Aziz Şehrin Aciz Çocukları

Hedeflerine en uzak ve herhalde çoğu taraftarı hayal kırıklığı içindeki iki takımın maçını izledik: “Galatasaray – Elazığspor”. Akşam 20.00’de başlayan maç 20.07 itibariyle bitti. Haftaiçi Juventus maçına çıkacak olan Galatasaray’ın 11’inde sürpriz isimler de vardı. Sanırım dişli bir rakibe karşı oynayacaklarının farkında değillerdi(!). Futbola dair her şeyden uzak olan Elazığspor defansif problemler yaşayan Galatasaray’ı zorlamak adına hiçbir çaba göstermedi. Gelelim eziklik psikolojisi ve küçümser tavra…
Lig tarihi boyunca zaten 3 büyüklere karşı galibiyeti bulunmayan Elazığspor’un haftalardır oynadığı futbolda sürprize kapalıydı. Bazen, ligin ve rakibin kalitesine uyum sağlayamaz takımlar. Bu futbolcular için geçerli bir mazeret olmasına karşın bir başkan için koltuğundan edecek bir kusurdur. Gelgelelim ki Elazığspor’un böyle bir problemi olduğu düşünmüyorum. Elazığspor, geçen sene ligde kalan takımdan daha güçlü bir kadro oluşturdu bu sene, fakat olmayan ve küçük takımların sahip olmak zorunda olduğu özellik defalarca belirttiğim gibi ruhtur. Sahaya çıkarken akıllarındaki tek düşünce “bitse de gitsek” olan bir takımı izlemeye mahkum edildik. Maça çıkarken umutsuz olan futbolcular ilk dakikada gelen golle sirkelenmek yerine surat astılar. Bunun sebebi ise bellidir; ne kadar son 2 sezon gibi oynamıyor olsa da Galatasaray ile oynayacak olmak. Adeta ligde yenilemeyeceğim takım yoktur yeminiyle oynayan oyuncular hırs göstermekten, taktik uygulamaktan hatta pas atabilmekten aciz durumdadır. İlk yarıda 1 şutu olmayan Elazığspor hangi taktikle oynadı çok merak ediyorum açıkçası. Başkan Selçuk Öztürk kulübü satabileceğinden bahsediyor burası Bilkent olur ya bir hayırsever arkadaşımız kurtarsın Elazığspor taraftarını.

Galatasaray'ın erken gelen ilk golü

Galatasaray’ın erken gelen ilk golü

Gelelim Galatasaray’a. Gördük ki Galatasaray bir gazla başladı maça, fakat neden bu oyunu sürdürmedi ? Bol gol, bol pozisyon futbolda görebileceğimiz en güzel şeyler. Neden bizlere güzel şeyler izletmek yerine “zaten maçı aldık rakibimizde Elazığ kendini yorma haftaiçi Juventus var.” diyerek rölantide bir futbol oynadı diye düşünüyorum 10. dakikadan beri. Taktiksel açıdan bu hafta daha zor bir maç gelseydi kanaatimce Galatasaray için daha iyi bir hazırlık olurdu çünkü bu maçın antreman maçından farkı yoktu ve antrenman maçı yerine zorlu bir maç Galatasaray’ın uygulayacağı taktiğe daha yararlı olurdu bunun sebebiyse eğer cuma günü zaaflarını görebilmiş bir Galatasaray olsa son antrenmanlarda bunları düzeltme şansı bulabilirdi, fakat şu an Galatasaraylı futbolcular için her şey yolunda,umarım yanılırım da yüzümüz haftaiçi güler.

Leave a Reply