Bir Derbiden Daha Fazlası

Bu pazar şampiyonluğun en önemli iki adayı olan Galatasaray ve Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu stadında karşı karşıya gelecek. Bu senenin sonucu taraftar tarafından en merak edilen maç niteliğini taşıyor. Bir tarafta sadece lige odaklanmış ve iyi işler çıkaran Fenerbahçe, diğer takımsa takviye yapamayan ve Türk Futbolunun en başarılı teknik direktörüyle yollarını ayıran deyim yerindeyse kargaşa içindeki Galatasaray. Bu karşılaşma özellikle Galatasaray açısından lig şampiyonluğu yarışına devam mı tamam mı niteliği taşıyor. Çünkü, son iki sezonun şampiyon takımının teknik direktörünü olan Fatih Terim’in olaylı şekilde gönderilmesi ve Şampiyonlar liginde alınan 6-1 Real Madrid mağlubiyeti, taraftar ve yönetim arasında soğuk rüzgarlar estirse de, ligde ardı ardına alınan galibiyetler Mancini ve takımına moral sağladı. Ancak, Kopenhag maçı öncesi takımın son iki sezon şampiyonluğunda büyük paya sahip olan Muslera’nın ve Sneijder’in sakatlanması Kopenhag mağlubiyetinde olduğu gibi Fenerbahçe derbisini de tehlikeye soktu. Nitekim dersine iyi çalışmış Kopenhag karşısında Sneijder’i çok arayan ve değişik sistemler deneyen bir Galatasaray vardı. Alınan Kopenhag mağlubiyeti akılda soru işaretleri bıraktı.

DEFANSA ÇÖZÜM BULUNAMADI

Ujfalusi’nin gidişinden sonra 2 sezondur defansın ortasında sorun yaşayan Galatasaray bir türlü ideal ikiliyi yakalamadı. Kimi zaman bu ikili Gökhan Zan-Semih oldu kimi zaman Chedjou-Dany. Ama hangi ikili olursa olsun defansın bir problemi vardı o da oyun kuramamaktı. Bu nedenle baskı halinde sürekli Muslera’ya dönülüyordu ve artık Muslera da bir oyunun parçasıydı. Topla oynayan, top çeviren hatta oyun kuran bir Muslera vardı. Bu nedenle Muslera’nın eksikliği hem defansa güven vermiyor hem geriye sık dönüşler Eray’ı baskı halinde bırakıyor. Nitekim Kopanhag maçında rakip taraftarın baskısı Eray’ı çok etkiledi ve kalesinde rahat olmadığı belliydi. Kadıköy’deki derbinin Kopenhag maçından daha ağır bir maç olacağı aşikâr. Kopenhag’da Şampiyonlar ligi kadrosuna alınmayan Aykut’u sahada görebiliriz çünkü bu atmosfer Eray için çok erken.

Defans ikilisinden birinin Chedjou diğerinin Dany olması bekleniyor. Fenerbahçe gibi atak futbolu oynayan takımlara karşı Dany çok etkili oluyor. Hele ki Emenike’nin oynaması halinde Dany’nin sahada olması gerektiğinin kanısındayım. Ancak Galatasaray savunma ağırlık oynayacağı için Fenerbahçe’nin Webo ile başlaması Galatasaray’ın şifresini çözebilir. Kenardan açılan ortalarda ve duran toplarda hava hakimiyetine ve pozisyon bilgisine sahip Webo Fenerbahçe’yi alıp götürür. Nitekim Galatasaray’ın en zayıf yönü yan toplar ve duran toplar. Gökhan Gönül’ün geri dönmesi ve Caner’in formda olması bu oyunu destekleyecektir.

Galatasaray’da sol bekte Hakan’ın dönüşü kafalardaki soru işaretini bir nebze olsun azalttı. Çünkü Hakan eksikliğindeki 3 maçta 3 farklı isim görev aldı sol bekte. Sağda bekte ise Sneijder’in oynama durumuna göre Sabri ve Eboue ikilisinden biri oynayacak. Son Kopenhag maçında sahanın en kötülerinden olan ve yenilen golde hatası olan Eboue’nin yerine Sabri’nin oynama ihtimali yüksek. Ama Sneijder’in yokluğunda açılan yabancı kontenjanı ile Eboue’den etkili bir futbol bekleyebilir Mancini.

