Liberté, Égalité ve Fraternité

Avrupa Basketbol Şampiyonası Eurobasket 2013, bu yıl 4- 22 Eylül tarihleri arasında Slovenya’da oynandı. Ev sahibi takım Slovenya, şampiyonayı 5. sırada tamamlarken, Türkiye ise tüm basketbolseverleri hayal kırıklığına uğrattı, D grubunda oynadığı ilk 3 maçı kaybederek gruplardan dahi çıkamadı.

Avrupa Basketbol Şampiyonası yarı final maçları ise nefes kesti. Yarı finalde Litvanya – Hırvatistan ve Fransa – İspanya karşı karşıyaydı. Litvanya, Hırvatistan’ı 77– 62’lik bir skorla yenerek finale çıktı. Fransa ise  ilk yarısını 14 sayı geride bitirdiği maçı uzatmalara taşıdı, uzatmalarda da İspanya’dan daha iyi bir oyun sergileyerek İspanya’yı 75-72 mağlup etti. Fransa  daha yarı final maçında şampiyonluk için hazır olduğunun sinyallerini verdi. 31 yaşındaki Tony Parker, İspanya karşısında 32 sayı buldu, takımını final yolunda sırtladı ve tüm Avrupa’ya “point guard” nasıl olunur göstermiş oldu.

resim 2

Turnuvaya Damga Vuran İsim: Tony Parker

20 Eylül’de İspanya karşısında direnen Fransa ve bu maçta fazlasıyla yorulan Tony Parker, 22 Eylül’de Avrupa Basketbol Şampiyonası Finali’nde Litvanya karşısına çıktı. Final maçı başlarken şampiyonu tahmin etmek için herkesin aklında tek bir soru vardı: Fransa, İspanya karşısında tüm gücünü tüketmiş miydi?

Litvanyalı oyuncular karşılarında yorgun bir Fransa bulmayı umdu. Fransa sahaya Batum, Parker, Diaw, Ajinca ve Gelabale beşiyle çıktı. Litvanya’nın ilk beşi ise Kalnietis, Lavrinovic, Maciulis, Seibutis ve Kleiza’ydı. Batum daha ilk çeyrekten oyuna damga vuracağını belli etti ve maç boyunca Fransa ne zaman sıkışsa Batum oradaydı. İlk çeyrek 19-22 Litvanya üstünlüğü ile bitti. İkinci çeyrekte ise 16 sayıyla oynayan Kleiza, dinlenmek için kenara geldiğinde maçın kaderi değişti. Fransa oyunu eline aldı, farkı açtı ve fark bir daha da kapanmadı. Litvanya da turnuvadaki 11.maçını oynadığı için olsa gerek 19 sayıyla oynayan Fenerbahçe Ülker’in yeni transferi Kleiza dahi takımı tekrardan ateşleyemedi. 3. çeyrekte ise fark 22 sayıya kadar çıktı. Batum, yarı final maçındaki oyunundan sonra finalde takımın en skorer ismi olarak kendini affettirdi ve yapılan sert eleştirileri haksız çıkardı. Son çeyrekte Tony Parker farkın kapanmasına izin vermedi. Fransa benchten 25 sayılık büyük bir katkı bulurken bu katkı Litvanya’da sadece 3 sayıyla sınırlı kaldı.80-66’lık bir maç sonucu ile Fransa şampiyonluğa gülümsedi.

kapak resmi

EuroBasket 2013 Şampiyonu Fransa

Fransa tarihinde ilk defa Avrupa Basketbol Şampiyonu oldu. Başarısının sırrı ise üç kelime ile özetlenebilir: liberté, égalité ve fraternité. Fransız İhtilali’nden sonra Fransa Devleti’nin dayandığı temelleri ve bayrağının renklerini anlatan bu üç kelime… Özgürlük, Eşitlik ve Kardeşlik… Sporun ruhunu da çok güzel özetleyen üç kelime… Ve belki de Eurobasket 2013’de Fransa’ya şampiyonluğu getiren üç kelime…

Özgürlük

özgrlük

Eşitlik

eşitlik

Kardeşlik

france-champ-eurobasket-2013-photo-fiba-com

Turnuvanın MVP’si seçilen Parker, maçtan sonra “Dün gece teker teker herkesin odasına gittim. Arkadaşlarıma; ‘bunu kaybetmemize imkan yok’ dedim. U18 takımı ile Avrupa şampiyonu olmamızın üzerinden tam 13 yıl geçti. O gün takımda bulunan Boris Diaw, Florent Pietrus ve Ronny Turiaf ile bir gün büyüklerde de şampiyon olacağımıza söz vermiştik. Bu şampiyonluğu elde etmek için 13 yıl beklemek zorunda kaldık ama herşeye değdi” şeklinde konuştu.

Leave a Reply