Nadal, her galibiyetinde yaptığı gibi kupasını ısırıp objektiflere poz verdi.

Brezilya’nın başkenti Rio de Janeiro’da düzenlenen ATP Rio Açık’ın bu seneki şampiyonu şaşırtmayan bir isim oldu: Rafael Nadal. Başarılı oyuncu, finalde Alexandr Dolgopolov’u 6-3 ve 7-6 (3) skorlarla alt etmeyi başardı. Nadal bu başarısıyla beraber, senenin başından beri toplamda yapmış olduğu 17 maçın 16’sını kazanmış oldu (Avustralya Açık finalinde Stanislas Wawrinka’ya mağlup olmuştu). Başarılı oyuncu maçtan verdiği demeçte şunları söyledi:  “Her turnuvayı kazanmak benim için özel bir şey. Hele hele sakatlığın ardından kazanılan turnuvalar bana daha özel ve anlamlı geliyor.”  Nadal, bu başarısıyla Open Era Title liderleri listesinde Guillermo Vilas ile birlikte 7.sırayı paylaşmayı başardı (Listede kendisinden önce gelen isimler Pete Sampras ve Bjorn Borg gibi isimler). Bu zafer oyuncuya aynı zamanda 500 Emirates ATP sıralaması puanı ve 316.400$ para ödülü getirdi.

Turnuva, Brezilya'nın başkenti Rio de Janeiro'da yapıldı.

Turnuva, Brezilya’nın başkenti Rio de Janeiro’da yapıldı.

Nadal, yarı finalde de kendisi gibi İspanyol olan tenisçi Pablo Andujar ile oynadı ve Nadal oyuncuyu 1 saat 40 dakikada yenmeyi başardı. Nadal’ın bu maç sonrası sarfettiği sözler, maçta ne kadar zorlandığını ortaya koyacak nitelikteydi:  “Dünkü maç oldukça zorlayıcıydı, Pablo çok iyi ve agresif bir oyun ortaya koydu. Ben maça kendimi pek veremedim, bu yüzden de kontrolün onun eline geçmesine bir nebze olsun izin verdim. Dünkü oynayış şeklimden pek memnun değildim;  ama bugünkü maçta (final maçı) sanıyorum ki daha sakin, daha uzun, ve daha kaliteli oynayabilirim.”  Nitekim de öyle oldu, ve Nadal turnuvayı kazanan isim oldu.

Nadal, her galibiyetinde yaptığı gibi kupasını ısırıp objektiflere poz verdi.

Nadal, her galibiyetinde yaptığı gibi kupasını ısırıp objektiflere poz verdi.

Finalde kaybeden isim, dünya 38 numarası Ukraynalı tenisçi Alexandr Dolgopolov,  Ekim 2012’den beri ilk defa bir ATP Dünya Turunun finaline yükselmeyi başardı. 25 yaşındaki oyuncunun şimdiye kadar 2 tane ATP Dünya Turu şampiyonluğu var, birini 2011’de Umag’da, diğerini 2012’de Washington’da kazandı. Oyuncu bu turnuvanın yarı finalinde sıralamada 2 numarada bulunan David Ferrer’i mağlup etmeyi başarmıştı.

Nadal, galibiyet sonrası "ball boy" larla birlikte poz veriyor.

Nadal, galibiyet sonrası “ball boy” ve “ball girl” lerle birlikte objektife poz verirken

 

Leave a Reply