Şampiyonlar Ligi’nde Galatasaray’ın Seri Başı Olma İhtimalleri ve Torbalar

Ligin bitimine haftalar kala lig şampiyonluğu Fenerbahçe’ye giderken, Galatasaraylıların aklında sadece Şampiyonlar Ligi kalmıştı. Şampiyonluk yarışından koptuktan sonra Galatasaray, Fenerbahçe’nin şikeden dolayı Avrupa’dan 2 yıl men edilmesi nedeniyle ligi 2. bitirerek Şampiyonlar Ligi’ne doğrudan grup aşamasından katılmak istiyordu. Ancak kazanılan derbiye rağmen art arda gelen 2 mağlubiyet bir anda Galatasaray’ın ligi 3. bitirip Şampiyonlar Ligi’ne 3. ön elemeden girme ihtimalini ortaya çıkardı keza Beşiktaş’ın sadece 1 puan önünde ve Hami Mandıralı ile yükselişe geçen Trabzon ile deplasman da bir maçı bulunuyor. Kuşkusuz Galatasaray’ın son iki yılda Şampiyonlar Ligi’nde yakaladığı başarılar, Galatasaray’ın marka kalitesini çok yukarılara çıkardı. Öyle ki Fatih Terim’in 2 yıl önceden dile getirdiği ve takıma aşılamaya çalıştığı büyük takım olma ve Şampiyonlar Ligi geleneği arasındaki ilişki çok önemliydi. Bu nedenle şampiyon olunmasa da Şampiyonlar Ligi’nin en az grup aşamasında bulunmak bu geleneği sürdürme adına önemliydi.

Şampiyonlar Ligi’nden 2 yıldır başarılı bir grafik çizen Galatasaray, Avrupa’da yükselişe geçen İsviçre ve Yunanistan takımlarına karşı Türkiye’nin ülke puanını ilk 12’de tutarak sonraki yıllarda ülke şampiyonunun Şampiyonlar Ligi grup aşamalarına doğrudan katılmasına katkıda bulundu. Elbette bu katkının yanında takımlar sıralamasında iyi seviyelere gelerek olası ön eleme ve play-off ihtimalleri için kendine avantaj sağladı.

Buradan ülkelerin sıralamasını ve Şampiyonlar Ligi’ne gönderdiği takım sayılarına bakabilirsiniz.

http://i.hizliresim.com/qqPn0q.png

Şampiyonlar Ligi Sistemi            

Şampiyonlar Ligin’de grup aşaması, doğrudan gelen 21 takım ve Play off’dan gelen 5 şampiyon ve 5 şampiyon olmayan takımdan oluşuyor.  Kalan 1 takımlık kontenjan ise son şampiyonun kendi liginden vize alamaması ihtimaline karşın açık bırakılıyor. Bu kural 2005 yılında Liverpool’un İstanbul’da Milan’a karşı 3-0’dan muhteşem geri dönüşü ile kazandığı Şampiyonlar Ligi Şampiyonluğunu rağmen ardı gelen senede, kendi liginden Şampiyonlar Ligine vize alamamasından dolayı eklenmiştir. Şampiyonlar Ligi’nde çeyrek finale kalan ekiplerden Atletico Madrid, Chelsea, Real Madrid ve Bayern Münih’in kendi liglerinde şampiyonlar ligine katılmayı garantilemesinden dolayı, bu kontenjan ülke puanları sıralamasındaki 13. Ülkenin şampiyonuna yani İsviçre Şampiyonu’na verildi. Böylelikle Avusturya Şampiyonu 3. ön elemede İsviçre’den boşalan seri başı 3 şampiyonlardan biri olma hakkını kazandı.

Böylece 2014-2015 Şampiyonlar Ligi Grup Aşamasına ilk 13 ülkenin şampiyonları,  ilk 6 ülkenin 2.leri ve ilk 3 ülkenin 3.leri doğrudan katılacak.

