NFL Takımınızı Seçin – #2 Renkler, Logolar ve Formalar !

“Herkese birer NFL takımı seçiyoruz ve taraftar olmaya yavaş yavaş ısınıyoruz” demiştim, bu yazıyı okuyorsanız, bu merdivenin ikinci basamağındasınız demektir. (Yazı dizisinin ilk yazısı) İkinci basamakta NFL takımlarının renkleri, logoları ve formaları var. Eğer tesadüfen ya da nedensiz bir şekilde henüz kendinizi bir NFL takımına daha yakın hissetmediyseniz, aradığınızı renklerde, logolarda ve formalarda bulabilirsiniz.

Takım sporlarında hemen hemen her dalda takımın renkleri çok önemlidir. Renkler, taraftar ile takım arasındaki duygusal bağa büyük katkıda bulunur, takımlar renkleriyle sevilir, bilinir. Çocukken bu renklere göre takım seçilir ya da o takım önceden seçilse bile çocukluğunuz hatta hayatınız takımınızın renklerini giymeye ya da en sevmediğiniz takımın renklerini yanlışlıkla giymemeye özen göstererek geçer. Sporda renklere sahadaki farklı takımdaki oyuncuların karışmamasının ötesinde amaçlar yüklenir. Öyle ki bazen bir takımın adı unutulur da renkleri akılda kalır. Oyuncular giydikleri forma renkleriyle hatırlanır. Transferler sonrası renklerin yeni oyunculara yakışıp yakışmadığı tartışılır.

Söz konusu NFL iken de renkler sizi taraftarı olacağınız takıma götürebilir.  NFL’de 32 takımın bazısının 3 bazısının 2 ana rengi var. Bu renkler logolarla birleşince anlamlı bir hal alıyor ve daha çekici oluyor. Bu renkler ve logolar formalara yansıyınca da taraftara desteklediği takımın formasını giymek düşüyor. 

Bazı takımların logolarında takımın adı yazıyor, o logoları tanıması çok kolay. Yeşil beyaz New York Jets, siyah beyaz Oakland Raiders, Pittsburgh Steelers  hemen kendini belli ediyor. Bir de sadece takımların baş harflerinin bulunduğu logolar var. NY: New York Giants, SF: San Francisco 49ers, KC: Kansas City Chiefs, G: Green Bay Packers. Hayvan figürleri ise ağırlıkta: kuşlar, atlar, kediler, boynuzlular…  Bu logolardan biri size diğerlerinden daha yakın , daha samimi gelecektir. 

NFL_Background_Logos

Bu logoların formalarda nasıl durduğu ise sizi etkileyebilecek yüzeysel sebeplerden başka biri. NFL’de takımlar formalarını ve kasklarını zaman zaman değiştirirler. Çok şık formalar ve kasklar mevcut olduğu gibi şık olmayan yer yer komik formalarda mevcuttur.

jlklklklklşklk

Kansas City Chiefs – New York Giants – Green Bay Packers

[box_dark]Etkileyici formalardan bazıları…[/box_dark]

Kansas City Chiefs: İstatistiklere bakmayanlardansanız Kansas City Chiefs’in kırmızı formasına vurulup artık bir  Chiefs taraftarı olabilirsiniz.

New York Giants: Özellikle kaskı sürekli övgü alıyor. Bu tonda bir mavi belki de size bir takım seçtirir.

Green Bay Packers: Adında anlaşılacağı üzere yeşil ağırlık bir  forma, sarısı ise belki de formanın en güzel tarafı.

lklklklkjlnjknnjn

New England Patriots – San Francisco 49ers – New York Jets

New England Patriots: Çok şık bir amblem, çok şık bir forma. Koyu bir mavi, asil bir forma peşinde olanlar için iyi bir seçim olabilir.

San Francisco 49ers: Kırmızısı sevilen, altın sarısı ondan daha çok sevilen bir forma.

New York Jets: Yeşil beyaz formların her sahaya yakıştığının başka bir kanıtı. Yeşil sahaların yeşil şık takımı.

aaaaaaaa

Miami Dolphins – Cincinnati Bengals – Baltimore Ravens

Bunlarda sizi ilk görüşte etkilemeyecek formalar: Miami Dolphins, Cincinnati Bengals ve Baltimore Ravens. Sizin hoşunuza gidecek forma belki de bunlardan biri. Belki de bu üç takımdan birini desteklemeye karar vereceksiniz şu an.

Belki de bunların hiç biri yetmedi size takım seçmek için, bir takım seçerken daha başka şeylere bakıyorsunuz . O zaman bu yazı dizisini takip etmeye devam edin: size takım seçmenizde yardımcı olacak istatistikler, başarılar, kupalar, logo anlamları, oyuncular ve filmler bu yazı dizisinin ilerleyen bölümlerinde sizlerle olacak.

NFL’de bir takımın taraftarı olmaya bir adım daha yaklaştınız …

http://www.youtube.com/watch?v=SYiC2EUTIDg

Leave a Reply

1 comment

  1. phillies

    Eagles is the best, who is the next? Saka diye demiyorum, philadelphia eagles candir, gordugunuz uzere logosu da en guzel olandir (3.sira, soldan ikinci) Renklerinden, formada nasil durdugundan ayri olarak, ben sehirlere gore takim tutulmasi gerektigini dusunuyorum. Ben mesela philadelphia’yi sehir olarak seviyorum o nedenle takimini destekliyorum.