Beko Basketbol Ligi’nin 16. haftasında Galatasaray Liv Hospital sahasında Anadolu Efes’i konuk etti. Galatasaray Liv Hospital karşılaşmadan 67-78 mağlup ayrılarak 9 maçlık galibiyet serisini sonlandırdı.

b2168cb8727e85aff8ae4de12e9ae9afaf64db30fddf4fc93026cd4e2aff9b3e

Anadolu Efes maça Doğuş Balbay, Vasileidadis, Kerem Gönlüm, Savanovic, Gordon beşiyle başladı. Maçın ilk iki dakikasında hem hücum hem savunmada kusursuz mücadele eden Efes rakibine sayı şansı tanımadı (0-7). Doğuş ve Arroyo eşleşmesi daha maçın başında dikkatleri üstüne çekti. Arroyo’yu çok iyi savunan Doğuş Balbay top paylaşımını sekteye uğratarak Galatasaray Liv Hospital’ın sayı bulmasını oldukça zorlaştırdı. Erceg ile sayı bulan Galatasaray Liv Hospital rakibinin yüksek şut yüzdesine yetişemedi ve ilk periyodu 18-27 geride kapattı. Maçın ikinci periyodunda Arroyo’nun karşısında bu sefer de Birkan Batuk vardı ve Arroyo’ya nefes aldırmamaya kararlıydı. İkinci periyot itibariyle gözümüze çarpan önemli detay Planinic’in pas vermemesiydi. Periyot boyunca top Planinic’in eline geldiğinde pas vermekten öte potaya gitmeye çalışan Planinic’in skor anlamında takımına zorluk yaşattığını söyleyebiliriz. Bunlara rağmen sayı bulmakta oldukça zorlanan Galatasaray Liv Hospital Erceg ve Arroyo ile farkı kapatmaya çalışsa da periyodun sonlarına doğru Anadolu Efes’ten beklenen cevap geldi. Gordon ve Kerem Gönlüm’ün sayılarıyla üstünlüğünü koruyan Anadolu Efes soyunma odasına 35-42 galip gitti.

1656193_10152252333928420_943031626_n

Üçüncü periyot başladığında karşımızda çok daha sert bir savunma yapan Anadolu Efes ve hücumda etkisiz kalan Galatasaray Liv Hospital vardı. Oyuna giren tüm oyunculardan maksimum verim alan lacivert beyazlı ekip top paylaşıyor, ard arda sayılar buluyor ve potasına oyuncu yaklaştırmıyordu. Farkın 14 sayıya kadar çıktığı üçüncü periyotta Mensah-Bonsu ve Arroyo devreye girdi ve farkı 10 sayıya indirdi fakat deyim yerindeyse Gordon’ın eli yanıyordu ve sarı kırmızılı ekibe son saniye basketiyle cevap verdi. Bu basket ile birlikte Anadolu Efes son periyoda 47-59 önde girdi. Dördüncü periyotta Galatasaray Liv Hospital’ın yakaladığı ritm sayesinde fark 6 sayıya kadar indi ancak Anadolu Efes üstünlüğünü korumaya kararlıydı. Ender Arslan, Erceg ve Göksenin’le skoru değiştirmeye çalışan Galatasaray Liv Hospital’ın çabaları işe yaramadı ve sarı kırmızılı ekip kendi sahasında Anadolu Efes’e 67-78 mağlup oldu.

1545943_10152250940308420_1965856529_n

Bu skorla ligdeki 4. mağlubiyetini alan Galatasaray Liv Hospital karşısında Anadolu Efes ise 12. galibiyetini alarak üst sıralara tekrardan göz kırptı. Anadolu Efes adına maçın kilit isimleri Doğuş Balbay ve Gordon oldu. Yeni koçlarıyla savunma ağırlıklı idman yaptıklarını bildiğimiz Anadolu Efes takım olarak sahadaydı ve ortaya koydukları performansla yüzleri güldürdüler. Çok uzun zamandır görmeyi beklediğimi Anadolu Efes gücünü Galatasaray Liv Hospital karşısında ispat etti. Ligin favori takımlarından Galatasaray Liv Hospital’da ise maç boyunca taşlar yerine oturmadı. Arroyo pas vermekte zorlandı, Hairston, Cenk ve Macvan oyunun içine giremediler. Galatasaray Liv Hospital’ın %20 lik üçlük yüzdesi de mağlubiyeti getiren istatistiklerden oldu. Maçın başından sonuna kadar Anadolu Efes’in istediği oyunu oynayan Galatasaray Liv Hospital’ın durumunu ise Ergin Ataman şöyle özetledi:

Sahada bizi bu akşam ezdiler.

Galatasaray Liv Hospital İstatistikleri

Galatasaray Liv Hospital İstatistikleri

Anadolu Efes İstatistikleri

Anadolu Efes İstatistikleri

Kaynak: TBF

Leave a Reply

1 comment

  1. Anıl

    zoran erceg 22 sayı atıp oyunun içine nasıl giremiyor acaba? zoran yerine hairston yazılsa daha doğru olurdu.