Ön Elemeler ve Play-Off: Galatasaray’ın Seri Başı Olma Durumu

Ön elemeler ve Play-Off’da takım eşleşmeleri şampiyonların şampiyonlarla, şampiyon olmayanların şampiyon olmayanları eşleşmesi prensibine dayanıyor. Bu kural Micheal Platini tarafından, ülke şampiyonlarının ön elemelerde kendilerinden daha güçlü olan şampiyon olmayan takımlarla eşlememesi ve düşük puanlı ülke şampiyonlarının Şampiyonlar Ligi Grup aşamasına katılabilmesi için  konuldu.

  1. 1.       Ön Eleme Fazı

Bu aşamaya ülke puanı sıralamasındaki 47. ve 54. sıralar arasındaki 8 şampiyon dâhil olacak ve bu 8 takımdan 4’ü 2. Ön elemeye çıkacak.

  1. 2.       Ön Eleme Fazı

Bu aşamaya ülke puanı sıralamasındaki 17. ve 47. sıralar arasındaki 30 şampiyon ve 1. Ön elemeden gelecek olan 4 şampiyon dâhil olacak ve bu 34 takım arasından 17 takım adını 3. ön elemeye yazdıracak.

  1. 3.       Ön Eleme Fazı

Bu aşamada diğer iki aşamadan farklı olarak,  Ligi 3. Bitirmesi halinde Galatasaray’ın da içinde bulunduğu 10 şampiyon olmayan takım elemelere dâhil olacak. Bu on takım Fransa’dan gelecek 3. Ve 7-15 sıraları arasındaki ülkelerin 2.lerinden oluşuyor. Bu 10 takımdan en iyi beş takım seri başı olacak.

Bu 10 takımdan takımlar sıralamasında Galatasaray’ın üstünde olabilecek takımlardan Rusya’dan Ukrayna’dan gelecek takımlar belirsizliğini korurken, Fransa’dan Lille,  Hollanda’dan Feyenoord (lig ikinciliğini garantiledi), İsviçre’den Grasshoppers ‘in dâhil olma ihtimali çok yüksek. Bu üç takımda la beraber Kıbrıs, Danimarka, Yunanistan (Olympiakos şampiyonluğunu ilan ettiğinden dolayı) ve Belçika’dan gelecek takımların UEFA takımlar sıralamasında Galatasaray’ın üstünde yer alma ihtimali bulunmuyor.  Bu nedenle Galatasaray ligi 3. bitirmesi halinde 3. Ön Elemede seri başı takımlar arasında yer alacak.

Bu 10 şampiyon olamayan takımdan 5’i Play-Off’a adını yazdıracak. 2. ön elemeden gelen 17 takıma 16. 17. Ve 18. Ülkelerin şampiyonlarının dâhil olmasıyla 20 şampiyon olacak ve bu 20 şampiyondan 10’u adını Play-Off’a yazdıracak.

Play-Off Aşaması

Play-Off Şampiyonlar Grubu ve Şampiyon Olmayanlar Grubu olarak iki gruptan oluşacak. 3. Ön elemeden gelen 10 şampiyon birbirleriyle eşleşip Şampiyonlar Ligi Grup Aşaması’na 5 takım yollayacak.

Kuşkusuz Play-Off’un en heyecanlı ve merak edilen maçları Şampiyon Olmayanlar Grubu’nda yaşanacak.  İspanya, İngiltere ve Almanya’nın 4.lerinin, İtalya ve Portekiz’in 3.lerinin dâhil olduğu aşamada grup aşaması öncesi büyük takımların grup aşamasına katılma mücadelelerine şahit olacağız.

Bu 10 takımdan UEFA takım sıralamasına göre en iyi 5 takım seri başı olacak. Hali hazırda Portekiz’den Porto ve İtalya’dan Napoli Play-Off’a direkt katılacak. Bu iki takım da takımlar sıralamasında Galatasaray’ın önünde bulunuyor.

İspanya’da 4.lük için kritik olan maçta Atletic Bilbao’nun Sevilla’yı mağlup etmesiyle bitime 3 hafta kala farkı 6 puana çıkardı Atletic Bilbao. Atletic Bilbao, ülke sıralamasında Galatasaray’ın arkasında bulunuyor.

