Kobe Bryant. Kara Mamba. Yüzüklerin Efendisi. Çocukların hayallerini, THY’nin reklamlarını süsleyen adam. Yaşına rağmen istikrarı ve istatistikleri ile şaşırtan dev. Lakers’ın 24 numaralı oyuncusu. Natalia ve Gianne’nin babası.

Şimdilerde Kobe ne yeni reklam projeleri peşinde ne de Lakers’ı her maçında sırtlama peşinde. Kobe’nin şimdilerdeki hedefi tekrardan yürüyebilmek, basketbola dönebilmek, eski formunu yakalayabilmek.

Golden State Warriors v Los Angeles Lakers

Kobe Bryant, 12 Nisan Cuma günü Golden State Warriors ve Lakers arasında oynanan maçın son dakikaarında Dahntay Jones ile girdiği birebir mücadelede penetresini yakın mesafeli bir şutla tamamlamak isterken sakatlandı. Sakatlandığı noktada bir süre acı çeken Kobe ayağı kalkıp bench’e tek başına yürüyerek gidince gerek takım arkadaşları gerekse teknik adamlar Kobe’nin çok da ciddi bir sorun yaşamadığına inandırdı kendilerini. Keşke onların ve Kobe’nin umduğu gibi olsaydı her şey fakat olmadı. 34 yaşındaki Bryant’ın aşili kopmuştu. Bu haber başta Kobe ve Lakers fanları olmak üzere tüm basketbol severleri derinden etkiledi. Gözler yaptığı basın açıklaması sırasında ağlamamak için kendini zor tutan Kobe’deydi.

Basketbol dünyası hala daha Kobe’nin sakatlığının şokunu üstünden atabilmiş değil. Bu duruma karşı en güçlü duruşa sahip olan ise Kobe’nin ta kendisi. Hakkında yapılan “basketbol kariyeri bitti” şeklindeki haberlere rağmen Kobe tedavisine başladı bile. Aşilinin kopması Kobe’yi 6-9 ay gibi bir süre sahalardan uzak tutacak ve Kobe’nin eski performansına ne zaman geri döneceği ise ne kadar çaba sarf ettiğine bağlı. Kobe de bunun farkında ve bu nedenle @kobebryant instagram hesabından resmi olarak geri dönüş hikayesini an an fotoğraflarla dünya ile paylaşıyor ve şimdiye kadar yaptığı paylaşımlara bakılırsa yapılan umutsuz yorumlar ve haberler Kobe’ye yıldıramayacağı benziyor. Kobe, sadece instagram üzerinden değil resmi facebook adresi üzerinden de hayranları ile sürekli iletişim halinde ve facebook adresinden iyileşme sürecinde nasıl bir ruh hali içinde olacağını çok da iyi anlatan bir yazılı açıklamada bulundu:

“Kahretsin! Bütün çalışmalarım ve fedakarlıklarım daha önce milyon kere attığım sıradan bir adım yüzünden yerle bir oldu. Hayalkırıklığım katlanılmaz bir boyutta. Fazlasıyla öfkeliyim. Neden böyle bir şey beni buldu ki? Hiç bir mantıklı açıklaması yok. Şimdi, 35’ime yaklaştığım şu sıralarda, sıfırdan alıp aynı yere ya da daha iyi bir noktaya mı geleceğim? Böyle bir şey nasıl mümkün olabilir ki? En ufak bir fikrim dahi yok! Bunu aşacak kadar istikrarlı bir iradeye sahip miyim? Belki de artık bırakma ve sallanan sandalyemde anılarımı yad etme zamanım gelmiştir. Belki de hikayem böyle bitiyordur. Zamana belki de böyle yenik düşüyorumdur. Ya da bunların hiçbiridir gerçek! Şu an saat sabaha karşı 3.30, ayağım cansız bir ağırlık gibi, başım sürekli içtiğim ağrı kesicilerden ötürü ağrıdan çatlıyor ve uyuyamıyorum. Beni bağışlayın ama eğer yaşadıklarımı size aktaramayacaksam sosyal medyanın ne anlamı kalır ki? İçimi dökmek iyi geliyor. Bu şimdiye kadar başıma gelen en kötü şey çünkü ne kadar içime döksem de gerçekler sonunda yüzüme çarpıyor. Dünyada bir aşilden daha önemli sorunlar var. Bu nedenle artık kendiniz için üzülmeyi kesin, yolunuzu bulun, ve aynı inançla ve hislerle işe koyulun.

