Brezilya 2014 Dünya Kupası : Bizi Neler Bekliyor ?

Önümüzdeki yıl Brezilya’nın ev sahipliğinde 12 Haziran – 13 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek Dünya Kupası’nın grupları belli oldu. Bahia ‘da çekilen kura sonucu gruplar şu şekilde oluştu :

Grup Kuraları Bahia' da çekildi.

Grup Kuraları Bahia’ da çekildi.

A GRUBU : BREZİLYA – HIRVATİSTAN – MEKSİKA – KAMERUN

Grupta tabi mutlak favori ev sahibi Brezilya gözüküyor, tam bir lider belli 2. kim olur grubu olarak göze çarpan A grubunda 2. savaşı ise baya ateşli geçecektir. 1 Avrupa 1 Afrika 1 Güney Amerika takımının gireceği 2.lik mücadelesi bizlere nefesleri kesmeye aday maçlar sunuyor. Modric’li Hırvatistan her ne kadar bir adım önde gözükse de ” Küçük Bezelye Tanesi ” yani Chicharito’lu Meksika hiç hafife alınabilecek bir rakip izlenimi vermiyor ve tabi ki Eto’o ‘nun da arkasından ” Eto’o bitmiş ”  demememiz için Kamerun ve yıldızı son bir atış saklamıştır bize diye düşünüyorum. Bu grubun dikkatli takip edilmesini futbolseverlere şiddetle öneriyorum.

Brezilya - Kupayı istiyor.

Brezilya – Kupayı istiyor.

B GRUBU : ISPANYA – HOLLANDA – ŞİLİ – AVUSTRALYA

Son şampiyon İspanya ve finalist Hollanda’yı buluşturan ,Şili ve Avustralya’nın ” Eyvah eyvah biz nereye düştük böyle ” dediği gruba hoşgeldiniz. Herkesin ortak fikri Hollanda ve İspanya’nın elele çıkacağı bir tablo olsa gerek ve Şili ile Avustralya sürpriz yapabilecek mi bekleyip göreceğiz ama kişisel fikrim olarak bunu pek mümkün görmüyorum. İspanya ve Hollanda maçlarını farklı kazanır aralarındaki maçta erken final niyetine izlenir.

Son şampiyon sahaya iniyor.

Son şampiyon sahaya iniyor.

C GRUBU : KOLOMBİYA – YUNANİSTAN- FİLDİŞİ SAHİLİ – JAPONYA 

Benim izlemekten zevk alacağım bir başka gruba geldik. Ne zaman ne yapacağı belli olmayan bir Yunanistan, sahaya her baktığımda 11 tane Tsubasa gördüğüm (maalesef yetenek değil – tip olarak) Japonya, Drogba’lı Eboue’li ve daha bir çok yıldızıyla Fildişi Sahili ve oynadığı hücum futboluyla benim en sevdiğim takımlardan olan Kolombiya . İşte grup dediğin böyle olur ! İlk bakışta Japonya zayıf halka olarak gözüküyor, Kolombiya Falcao etkisiyle kendisini üst tura atar Drogba’da tanıdığımız Drogba olursa Yunanistan’a tur şansı vermezler ama Kostas Mitroglou coşarsa grup tümden karışır. Beklentilerimiz yüksek, bakalım bizi neler bekleyecek.

Falcao - Bu adam atmaya başlarsa Kolombiya tutulmaz.

Falcao – Bu adam atmaya başlarsa Kolombiya tutulmaz.

D GRUBU : URUGUAY- KOSTA RİKA – İNGİLTERE – İTALYA

Futbolun beşiği İngiltere – Turnuva Takımı İtalya ve mükemmel bir hücum hattına sahip Uruguay. Kosta Rika mı ? Onların en büyük mücadelesi  maç sonu hangi yıldızın formasını alacakları konusunda olur. Lampard, Terry ve Gerrard gibi yıldızların belki de son büyük turnuvası olacak o yüzden İngiltere bu formda kuşağını son kez kullanmak isteyecektir. Asi çocuk Balotelli büyüdüğünü bize ispatlarsa İtalya’nında bir anda favori durumuna gelebileceğini biliyoruz. İtalya’da da Pirlo son turnuvasını yaşayacaktır ben El Shaarawy ‘den de bu turnuvada bir atılım bekliyorum. Uruguay’a gelirsek Forlan- Suarez – Cavani  3’lüsü göz korkutmaya yetiyor. Eğer böyle bir 3’lüye sahipseniz her takıma gol atabilirsiniz bu da bol gollü maçları bizlere müjdeliyor.

