Türk Tenisinin İki Gururu: Marsel ve Çağla

Marsel İlhan

Türk Milli Tenis Takımımızın, ülkemizi uluslararası düzeyde ilk defa 1948 yılında temsil ettiğini biliyor muydunuz? Tenisin kökenine bakacak olursak bu tarih çok da erken sayılmaz, zira katıldıkları Davis Kupası’nın temeli 1900 yılında atılmıştı. İşte bu yüzden, 1948 yılını ülkemizde tenis için bir dönüm noktası olarak kabul edebiliriz. Özellikle bu yıldan itibaren ülkemizi çeşitli oyuncular başarıyla temsil etmeye başlamıştır. Bu oyunculardan sıralamaya girmeye hak kazananlar,, Milli Takıma dahil edilmekte ve çeşitli olimpiyatlarda ülkemizi temsil etmektedir.

Bu sene 24-30 Haziran tarihleri arasında düzenlenmekte olan Akdeniz Olimpiyatları’nda da bu başarılı oyuncularımızdan tekler sıralamasında ilk dörtte yer alanlar, ülkemizi tenis dalında temsil etmeye hak kazandı. Bu oyuncularımız:

Erkeklerde:

  1. Marsel İLHAN
  2. Tuna ALTUNA
  3. Anıl YÜKSEL
  4. Haluk AKKOYUN

Bayanlarda:

  1. Çağla BÜYÜKAKÇAY
  2. Başak ERAYDIN
  3. Pemra ÖZGEN
  4. Melis SEZER

Bu yazımda size sıralamada birinci sırada olan oyuncuları tanıtmaya çalışacağım.

 

Marsel İlhan

Marsel İlhan

Marsel İLHAN

Özbek asıllı milli tenisçimiz olan 1987 doğumlu Marsel İlhan, TED Spor Kulubü oyuncusudur.  Türkiye’de sıralamada 1. sırada yer alan oyuncu, ATP’de 2010 itibariyle 96. sırada, 2011 itibariyle de 87. Sırada yer alarak, ilk 100’e giren ilk Türk Tenisçi ünvanını aldı. Asıl adı Marsel Khamdamov olan oyuncu, 6 yaşında tenisle tanıştı. Ailesiyle birlikte Özbekistan’dan Türkiye’ye göç ettikten sonra hayatını değiştirecek adımları atmaya başladı. Birçok kulübe kabul için başvuran oyuncu, uzun çabalarından sonra Taçspor Tenis Kulubü’ne kabul edildi. Ardından Türk vatandaşı oldu. Kariyerinde üst basamaklara 2007 yılından itibaren tırmanmaya başladı. O yıl toplamda 23 turnuvaya katıldı ve ikisinde galibiyete ulaştı. Bu başarı, oyuncuyu dünya sıralamasında tam 1000 basamak birden yükseltti ve 1374. Sıradan başladığı sezonu 321. Sırada tamamladı. Bu başarı ona sonrasında birçok sponsorluk anlaşması getirdi. Bu süreçte neredeyse tüm Grand Slam turnuvalarına katıldı ancak hepsi hüsranla sonuçlandı. 2009 yılında katıldığı Amerika Açık’ta eleme maçlarını kazanarak ana tabloya kalmayı başardı; ancak ikinci turda elendi. Oyuncu bu başarısıyla Grand Slam’de teklerde ana tabloya yükselmeyi başaran ilk Türk tenisçi olmuştur. Oyuncu bu başarılı sezonun sonunda 60 basamak yükselerek 155. Sıraya yerleşti. Kariyerindeki en büyük sıçrayışı 2010 yılında yaptı ve ilk 100’e girmeyi başardı.

 

Çağla Büyükakçay

Çağla Büyükakçay

Çağla BÜYÜKAKÇAY

1989 Adana doğumlu olan milli tenisçi, Enka Spor Kulubü oyuncusudur. 8 yaşındayken tenisle tanıştı. 15 yaşında A Milli Takıma seçilerek Türk tarihindeki en genç A Milli Takımı oyuncusu oldu. Kariyerinde hızlı bir şekilde yükselerek, art arda iki turnuvada şampiyon oldu ve bu başarı kendisine ilk defa bir Grand Slam’de oynama şansı doğurdu. Böylece, ilk Grand Slam macerasını 2010 yılında Amerika Açık ile başlattı. Sonrasında da Roland Garros, Wimbledon ve Avustralya Açık’a katılmaya hak kazanmıştı. Kariyerindeki en büyük sıçrayışı, 9 Mayıs 2011 tarihinde WTA sıralamasında 157. Sıraya yükseldiğinde yapmıştır. Türk tenisinde bayanlardaki en yüksek sıralamaya sahip olan oyuncu olarak ünvanını koruyan tenisçi, aynı zamanda, Grand Slamlerde de Türkiye’yi bayanlarda temsil eden ilk Türk oyuncu olmuştur.

 

Leave a Reply