilen Sinan Güler, parkedeki 12 dakikasında sadece bir ribaund ve bir asistle beklenilenin altında kaldı. Anadolu Efes’te Kerem Gönlüm’ün sakatlığının yansımalarını d gördük. Bu nedenle, geçen sezona oranla omuzlarına  daha fazla yük binen Dusko Savanovic ve Stanko Barac düşük şut yüzdeleri ve toplamda 10 sayı katkılarıyla hayal kırıklığı yarattı. İki ekipten de sezonun devamı için umut veren oyuncular ise yeni transferler Zoran Erceg ve Konstantinos Vasileiadis oldu.

 

Leave a Reply