Roland Garros öncesi ısınma turları: Madrid Açık

Serena Williams'ın kupa sevinci objektiflere böyle yansıdı.

Bu senenin Mayıs ayıyla birlikte 12. yılını kutlayan Madrid Açık Tenis Turnuvası, her sene olduğu gibi bu sene de çekişmeli maçlara, zaferlere ve unutulmayacak anılara ev sahipliği yaptı. Bir nevi Roland Garros öncesi ısınma niteliğinde olan bu turnuvanın galipleri erkeklerde Rafael Nadal ve bayanlarda Serena Williams oldu. 7 aylık sakatlığın ardından katıldığı 7 turnuvanın 4’ünde zafere ulaşan Nadal, bu turnuvayla birlikte bu sayıyı 5’e çıkarmayı başardı. Williams ise, kariyerinin teklerde 50. galibiyetine ulaşarak adını tarihe altın harflerle yazdırdı.

Turnuvaya katılan tenisçiler toplu fotoğraf çekiminde yer aldılar.

Turnuvaya katılan tenisçiler toplu fotoğraf çekiminde yer aldılar.

Turnuvadan kısa notlar

Erkeklerde Nadal, finalde İsviçreli başarılı tenisçi Stanislas Wawrinka ile karşı karşıya geldi. Nadal maça çok iyi bir giriş yaptı ve rakibinin servisini üst üste iki kez kırarak 4-0 öne geçti ve seti 6-2 üstünlükle tamamladı. İkinci sette Wawrinka oyuna tüm gücüyle asıldı ancak bu çabaları fayda etmedi ve rakibinin önünde servis kırmayı başaramadı. Rafael Nadal yedinci oyunda servis kırarak 4-3 öne geçti ve sonraki oyunu da kazanarak zafere adım adım yaklaştı. Skor 5-4 iken şampiyonluk için servis kullanan Nadal kimseyi şaşırtmadı ve bu oyunu da almasını bildi. Böylelikle bu turnuvadaki 3. galibiyetini elde etti. Nadal, Madrid Açık’ta daha önce 2005 ve 2010 yıllarında şampiyon olmuştu. Toprak kortların ustası olarak bilinen başarılı oyuncu bu zaferle birlikte toprak korttaki üstünlüğünü tekrardan herkese kanıtlamış oldu. Nadal maç sonrasında verdiği röportajda, kendi seyircisi önünde kupa kaldırmanın muhteşem bir duygu olduğunu ifade etti.

Nadal, galibiyet sonrası kupasını ısırırken

Nadal, galibiyet sonrası sevincini seyircilerle böyle paylaştı.

Bayanlarda finalde Serena Williams, Maria Sharapova ile karşılaştı. Turnuva boyunca hiç set kaybetmeden finale çıkmayı başaran Sharapova, Williams karşısında adeta soğuk terler döktü. Öyle ki, Williams ilk setin ilk 4 oyununu alarak Sharapova’yı adeta bozguna uğrattı. İlk setin bitimiyle beraber skor şöyleydi: 6-1. İkinci sette Sharapova işi inada bindirdi ve rakibinin servisini kırarak oyuna başladı. Ancak Serena Williams, 6. Oyunda servis kıran taraf oldu ve son oyunda da servis kırarak skoru 6-4 e çevirmeyi başardı. Dünya 1 numarası bu zaferiyle beraber zirvedeki yerini de korumuş oldu.

Serena Williams'ın kupa sevinci objektiflere böyle yansıdı.

Serena Williams, maç sonrası top toplayıcılarla galibiyetini böyle kutladı.

Turnuvada bazı kötü sürprizler de yaşandı. Dünya 1 numarası Sırp tenisçi Novak Djokovic, turnuvadan erken ayrılarak büyük hayalkırıklığı yarattı. Avustralya Açık’ı kazanarak 2013 yılına muhteşem bir başlangıç yapan dünya 3 numarası Viktoria Azarenka da turnuvadan erken elenen isim oldu. Azarenka gibi dünya klasmanında üst sıralarda yer alan 8 numaralı seribaşı Petra Kvitova da 2. turda elendi.

Her yönüyle 2013 Madrid Açık, Roland Garros turnuvasını aratmayacak mücadelelere ev sahipliği yaparak izleyicilere keyifli anlar yaşattı. Şimdi sırada Roland Garros var. Görünen o ki, tenisseverler bu aralar tenise doyamayacak…

Leave a Reply