Squash’ın kalbinin attığı turnuva: Amerika Açık

Maçın sonunda şampiyonlar kupalarıyla

1954 yılından beri Amerika’nın ve aynı zamanda dünyanın en prestijli Squash turnuvasından biri olan Delaware Investments Amerika Açık Squash Turnuvası bu sene, bayanlarda dünya 1 numarası Nicol David ile dünya 2 numarası Fransız Gregory Gaultier’in şampiyonluğuna ev sahipliği yaptı. Dünyanın en iyi Squash oyuncularını ve en fanatik ve tutkulu izleyicilerini aynı potada buluşturan bu turnuva, tarihinde bir ilke imza atarak bayanlar ve erkeklerde eşit para ödülü verdi.

Turnuva, Drexel Üniversitesinin spor merkezinde yapıldı.

Turnuva, Drexel Üniversitesi’nin spor merkezinde yapıldı.

Dünya 1 numarası Nicol David, bu maçı da alarak geçen seneki Amerika Açık şampiyonluğuna bir yenisini daha ekleyerek bu turnuvada unvanını korumayı başaran ilk oyuncu oldu. David, rakibi olan dünya 2 numarası Laura Massaro’yu 13-11, 11-13, 7-11, 11-8, 11-5 skorlarıyla 84 dakikada yenmeyi başardı. Maçta uzun ralliler, sabırlı oyun ve basit hatalar hakimdi. Oyunun başında Massaro topa hakim olan isimdi ancak ilk seti David 13-11 almayı başardı. İkinci sette ise durumlar Massaro’nun lehineydi, öyle ki tecrübeli oyuncu David’in servisini kırarak ikinci oyunu almasını bildi. Ardından üçüncü oyunu da alarak zafere adım adım yaklaşmaya başladı. Ancak dördüncü oyunda 7-4 önde giderken David muhteşem bir atak yaptı ve oyunu çevirmeyi başardı. Skor: 11-8, David. Sonraki oyunda Massaro’nun morali iyice bozuldu ve basit hatalar yapmaya başladı ve David, bu seti de alarak şampiyonluğunu ilan etti. Başarılı oyuncunun maç sonundaki sevinci görülmeye değerdi. David maç sonunda şunları söyledi: “Harika bir şey, bu maçı almak benim için çok anlamlı, geçen seneki unvanımı koruduğum için de çok mutluyum. Dördüncü oyunda işim gerçekten zordu, bunu gördüğünde sanıyorum ki Massaro’nun üzerindeki baskı kalktı; ancak ben bu durumda bile devam etmem gerektiğini biliyordum.” Bu zafer, oyuncuyu kariyerindeki 69. şampiyonluğa ulaştırdı.

 

David'in zafer sevinci kameralara böyle yansıdı.

David’in zafer sevinci kameralara böyle yansıdı.

Erkeklerde ise durum şöyleydi. Gregory Gaultier, dünya üç numarası ve turnuvanın 2007 yılı şampiyonu Nick Matthew’ı 11-4, 11-5 ve 11-5 lik skorlarla 51 dakikada yendi. Bu zaferle oyuncu, tam 7 sene sonra bu turnuvadaki ikinci unvanını elde etti. İki oyuncu da genel olarak muhteşem bir performans sergiledi. Matthew, turnuvanın genelinde iyi bir performans sergiledi, finalde de oyuncunun kazanacağına kesin gözüyle bakılıyordu; ancak Gaultier maçın genelinde kontrolü ele alarak ve Matthew’a az şans vererek maçı almayı başardı. Matthew, maç sırasında arayı kapama şansına sadece iki kere ulaştı, fakat Gaultier arayı açmayı her seferinde bildi. İkinci set, 20 dakikadan fazla sürdü; maçın tamamının 51 dakika olduğunu düşünürsek ikinci setin ne kadar çekişmeli geçtiğini anlamak mümkün olabilir. Bu set, peş peşe rallilerle geçti ve iki oyuncu da muhteşem oyunculuklarını özellikle bu sette fazlasıyla konuşturdu. Maçın sonunda Gaultier basın mensuplarına şunları söyledi: “Bu harika. En son 2006 yılında bu turnuvada galibiyete ulaşmıştım, yeniden burada kazanmak hayal gibi… Tüm enerjimi bu maça verdim, hızlı oynamaya çalıştım ve güçlü rakibim karşısında farklı taktikler kullanmaya çalıştım. Sponsorlar, organizasyonlar muhteşem ve özellikle bu turnuvada bayanların Squashta yükselmeleri için ellerinden geleni yapıyorlar.”

Maçın sonunda şampiyonlar kupalarıyla

Maçın sonunda şampiyonlar kupalarıyla

Amerika Açık 2013, squash severleri bu sene de yanıltmayarak güzel ve keyifli oyunlar zincirine daha ev sahipliği yapmış oldu. Sıradaki adres, Chicago Açık Squash Turnuvası. Şimdiden keyifli seyirler…

Leave a Reply