Son zamanlarda gece gündüz taraf olmak üzerine haberler izliyoruz, taraf oluyoruz, taraf olmuyoruz, taraf oluyoruz da çaktırmıyoruz.

Söz konusu NFL olunca da Türkiye’de takip edenler çok yalnız çünkü siz henüz NFL takımınızı seçmediniz. Futbol, basketbol, voleybol üzerine konuşacak insanlar var etrafımızda. Üzerine konuşuyoruz, maçı, özetini,  üzerine yapılan tartışmaları izliyoruz ve zaman zaman birbirimizi kızdırıyoruz. “#fenerinmaçıvar” diyoruz, “#bugüngünlerdengalatasaray” diyoruz bazen de renksiz giyiyoruz, tarafımızı belli ediyoruz. Anadolu Efes oyuncularına yapılan kamera şakasını izliyoruz, yakın basketbolsever bir arkadaşımızı arıyoruz, link paylaşıyoruz, paylaşacak insanlar var etrafımızda. Desteklediğimiz kulüplerin voleybol, basketbol takımlarını da destekliyoruz. Genel olarak bir destekleme, taraftar olma halindeyiz ama NFL’e gelince kimse de demiyor ki “ NFL’de neler oluyor?”, “N’oldu 49ers’a, hani 6.kez şampiyon olacaktınız, hani ne oldu?”, “Bizim takım da şu adamı şununla takas etmiş.”, “Bu sene Patriots kesin şampiyon.” Artık buna hep beraber bir son veriyoruz.

Herkese birer NFL takımı seçiyoruz ve taraftar olmaya yavaş yavaş ısınıyoruz ve bir gün kendimizi derbi haftası üzerine iddiaya girerken buluyoruz. Hazır olun.

0x600

Takım seçmek, taraftar olmak için en son ihtiyaç duyacağınız şey bilgi çünkü bir şeyi sevmek için onu bilmenize hiç bir zaman gerek olmadı, olmayacak da. Birini tanımadan ona aşık olmak gibi bir durum bile var. Bu nedenle “NFL Takımınızı Seçin” yazı dizime NFL kuralları, nasıl Amerikan Futbolu oynandığı, Türkiye’deki Amerikan Futbolu liglerine üzerine bilgiler vererek başlamayacağım.  Çünkü NFL’de bir takımı desteklemek için bir video, bir fotoğraf, bir istatistik, bir oyuncu yetecek sizlere. Kendinizi NFL’de bir takımın taraftarı hissettiğinizde ister istemez öğreneceksiniz kuralları ve seveceksiniz bu güzel sporu. En çok sevdiğiniz oyuncunun büyük bir derbide, en çok sevmediğiniz oyuncunun üzerinden takla atarak touch down yaptığını, desteklediğiniz takımın sayı kazandığını bir hayal edin.

Şu an desteklediğiniz ve taraftarı olduğunuzu hissettiğiniz takımı bir düşünün. İlk nasıl desteklediniz o takımı? “Hangi takımlısın?” sorusuna ilk ne zaman göğsünüzü gere gere cevap verdiniz? Amcanız size ne zaman İstanbul’dan Beşiktaş formasını getirdi? Hababam sınıfını izleyip mi Fenerli oldunuz ? Trabzon’da mı doğdunuz ya da size her yer zaten Trabzon muydu?  NFL takımınızı da işte böyle nedenlerle seçebilirdiniz. Bugüne kadar seçmediniz ama şimdi tam zamanı.

49ers-fans

Benim NFL’de hangi takımı desteklediğime gelince; bu  NFLsever, bir San Francisco 49ers taraftarıdır.

Nedenini ben de bu yazıyı yazmaya başlayınca düşündüm. Aslında destansı bir neden çok şık olabilirdi;

Mesela, bir gün yolda gidiyorum, kış, soğuk, kar fırtınası var, göz gözü görmüyor, otobüs geçsin diye bekliyorum, durak bile yok, sonra bir araba geldi ve ben donmak üzereyken aldı beni. Arabanın şoförü çok üşüdüğümü fark etti, bana bir bere verdi, bere bir 49ers beresiydi. O zamandan beri 49erslıyım.

Bu benim hikayem değil tabi. Aslında şöyle oldu;

2 yaz önce peş peşe izlediğim iki Amerikan futbol filmini çok beğenince internetten araştırmaya başladım, kırmızı olduğu için 49ers’ın logosunun üzerine tıkladım, takımın sitesini inceledim, sonra diğer takımların sitesini de inceledim, sonra bir kere daha 49ers’ın sitesini inceledim. Hiçbir kural bilmiyordum ama yine de 49ers taraftarı olabilirdim. Nedeni çok basitti, logosunu beğendim.

Şimdi sıra sizde, henüz takımımızı seçmiyoruz, kendimizi bu yazı dizisi sonunda bir NFL takımı seçmeye ve o takımın taraftarı olmaya hazırlıyoruz.

@nazlihilalkaya

Leave a Reply

1 comment

  1. DETROIT LIOOOOOOOOOOOONSSSSSSSSSS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D LIONS LIONS LIONS! LIONS 4EVA! It’s detroit man!