Squash sporuna verilen önem gün geçtikçe artıyor. Bu konuda atılan önemli adımlardan biri de Türkiye Üniversitelerarası Squash Turnuvası.

Geçen sene ilki düzenlenen ve Türkiye çapındaki çeşitli üniversitelerin Squash oyuncularını buluşturan bu önemli organizasyonun bu seneki ev sahibi geçen sene olduğu gibi Bilkent Üniversitesi’ydi. 13 Nisan sabahı başlayıp gün boyunca süren ve Bilkent Üniversitesi Yurtlar Spor Salonu’nda düzenlenen bu turnuvaya Bilkent dışında da çeşitli üniversitelerden takımlar katıldı. Bilkent Üniversitesi bayan ve erkek Squash takımlarımız göz dolduran performanslarıyla ve özellikle de diğer takımlara karşı olan misafirperverlikleriyle üniversitemizi çok iyi bir şekilde temsil ettiler.

Bilkent Squash

Turnuvadan Notlar

 Turnuva boyunca ortamda dostane bir hava hakimdi. Her ne kadar takımlar arasında bir rekabet olsa da turnuvanın teması “dostluk” üzerine kuruluydu.

Oyuncuları desteklemeye gelen seyirciler turnuvaya ayrı bir renk kattı. Yurtlar Spor Salonu Squash kortu alanından gün boyunca alkış ve tezahürat sesleri eksik olmadı. Bilkent Üniversitesi oyuncuları bu tezahüratlardan en çok nasibini alan taraf oldu.

Maçların tümü çekişmeli geçti.  Bayanlar takımında ise bir talihsizlik yaşandı. Bilkent Üniversitesi takım oyuncularından Deniz Uğurlu’nun koluna raket çarptı ve oyuncu turnuvadan çekilmek zorunda kaldı.

Günün sonunda Bilkent Üniversitesi bayan Squash takımı çok iyi bir başarıya imza atarak 1. oldu. Uludağ Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümü’nde okumakta olan öğrencilerden oluşan bayan Squash takımı ise 2. sırada turnuvayı tamamladı.

Erkeklerde ise galibiyet tablosu şöyleydi:

  1. Sabancı Üniversitesi
  2. Bilkent Üniversitesi
  3. Uludağ Üniversitesi
Sabancı Üniversitesi galibiyet sevincini objektiflere böyle yansıttı...

Sabancı Üniversitesi galibiyet sevincini objektiflere böyle yansıttı…

Turnuva sonunda ödül töreni için tüm oyuncular, hakemler ve antrenörler sahada toplandı. Kazanan takımlara ödülleri verildikten sonra Bilkent Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Merkezi Başkanı Dr. Hayri Özkan kısa bir konuşma yaptı ve Türkiye’de squash sporunun yaygınlaşmasında üniversite takımı oyuncularının çok önemli bir yere sahip olduğunun altını çizdi. Ayrıca, Bilkent Üniversitesi Squash takımı antrenörümüz Onur Sanrı’ya da turnuvaya katkılarından dolayı bir plaket verildi.

Bilkent Üniversitesi oyuncuları, Onur ve Hayri hoca ile beraber

Bilkent Üniversitesi oyuncuları, Onur ve Hayri hoca ile beraber

Birkaç not daha…

Squash sporunun yaygınlaştırılmasında özellikle öğrencilere çok büyük bir görev düşüyor. Çoğu öğrenci Squash’ın ne kadar zevkli ve insanı dinç tutan bir spor olduğundan habersiz. Basit bir örnekle başlayalım. Dünyaca ünlü iş dergisi Forbes’in 2011 sayısında Squash, dünyanın en “sağlıklı” sporu seçildi. Bu bile Squash ile ilgilenmeye başlamak için yeterli bir sebep. Ne kadar eğlenceli bir spor olduğunu anlatmıyorum bile. Bir de Bilkent Üniversitesi’nde okuyorsanız, bu squash kortları bir nimet niteliğinde. Zira Türkiye’de toplamda bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda üniversite, bünyesinde squash kortları barındırıyor. Squash öğrenmek bu kadar kolayken bir an önce öğrenmeye başlayın. Eğer kendini geliştirip seneye okul takıma girmek isteyenler varsa, hiç durmasın, bir an önce çalışmaya başlasınlar. Kendi kendime nasıl öğreneceğim diyenler için de, her dönem “PE” koduyla seçmeli olarak açılan squash dersleri faydalı olabilir.

 

Leave a Reply