Haftanın açılış maçında 2. yarının lideri Elazığspor, deplasmanda az gol yiyen, ligimizin en önemli takımlarından Kasımpaşayı ağırladı. Elazığspor’un lige tutunma çabası içinde çok büyük yeri ve önemi olan bu karşılaşmada çıkan sonuçtan her iki takımın da memnun olduğuna inanıyorum. Aynı günün sonraki karşılaşmalarında çıkan sonuçlar, ligin alt sıralarını oldukça hareketlendirdi. Özellikle Kayseri Erciyesspor’un yakaladığı ivme devam edecek gibi görünüyor. 2. yarıda ligin çok heyecanlı geçeceğine şüphem yok.

Karşılıklı, tehlikeli ataklar izlediğimiz maçta, iki takım ortasahasının da defans ve hücum hattını birleştirmede yaşadığı sıkıntılar maç boyunca kontra ataklar izlememize sebep oldu. Özellikle yüksek formunu bugün gösteremeyen Bilica, Elazığspor’un defanstan top çıkaramamasında en büyük sebepti. Kasımpaşa hücum hattının Elazığspor savunmasına uyguladığı baskı sonucu bir kaç pozisyona girdiğini gördük

Mehmet Nas bugün Elazığspor ortasahasının en etkin ismiydi

Mehmet Nas bugün Elazığspor ortasahasının en etkin ismiydi

Elazığspor ve Kasımpaşa oyun tarzı olarak birbirlerine çok benzettiğim iki takım; iki takımda çok seri ataklar düzenliyor, orta sahayı hızlı geçiyor ve yaptığı ataklarda genellikle başarılı oluyor. Yani kaleye gitme oranları çok yüksek. Her ne kadar Elazığspor lig boyunca attığından fazla yemiş görünse de şunu unutmamak lazım : Elazığspor ligin ilk yarısı 13 puan toplayabildi, bu demek oluyor ki 2. yarı 6 maçta ilk yarıda topladığı puan kadar topladı. Bu bizlere Elazığspor’un oyununu ne kadar geliştirdiğini en iyi gösterecek örneklerden sadece birisi. Okan Buruk ve getirdiği sistem sayesinde şaha kalkan takıma bakınca, başarılı bir Türk teknik direktör kazanmanın mutluluğunu yaşayabiliriz sanırım.

Maça dönecek olursak hakem iki takım içinde maçı katleden kişiydi. Kasımpaşa’nın verilmeyen penaltısına karşı, hemen hemen her kontrayı faulle durduran Kasımpaşalı futbolcuların yaklaşık 12-13 faule rağmen sadece 2 sarı kart alması yanlıştı.
Ligin geri kalanına bakarsak, Konyaspor hızlı bir düşüş gösteriyor, böyle devam ederse 2 hafta içinde kendilerini Antalya ve Elazığspor’un altında bulurlar. Gençlerbirliği ve Antalya her an patlama yapabilecek kadro ve teknik heyete sahipler. 2 hafta sonraki Gençlerbirliği Elazığspor maçı çok belirleyici bir maç olacak bütün lig için. Çaykur Rizedeyse düşüşün süreceğini düşünüyorum. Velhasıl-ı kelam ligin üst sıralarında bulunan dişli rakiplerden kim ne kadar puan çalabilirse düşmekten o kadar uzak olacak gibi görünüyor. Fenerbahçe sınavını başarıyla vermiş Elazığspor, Ziraat Türkiye Kupasında Galatasaray’ı aşabildi. Görünen o ki Elazığspor lige 4 elle sarılmış durumda. Ayrıca takım içi problem sesi duymadığımız bir takım. Ligde kalmaktan ziyade ligi orta sıralarda bitirmek yeni bir hedef olmalı. Oynanan oyun bunun zor olmayacağını da gösteriyor.
Ligimizin heyecanının artarak devam etmesi dileğiyle.

Leave a Reply