Tenis’in Kaliforniya’daki ismi: BNP Paribas Açık 2014

Djokovic'in sevinci görülmeye değerdi.

Her sene Kaliforniya’nın Indian Wells şehrinde düzenlenen BNP Paribas Açık, bu sene de geleneği bozmayarak tenisseverlere keyifli anlar yaşatan maçlara imza attı. Finalde bayanlar tarafında kazanan isim şaşırtıcı olmakla birlikte (Flavia Pennetta), erkekler tarafında zafere ulaşan isim bir hayli tanıdıktı: Novak Djokovic.

Brett-IW-1

İtalyan tenisçi Flavia Pennetta, aslında yıllardır tenis sahalarında olan; ancak bir türlü yükselemeyen isimlerdendi. Taa ki bu turnuvaya kadar. Başarılı oyuncu finalde dünya 2 numarası Agnieszka Radwanska’yı  6-2 ve 6-1 lik setlerle elemeyi başararak kariyerinde büyük bir sıçrayışa imza attı. Böyle bir sıçrayış Pennetta’ya gerçekten gerekiyormuş; zira oyuncu geçen  sene birtakım sebeplerden ötürü (performans düşüklüğü, sakatlıklar) tenis kariyerini bırakmayı ciddi olarak düşünmüş. Öyle ki “İlk 100’e girsem yeter, daha fazla bir şey yapmama gerek yok.” şeklinde bile düşündüğü olmuş. Oyuncuya o zamanlar, seneye BNP Paribas Açık’ta şampiyon olacaksın deseler gülüp geçerdi herhalde. Ancak oyuncunun bu noktaya gelmesi tabii ki bir tesadüf değil. “Antrenörüm, ailem yanımda olmasalar, beni desteklemeseler bu noktaya gelemezdim, şu an tenisten elimi ayağımı çekmiş olurdum.” diyor başarılı tenisçi. Oyuncu aynı zamanda bundan sonra sayılara, sıralamalara değil, en iyi oyununu çıkarmaya odaklanacağının altını çizmekte. Ancak oyuncu hiçbir zaman büyük bir hedefi olmadığını, kafasında büyük rakamlar olmadığını da belirtmek istiyor. Pennetta bu zaferle birlikte 14 yıllık kariyerinin 10. zaferine imza atmış ve yaklaşık 8 milyon dolarlık servetine 1 milyon dolar daha eklemiş oldu. Başarılı tenisçiyi bundan sonra daha sık ekranlarda görebiliriz.

Flavia Pennetta zafer sarhoşluğu içerisinde

Flavia Pennetta

Sırp tenisçi Novak Djokovic, bu sefer kupayı Roger Federer’e bırakmadı; öyle ki Federer bu turnuvadan galip çıksaydı BNP Paribas Açık’taki 3. zaferine ulaşacaktı. Nitekim Djokovic kararlı ve hırslı hareket etti ve sonuç: 3-6, 6-3, 7-6 (3). Maç boyunca iki taraf da hırslıydı; özellikle Federer son aylara kıyasla daha iyi ve agresif oynadı, Djokovic’in de maç boyunca konsantrasyonu oldukça yüksekti; fakat tek bir isim kazanmalıydı, o da Djokovic oldu. Djokovic, bu başarıyla beraber kariyerindeki 42. şampiyonluğunu, ve aynı zamanda ATP World Tour Masters 1000 Turnuvası’ndaki 17. şampiyonluğunu elde etmiş oldu. Federer maçın sonunda verdiği röportajda, maçın bitişinin bir hayli ilginç olduğunu söyledi ve ekledi: “Ama Djokovic iyi oynadı. Topu oyunda sonuna kadar tutmaya kararlıydı ve ben de basit hatalar yapabilirdim ve yaptım. Birinci setteki kaybının ardından güçlü davranıp ikinci seti ve sonrasında da üçüncü seti alması gerçekten takdir edilesi.” Djokovic aynı zamanda bu turnuvadaki 3. Kupasını aldı (Öncekilerini 2008 ve 2011’de almıştı) ve Jimmy Connors, Michael Chang ve Rafael Nadal’la beraber turnuvanın en çok kazanan liderleri arasında yerini almış oldu.  Djokovic maç sonrasında, finale ulaşana kadar birçok zorlu maçın üstesinden geldiğini ve özellikle bu yüzden kazanmaktan ötürü ayrı bir haz duyduğunu belirtti. Başarılı oyuncu aynı zamanda bu zaferin kendisine kalan diğer turnuvalar için ekstra bir özgüven ve cesaret aşıladığını vurguladı.

Djokovic'in sevinci görülmeye değerdi.

Djokovic’in zafer sevinci görülmeye değerdi.

BNP Paribas Açık 2014, bu sene sürpriz zaferlere ve efsane oyunlara tanıklık etti. Dileriz, sezonun geri kalan turnuvaları da böyle heyecanlı maçlara ev sahipliği yapar.

Leave a Reply