İngiltere’de ise mücadele Arsenal ve Everton arasında geçiyor. Everton sıralamada Galatasaray’ın arkasında bulunurken, Arsenal önümüzde yer alıyor. Son 3 hafta da iki mağlubiyet alan Everton, haftaya da evinde şampiyonluk mücadelesi veren Manchester City ile karşı karşıya gelecek. Hali hazırda maç fazlasına rağmen Arsenal’in 1 puan gerisinde bulunan Everton için Şampiyonlar Ligi ihtimali biraz azalmış gibi. Bu nedenle Arsenal Play-Off’a katılacaktır.

Almanya’da ise bitime iki hafta kala 4. Lük için kuvvetli adaylar sırayla Bayer Leverkusen, Wolfsburg ve Mönchengladbach. Bu üç takımdan sadece Leverkusen sıralamada Galatasaray’ın önünde bulunuyor. Leverkusen Wolfsburg’un 1 puan, Mönchengladbach’ın ise 3 puan önünde bulunuyor. Bu üçlüden en kolay fikstüre sahip olan Leverkusen. Mönchengladbach ve Wolfsburg ligin son haftasında karşı karşıya gelecekler ve birbirlerini yaralayacaklardır. Bunun dışında Mönchengladbach’ın bir sıra arkasındaki UEFA Avrupa Ligi mücadelesi veren Mainz ile de maçı bulunuyor. Bu nedenle Leverkusen’in olası dördüncülüğü kuvvetle muhtemel.

takımsıra

Ukrayna ve Rusya Seri Başını Belirleyecek

Bu durumda Galatasaray’ın 3. Ön Eleme’den çıkması halinde Play-Off’a doğrudan katılacak takımlar arasında boş kalan seri başı kontenjanını ele alması için, Ukrayna’dan ve Rusya’dan 3. Ön elemeye gelecek takımların Galatasaray’ın sıralama olarak gerisinde olması ya da hangi sıralamaya sahip olurlarsa turu geçememeleri gerekecek.

Ukrayna’da iç savaşa rağmen devam eden ligde bazı şaibeler olmasına rağmen Shaktar Donetsk, en yakın takipçisi olan Dnipro ile olan puan farkını 3’e çıkardı. Öyle ki Rus yanlısı Donetsk bölgesi takımı olan Donetsk’in teknik direktörü olan Mircea Lucescu, şampiyonluğun Ukrayna yanlısı Dnipro’ya verilmeye çalışıldığından söz etmişti. Son 3 haftada 2 mağlubiyet alan Dnipro’nun fikstürü Shaktar Donetsk’in fikstürüne göre daha zor gözüküyor. Bu nedenle Dnipro’nun olası ikinciliği de kuvvetle muhtemel.

Rusya’da ise bitime 3 hafta kala işler çok karışık. Burada 2. olabilecek 3 takım Zenit, Lokomotif Moskova ve CSKA Moskova. Bu noktada kritik takım Lokomotif Moskova hem Galatasaray’ın gerisinde olan tek takım hem de enteresan bir fikstüre sahip. Haftaya 1 puan gerisinde bulunduğu Zenit ile evinde oynayacak olan Lokomotif,  kazanması halinde şampiyon olabilir, kaybetmesi halinde ise ligin son haftasında deplasman da CSKA ile oynanacak maçta galip gelemez ise 3. olacaktır. Lokomotif’in 2. Olabilmesi için bu iki maçtan da beraberlikle sıyrılması gerekecek.

Rusya Play-Off seribaşını belirleyecek.

Rusya Play-Off seribaşını belirleyecek.

Grup Aşaması ve Torbalar

Galatasaray doğrudan katılsa da Play-Off’dan da gelse, Galatasaray’ın torbası belli. Galatasaray’ın ikinci torbada bulunabilmesi için gruplara kalan takıjmlar arasında ilk 16 da bulunması gerekiyor ancak, hali hazırda gruplara katılmayı garantileyen 22 takımın 17 takımın gerisinde bulunuyor. Play-Off’dan da birkaç takım gelecektir. Galatasaray’ın 4. Torbada olma ihtimali bulunmadığından hali hazırda 3. Torbada olacak.

Leave a Reply