Eğer Türkiye’de sporseverseniz, umutlu olmayı umutlu kalmayı öğrenmemiz lazım. Öğreniyoruz da sanırım. Türk takımları her maçı son saniyeye bıraka bıraka öğrettiler bize bunu. Son saniyeye bırakıp da aldıkları maçlardan dolayı “Last Minute Turks” olarak tanındık dünyada. 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası. 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası. Bir de artık alıştığımız son dakika kaybedişlerimiz var, o maçları kaybetmemek için saniye ve oyun hesapları yaptığımız maçlar var. Bu sene özellikle de basketbolda o maçları maalesef çok kez izledik. 2012-12-26_gs446

Fenerbahçe Kadın Basketbol Takımı, FIBA Kadınlar Euroleague 8’li finallerinde UMMC Ekaterinburg’a 82-56 yenilerek Avrupa ikincisi oldu. Türkiye Kadın Basketbolu için çok büyük bir adım. Bugün Euroleage finaline çıkabilen bir takımımız yarın o final maçında şampiyonluğu kazanabilir. Başka birçok takıma da örnek teşkil edebilir.

TUNCERI_Olympiacos__Anadolu_Efes

Anadolu Efes ise Turkish Airlines Euroleage’de play-off çeyrek finalinde Olympiakos ile karşılaştı. Seride 2-0 geri düşmesine rağmen İstanbul’da oynadığı 2 maçı da kazanarak seriyi 5.maça taşıdı, tüm basketbolseverleri umutlandırdı. Anadolu Efes sezon başında hedeflerini açıklarken Euroleage’de ciddi başarılar kazanmak istediğini belirtmişti fakat deplasmanda son maçta Farmar ve Barac’ın sakatlanması sonucu istediği oyunu oynayamadı ve Olympiakos’a 82-72 yenildi. Bu yenilgi ile dörtlü final şansını kaybetti.

20130428.202615_ERC_BSKT (11)_2124407_600x792_RLM8N

Son olarak, Pınar Karşıyaka ev sahipliğini yaptığı Eurochallenge Kupası Dörtlü Finali’nde umutlandırdı bizi. Geçen sene Beşiktaş’ın evine götürdüğü kupayı almak için finale çıktı. Karşıyaka Spor Salonu doldu, taştı. Pınar Karşıyaka için Krasnye Krylia ile oynadığı final maçı tarihinde bir ilk. Pınar Karşıyaka’nın maçta üstün olarak bitiremediği tek çeyrek ise son çeyrek, bu nedenle televizyon başındaki izleyiciler ve salondaki Karşıyakalılar son saniyeye kadar umutlarını kaybetmediler fakat Krasnye Krylia’ya 77-76 mağlup oldu.

28 Nisan Pazar günü oynanan maçta Pınar Karşıyaka maç içinde 17 sayı farka ulaşmayı başarsa da Avrupa’da kupa alan 3. Türk takımı olma şansını elinden kaçırdı. Her yenilgi sonunda olduğu gibi bu yenilgiden sonra da gözler gelmesi çok olası olan bir zaferin elden kaçmasına neden olan sorumlu kişide. Kimileri Pınar Karşıyaka 17 sayı ilerdeyken sahaya şişe atan taraftarı, kimileri son saniyeleri değerlendiremeyen Pınar Karşıyakalı oyuncularını suçlarken Ufuk Sarıca “Avrupa şampiyonluğunun kaçırılmasında en baştaki sorumlu benim, bunu açık yüreklilikle söylemek istiyorum.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Anadolu Efes’in 10 sayı, Fenerbahçe’nin 26 sayı farkla kaybettiği o kritik maçları Karşıyaka 1 sayı farkla kaybederek tüm basketbolseverleri gerçekten üzdü, salonu dolduran binler içlerinden “Yine mi?” diyerek ayrıldı salondan, televizyon başındakiler ise televizyonu kapatıp umutlandıklarıyla kaldılar. Türk basketbolu için çok önemli bir maç daha buruk bitti, umudumuz bundan sonraki maçları almak, tüm takımlara oynadıkları oyun ve yaşattıkları heyecan için teşekkür ederiz…

       

Leave a Reply