Gol atıyormuş gibi çek kanka.

Gol atıyormuş gibi çek kanka.

E GRUBU : İSVİÇRE – EKVATOR – FRANSA – HONDURAS

Yolculuğumuzda sıradaki durağımız E grubu. Ribery ve arkadaşları grupta açık favori gibi gözükselerde aklıma 2002 Dünya Kupası geliyor. O kupada da gruptan kolaylıkla çıkması beklenen Fransa hayal kırıklığı yaratmıştı, acaba yine yaratır mı korkusu her zaman içimizde yaşıyor. Man. Utd’ lı Valencia Ekvador’ u taşıyabilecek mi ? Turnuva takımı Basel ‘in yüksek formu İsviçre milli takımına yansır mı ? Honduras’ın tanınmamış isimleri 2002’de Senegal’in yaptığını yapabilir mi ? Bu soruların cevabını arayacağı grupta, benim gönlüm Fransa ve İsviçre’den yana. Pogba’yı yakından izlemeyi unutmayın !

Fransa- Gençleriyle korku veriyor.

Fransa- Gençleriyle korku veriyor.

F GRUBU : ARJANTİN- BOSNA HERSEK – İRAN – NİJERYA

Sıradaki grubumuz  ” gol ” grubu. Turnuvanın en gollü maçlarının bu grupta çıkacağını düşüyorum hatta bana göre turnuvanın gol kralı Arjantin’den çıkacak ve tabiki 1 numaralı tahmin Lionel Messi ama benim ki değil ben bir diğer tahmin olan Agüero’ya güveniyorum ve ” bay gol ” olacağına inanıyorum. Açık oynamayı seven Bosna’nın da bize bol gollü maçlar izlettireceğini düşünürsek İran’ ın savunma sistemi nereye kadar dayanacak hep birlikte göreceğiz. Afrika temsilcisi Nijerya’da Bosna’yla gireceği 2.lik mücadelesinde ne kadar güçlü olacak bilinmez ama Afrika demek mücadele demekse son dakikalara kadar bu yarışı bırakmayacağı kesin gözüküyor.

Bu sevinci çok görebiliriz.

Bu sevinci çok görebiliriz.

G GRUBU : ALMANYA – PORTEKİZ – GANA – ABD

Mesut Özil ile Ronaldo ‘yu tekrar buluşturacak gruptayız. Bayern Münih + Özil + Reus olarak gördüğüm Almanya grubun değil turnuvanın en büyük favorilerinden biri konumunda. Alves – Mereiles – Almeida – Bruma hatta belki Fernandes ‘i biraraya getirecek Ronaldo önderliğinde ki Portekiz grubun öteki favorisi. Ronaldo açılırsa rakip tanımayacağını biliyoruz ama buna imkan verilecek mi hepimiz göreceğiz. En güçlü Afrika temsilcilerinden Gana çektiği kötü kuranın mağduru olabilir. Bir çok gruptan rahatça çıkabilecek bir kadroya sahipken kimse karşısında Almanya ve Portekiz’i görmek istemez ama Kevin Prince Boateng ve arkadaşları yanıltmayı severler. Grubun son temsilcisi ABD içinse futbolun politikaya benzemediğini ve burada onların sözünün geçmeyeceğini söyleyebilirim. Onlar bu yaz bir diğer kanalı açıp Beyzbol izlemeliler.

Artık geri de kaldı o ''mesut'' günler.

Artık geri de kaldı o ”mesut” günler.

H GRUBU : BELÇİKA – CEZAYİR – RUSYA – GÜNEY KORE

Turnuvanın son grubundayız. Bu grupta benim sürprizim Belçika dikkatle izlenmesi gereken takım olarak göze çarpıyor. Yakaladığı genç ve dinamik jenerasyonla güzel de bir kura çekip turnuvada yukarılara oynamasını beklediğim Belçika’yı zorlayabilecek ekip olarak Rusya göze çarpıyor. Kırmızı yanaklarıyla Arshavin çıkıp yine bir mucize yaratırsa Ruslar Capello ile beraber yeni başarılara yelken açabilir. Eski günlerinden uzak Güney Kore ve tecrübesiz Cezayir ise bu grubun ne yazık ki averaj takımı olurlar.

Yeni jenerasyon - Yeni umutlar.

Yeni jenerasyon – Yeni umutlar.

Leave a Reply

1 comment

  1. Ömer TEKİN

    Eboue’nin ne işi var Dünya Kupası’nda, Fernandes’in ihtimali 0’dan da kötü anca bütün orta sahaları pert olursa :D