SNEIJDER’İN GÖREVİ SELÇUK’A

Mancini’nin gelmesiyle orta alanda problemleri çözen Galatasaray, Sneijder’in sakatlanmasıyla orta alan yeniden problem haline geldi. Oynadığı Son 3 maçında takımın en iyilerinden ve hırslılarından olan Sneijder’in eksikliğinde Kopenhag maçında takımın eski sistemi 4-4-2’yi deneyen Mancini, kapanan Kopenhag karşısında istediğini alamayınca Ceyhun Gülselam’ı oyuna aldı ve Melo ile birlikte orta alan görevini ona verdi. Selçuk’u Sneijder’in bölgesinde deneyen Mancini eğer Sneijder oynamaz ise Sneijder’in görevini Selçuk’a verebilir. Zaten Mancini’nin Fenerbahçe’ye karşı 4-4-2 gibi açık bir futbolu oynatmayacağını anlamak güç olmasa gerek. 4-2-3-1 taktiğinden vazgeçmeyecek olan Mancini, Drogba’nın arkasında Sneijder’in eksikliğinde top tutan, ara pas atan ve atakları organize edecek yaratıcı futbolcu görevini Selçuk’a verecektir.

gs_realmadrid_selcuk_sneijder_090413

SAVUNMA AĞIRLIKLI KONTRA-ATAK FUTBOLU GALATASARAYLILARI BEKLİYOR

Fenerbahçe maçında Mancini, takımı yine savunma ağırlıklı oynatıp Kontra-ataklarla çıkmaya çalışacaktır. Bu nedenle forvette Drogba, Solda Burak ve sağda Bruma ile başlaması Fenerbahçe gibi açık oynayan ve savunma hattını ilerde kuran takımlar için faydalı olacaktır. Çünkü kontra ataklarda Bruma gibi adam eksiltebilen ve topla hızlanabilen bir oyuncu, Drogba, arkasından gelen Burak ve Sneijder(Selçuk) için gol pozisyonları yaratacaktır. Burak da aynı şekilde savunma arkasına atılabilecek bir topta hızıyla ve gücüyle pozisyon bulacaktır.

Sonuç olarak, Mancini’nin Galatasaray’ı için bu maç çok zor geçecektir. Defans ve Kaleci problemi Galatsaray’ı zorlayacaktır. Sene başından beri yaşanan kronik savunma hataları bu maçta da olacaktır. Kalede de Eray’ın olması Galatasaray’ın kalesinde en az bir gol görmesi ihtimalini kuvvetlendiriyor. Öte yandan Galatasaray’ın bu sezon gol yollarında yaşadığı sıkıntılar bu sezonki en büyük problemi. Derbide son iki sezonun gol kralı Burak Yılmaz’ın performansı, sonucu belirleyen en önemli faktör olacaktır. Çünkü takımda en çok pozisyona giren oyuncu Burak Yılmaz.

EKSİKSİZ FENERBAHÇE KADIKÖY’E DİNLEMİŞ GELECEK

Fenerbahçe lige odaklanmış ve zinde kadrosuyla, Kadıköy’ün de etkisiyle bu maçın favorisi. Alves, Gökhan Gönül ve Meireles’in de dönmesiyle as kadrosunda ve hatta yedek kadrosunda eksiği olmadan sahada olacak olan bir Fenerbahçe var. Galatasaray’ın tam aksine Ersun Yanal’ın tek problemi oyuncu bolluğu içinde olması. Orta sahada ve forvette kime formayı vereceğini haftalık performanslara göre belirliyor Ersun Yanal. Bir yanda forvette Cardozo’nun yerine aldırdığı Emenike ve diğer yanda oynadığı müddetçe iyi işler yapan, çalışan goller atan Webo. Son Bursaspor maçındaki performansı ile Galatasaray maçında Webo’ya formayı vermesi bekleniyor Yanal’ın. Orta alanda ise 8 alternatiften Mehmet Topal, Meireles ve Emre’yi oynatması bekleniyor.

dirkkuyt538_36319_5914184

DERBİDE GALATASARAY’IN YILDIZ İSİMLERİNE ÇOK İŞ DÜŞECEK

Bir derbi tahmininde bulunmak gerekirse bol gollü bir derbi bizi bekliyor diyebilirim. Fenerbahçe ya farka gidecektir ya da Galatasaray yıldız isimleri Drogba, Sneijder, Burak ve Melo ile lige tutunmaya çalışacaktır. İyi oynadığında Melo,  mevkisinin en iyi 5 oyuncusundan biri, keza Burak da öyle. Bu nedenle Burak ve Melo’nun iyi performansı savunma ve kaleci problemine rağmen Galatasaray’a galibiyet getirebilir.

fener11gs11

Leave a Reply