Bir gün, hayatınızda yeni bir kariyer serüveni elbette başlayacak ama bugün o gün değil. Çok sevdiğim bir söz var: “Eğer beni bir ayı ile kapışırken görürseniz, ayıya acıyın”. Şu an ki mamba bakış açısı budur! Bırakmıyoruz ! Korkmuyoruz! Kaçmıyoruz! Sabrediyoruz ve kazanıyoruz!

Çok uzun bir post olduğunun farkındayım fakat burası facebook ve ben de içimi döküyorum. Şu an aslında uyuyabilirim ve yarınki ameliyat için hazırlanabilirim. Yeni bir başlangıcın ilk adımı.

Tahmin ediyorum ki, sezonun geri kalan kısmında Koç Vino ile beraber olacağım. Takım arkadaşlarıma inanıyorum, başaracaklar.

Dualarınız ve destekleriniz için teşekkürler. Daimi sevgilerimle…

Kara Mamba Kafesten Çıktı !”

Kobe Bryant, bir basketbolcunun karşılaşabileceği en kritik sakatlıklardan birini 34 yaşında yaşıyor fakat kendine bu kadar inancı olan, sakatlığının ilk haftasında böyle kararlar alabilen ve  hissettiklerini bu şekilde sevenlerine ve çekemeyenlerine yansıtabilen bir adamın bunun da üstesinden geleceğine şüphe yok.

aaaaaaaaaaaaaa

Kobe sakatlandı. Her sorunda olduğu gibi bu sakatlığın faturasının da birine kesilmesi gerekli. Tabiki de Lakers fanları bunun için hiç zaman kaybetmedi. Onlara göre Dahntay Jones bunu bilerek yaptı, bilerek Kobe’yi sakatladı. Hatta asıl suç Kobe’yi her maçta 40 dakikanın üzerinde oynatan, dinlenmesine izin vermeyen Mike D’Antoni’de. Gerçeklere bakacak olursak çoğu zaman bir aşil rahatsızlığında birilerine faturayı kesmek mümkün değil, Gary Viti’ninde dediği gibi “şansızlık” ya da “kabus” denilebilir ancak. Türkiye’deki hayranlarına göre ise Kobe’ye nazar değdi. Kobe ise nedenlere değil sonuçlara ve yapacaklarına odaklanmış durumda.

1234

Her sakatlıkta olduğu gibi Kobe’ninkinde de hastanın psikolojisi süreci çok etkiliyor, bu nedenle herkes Kobe’nin hep bugün ki kadar umutlu ve hırslı olmasını umuyor. Önemli olan bu süreçte Kobe’yi yalnız bırakmamak. Eşi ve çocukları. Gary Viti. Lakers’lı basketbolcular ve diğer tüm arkadaşları.

Belki de en önemlisi hayranları çünkü Kobe tüm sevdikleri onun yanında olduğu halde hala facebooka içini dökme ihtiyacı hissediyorsa ona inanan herkesi, onu seven herkesi bu geri dönüş hikayesinin içine katmak istiyor. Belki de basketbol tarihinin en önemli geri dönüş hikayelerinden birine şahit olacak bizler tabiki de Kobe’ye ihtiyacı olan desteği göstermeliyiz, facebookla, twitterla, instagramla, o şekilde ya da bu şekilde. Yüzüklerin Efendisi’ni yalnız bırakamayız. Kobe’nin hikayesi kesinlikle burda bitmiyor, belki de yeni başlıyor, basketbol tarihinin en sağlam geri dönüşlerinden birini izlemeye hazır olun !

“Bırakmıyoruz ! Korkmuyoruz! Kaçmıyoruz! Sabrediyoruz ve kazanıyoruz!”

 

 

 

Leave a Reply